У Психолога
Авторизация
Запомнить на месяц
Регистрация Забыли пароль?


Життя після трьох місяців війни. Що з нами відбувається та як себе підтримати.

У Психолога » Война » Интервью с психологами » Життя після трьох місяців війни. Що з нами відбувається та як себе підтримати.
Життя після трьох місяців війни. Що з нами відбувається та як себе підтримати.
Найти психолога?

Як змінився психоемоційний стан людей після 3х місяців війни? Які настрої, емоції превалюють в соціумі зараз?

психолог
24-06-2022 + психолога в избранные


Люди втомилися від війни. Тривожність вже не така висока, як на самому початку, але тепер вона все більше на підсвідомому рівні.
Багато горя, розчарувань, страхів.
При тому, життя все одно триває. Людина може пристосуватися навіть до нелюдських умов війни.

Люди устали от войны. Тревожность уже не так высока, как в самом начале, но теперь она все больше на подсознательном уровне.
Много горя, разочарований, страхов.
При этом жизнь все равно продолжается. Человек может приспособиться даже к нечеловеческим условиям войны.

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
08-07-2022 + психолога в избранные


Наростає втома, багато відчуття невизначеності, поляризація почуттів, емоційний маятник

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
09-07-2022 + психолога в избранные


Не можу однозначно відповісти на це питання. Все залежить про який соціальний прошарок іде мова.
Якщо казати про бійців, які на передовій і які воюють ще з 2014-2017 років - то нічого не змінилося, настрій бойовий, апревалює здорова (для цього прошарку населення) агресія. Ті, хто не слідкує за ментальним здоровям - там є ємоційна втома або навіть вигорання.
Якщо молоді воїни - багато стикаються з екзистаційною кризою через несправедливості з якими стикаються в різних питаннях. Це дуже впливає на емоційний фон.
Якщо райони що були під обстрілами (Київ, Дніпро, Одеса) - тривога перешла у тихий, слабопомітний фоновий перманентний стан. На мій погляд це набаго гірше, бо на це перестають звертати увагу, обісцінюють, тож цим не займаються. З часом це призведе до вигорання, кризи.
Якщо ті, хто у закордонній евакуації - помітила 2 крайності: копінг уникнення (ніби нічого і не відбувається), або стан жертви.
Це якщо точково без заглиблення.

поддерживают: 1

pavelbasan

Чи варто сподіватися на скоріше завершення війни чи навпаки, готуватися до затяжного конфлікту?

психолог
24-06-2022 + психолога в избранные


Не варто. Скільки точно це буде тривати, навряд чи хто скаже, але те, що можна сказати напевно, що ця війна буде мати кілька етапів або періодів. Зараз триває другий - битва за Донбас. Але ж є ще Одеса та Миколаїв. Це може бути третім етапом. Можливе просування росіян до Дніпра і вище. Варіантів подій може бути декілька, але в будь-якому випадку війна скінчиться тільки за столом переговорів, не інакше.

Не стоит. Сколько точно это будет продолжаться, вряд ли кто-нибудь скажет, но то, что можно сказать наверняка, что эта война будет иметь несколько этапов или периодов. Сейчас продолжается второй – битва за Донбасс. Но есть еще Одесса и Николаев. Это может стать третьим этапом. Возможно продвижение россиян к Днепру и выше. Вариантов событий может быть несколько, но в любом случае война окончится только за столом переговоров, не иначе.

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
08-07-2022 + психолога в избранные


Ми не можемо знати точних дат завершення війни... Отже, налаштовуючи се6е на якісь терміни, будемо мати невиправдані або ж нереалістичні очікування і, як наслідок, розчарування...
Налаштовуючись на спринт чи марафон, спортсмени по різному розраховують свої сили...
В одному можна бути певним: усі війни рано чи пізно закінчуються. Закінчиться і наша.

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
09-07-2022 + психолога в избранные


Я не військова людина, тож питання не до моєї компетенції.
Свої думки маю, але не для публічного простору.

поддерживают: 1

pavelbasan

Методи підтримання психічного здоров'я й рівноваги. Чи варто занурюватися в спорт, практикувати медитацію, вивчати стоїцизм або взагалі, намагатися відмежуватися від реальності, не читаючи новин, роблячи вигляд, що війни не існує?

психолог
24-06-2022 + психолога в избранные


Можна використовувати будь-який спосіб. Головне, щоб він підходив людині, працював.
В будь-якому випадку життя триває і під час війни. Тому, треба продовжувати жити - мріяти, будувати плани та намагатись їх втілювати у життя.

Можно использовать любой способ. Главное, чтобы он подходил человеку, работал.
В любом случае жизнь продолжается и во время войны. Поэтому нужно продолжать жить - мечтать, строить планы и пытаться их воплощать в жизнь.

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
08-07-2022 + психолога в избранные


Медитація не обов'язково означає відмежування від реальності. До прикладу, майндфулнес хоч і позиціонується як практика медитації, однак, передбачає усвідомлене та неосудне проживання теперішнього і, насправді, може дозволяти нам бути більше включеними в реальність, а не виключеними з неї. Практикуючи майндфулнес впродовж року, маю дієвий інструмент для підтримання власного психічного здоров"я , зменшення стресу і відновлення рівноваги. Для когось це може бути спорт чи якісь інші практики, є дуже багато копінг-стратегій подолання стресу та відновлення.
Відмежування ж від реальності, уникання новин чи намагання робити вигляд, що війни не існує, може бути ознакою уникання як одного з симптомів ПТСР.

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
09-07-2022 + психолога в избранные


Йой ) Як на мене, то в одному питанні поєднали декілька різних несумісних, на мій погляд, моментів. Тож буду цитувати окремі частини та на них відповідати. Вибачте )
1\ "Методи підтримання психічного здоров'я й рівноваги. Чи варто занурюватися в спорт, практикувати медитацію"
ТАК!!!
В стресі, активується симпатична ситема і в тілі виробляється сила силенна гормонів адреналіну та кортизолу - прекрасні гормони: гормон енергії та гормон збереження енергії. АЛЕ! коли їх надлишок - страждає вся людлина - і психічно, і ментально і тілесно. Щоб допомогти собі - треа нейтралізувати зайві адреналін та кортизол. За допомогою медитативних та дихальних вправ - ми прибиражмо зайвий адреналін. А за допомогою фізичних вправ - прибираємо зайвий кортизол. Таким чином, в стресових обставинах ми можемо тримати себе в психологічно балансному стані та думати достатньо критично.

2\ "вивчати стоїцизм"
Не маю глибокого пізнання в цій філософії, тож довелося відкривати інтернет та повивчати про що він, цей стоїцизм. Скажу - мені не сподобалось ) По-перше, він схвалює самогубство, по-друге, якщо я вірно зрозуміла, він не розглядає людину, як цінність, а особисте людське життя - як унікальний пазл суспільства. Я ж розглядаю людину, та її особисте життя, як унікальний, неповторний, Богом створений всесвіт. Тому особисто я не розділяю думку про те, що в нашому сьогоденні боротьби за волю, свободу та гідність, - "стоїцизм" корисною філософією.

3\ "або взагалі, намагатися відмежуватися від реальності, не читаючи новин, роблячи вигляд, що війни не існує?"
Не все так однозначно. Якщо "намагатися відмежуатися від реальності" - то це вже про невротичну реакцію або копінг. І тоді ласкаво просимо до терапії. А от про читання новин - то тут без сумніву кожна людина має дотимуватися інформаційної гігієни. І це не питання бажання. Це питання актуальної необхідності викликаної вимогою турботи про себе, про своє ментальне та фізичне здоров'я.
Колегам, та клієнтам я раджу переглядати новини двічи на день: 5-7хв вранці, та до 15хв вдень, не пізніше 16.00. Для того, щоб мати добрий сон, а нам він конче необхідний, бо в стані глибокого сну ми переробляємо частину стресу, який переживали протягом дня. Так от, щоб мати цей самий глибокий сон - ми маємо лягати спати максимально розлаблені. Якщо на ніч начитатися або надивитися воєнні сюжети - здорового сну не буде - ваша психіка буде "воювати", "спасати", "спасатися", "страждати", "вмирати", "стікати кровю"... ТАким чинос стрес буде накопичуватися і в нервовій системі і в тілі. Тож, якщо ви хочете бути корисним для себе, своєї родини та своєї держави - подбайте про себе - дотримуйтесь інформаційної гігієни!

поддерживают: 1

pavelbasan

Як військові дії впливають на родинні та партнерські стосунки?

психолог
24-06-2022 + психолога в избранные


По-різному. Це залежить від міцності стосунків, від рівня їх здоровості-хворобливості.
В будь-якому випадку, це також випробування. Хтось його пройде, а хтось - ні.

По разному. Это зависит от крепости отношений, от уровня их здоровости-болезненности.
В любом случае, это тоже испытание. Кто-то его пройдет, а кто-то – нет.

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
08-07-2022 + психолога в избранные


Війна це важке випробування для кожного з нас і для наших стосунків також. Випробування дистанцією та тривогою за близьких, порушеними умовами життя, необхідністю адаптуватися до нових умов ,труднощами, які ми проживаємо в часі війни. А ще ж кожен з нас по-різному реагує на стрес і це все може або зближувати або віддаляти...

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
09-07-2022 + психолога в избранные


По різному. Залежить від того, в якому стані ці стосунки були до війни; в якому стані перебували до війни кожен з учасників цих стосунків та які автентичні цінності у кожного учасника стосунків.
Треба розуміти, що війна, як і люба криза актуалізувала глибинні, автентичні цінності кожної людини - це по-перше, загострила особісту кризу кожної людини - це по-друге. А це сає безпосередній вплив на будь які стосунки. Тож, якщо стосунки до війни текли в кволому гасінні - війна це актуалізує і загострить. І тут вже буде питання особистих цінностей саме в цій парі, та в особистому бажанні пкожного зних зберегти НАШУ історію, НАШЕ МИ, НАШЕ майбутнє.
Тож військові дії - це лакмус. Вони показала істине положення речей у відносинах.

поддерживают: 1

pavelbasan

Як реагують діти й підлітки на війну та як пом'якшити негативні прояви?

психолог
24-06-2022 + психолога в избранные


Як і всі інші нормальні люди. Війна - зло, неприродний стан, дітям й підліткам теж важко її переживати. Але вони дивляться на нас, на дорослих - як ми тримаємо себе, які вчинки робимо? І навчаються. Тож є сенс відповідально до цього ставитись й подавати їм правильний приклад витримки та сили духа.

Как и все остальные нормальные люди. Война – зло, неестественное состояние, детям и подросткам тоже тяжело ее переживать. Но они смотрят на нас, на взрослых – как мы держим себя, какие поступки совершаем? И учатся. Поэтому есть смысл ответственно относиться к этому и подавать им правильный пример выдержки и силы духа.

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
08-07-2022 + психолога в избранные


Діти й підлітки реагують по-різному , в силу індивідуальних особливостей. Ми можемо спостерігати і явні симптоми ПТСР, і раннє дорослішання, і, навпаки, регрес... у будь -якому випадку, навіть коли нам здається, що наша дитина в безпеці і на неї не впливає війна, бо вона не демонструє якихось яскравих поведінкових симптомів, дитина зачеплена війною і якось проживає її всередині себе.
Тому дорослі повинні бути дуже уважними до дітей, намагатися розуміти не тільки видимі, але й невисловлені почуття й думки.

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
09-07-2022 + психолога в избранные


Я не працюю з дітками, тож навряд чи моя відповідь буде доречною та компетентною. Але те, що я чую від батьків - так само як і з дорослими - неоднозначно. У мого клієнта близнюки (9 років). Один з симптомами травми - він працює з дитячим травмотерапевтом. Других - ніяких симптомів, психіка переробила пережитий стрес. Я б радила батькам, чиї діти перебували в умовах війни, звернутися що наймень за діагностикою до дитячого травмотерапевта. Це 2-4 консультації. Це і для дитини буде корисно в любому випадку і батьки позбудуться фонової тривоги.

поддерживают: 1

pavelbasan

Коли необхідно звернутися по допомогу? Які є ознаки, що в людини розвинувся стан, якому зарадити без допомоги професіонала неможливо?

психолог
24-06-2022 + психолога в избранные


Все те ж саме, як і в мирний час.
Коли людина вже не може сама дати собі ради, не може контролювати свої думки, емоції, вчинки.
Коли не бачить виходу з життєвої ситуації.

Все то же самое, как и в мирное время.
Когда человек уже не может сам справиться, не может контролировать свои мысли, эмоции, поступки.
Когда не видит выхода из жизненной ситуации.

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
08-07-2022 + психолога в избранные


Не обов'язково почуватися погано, щоб захотіти жити краще...
Психолога можна відвідати і для профілактики))
Безумовно потребує допомоги той, хто відчуває нестерпний душевний біль, який накриває з головою, так, що що сил терпіти уже нема...Особливо, якщо є нав'язливі спогади про прожиті події, які неможливо контролювати, якщо є постійна тривога з якою не вдається справитись , інші симптоми, які з"явилися в часі війни, з якими важко впоратися самостійно впродовж тривалого часу.

поддерживают: 1

fbd20e50
психолог
09-07-2022 + психолога в избранные


В умовах війни я б радила звернутися по допомогу усім!
Наша психіка дууже складна. Взагалі ця галузь (психотерапія, психологічна допомога) нашого життя знаходиться у стані розвитку і формування. Ми багато чого не знаємо, тіль-но починаємо вивчати, формувати, розвивати... Тож дуже важливо, на мій погляд, ставитися найбільш уважно до пистання ментального здоровя. Тому вважаю, що пройти діагностику, навчитися технікам стабілізації та отримати поради як подбати про себе - це необхідно кожній, кожній, кожній людині. І якщо діагностика виявить необхідність в глибокій терапії - тоді йти і працювати над цим. Але ж це, як і турбота та лікування тіла діло добровольне.
На які ознаки я б радила звернути увагу:
1 - сон: якщо сон погіршився, важко засинати, прокидаєтесь серед ночі та не можете заснути, ранній підйом.
2 - різка втрата або набір ваги.
3 - втрата лібідо
4 - перманентна втома (коли прокинувся і вже відчуття, що втомлений)
5 - відчуття, що нема чого чекати в майбутньому
6 - перманентне відчуття провини
7 - різкі перепади настрою
8 - перманентна напруга в тілі та очікування небезпеки
9 - часте відчуття безпорадності та безсилля
10 - зявляються думки про самогубство
Це, на мій погляд самі яскраві, які найлегше самодіагностуються. АЛЕ! Це не однозначно можуть бути симптоми психо-емоційного порушення. Такі ж симптоми можут мати фізиологічну природу, та вказувати на порушення в ендокринній системі, в гінікології (у жінок) або урології (у чоловіків), при деяких новоутвореннях і не обовязково злоякісних. Саме тому я в першу чергу раджу пройти діагностування у хорошого фахівця. І раджу це геть усім.

поддерживают: 1

pavelbasan

Безкоштовна розсилка цікавинок!

Оценка публикации
понравилось: 1 из 1 оценивших
  нравится публикация?  

Последнее редактирование 09-07-2022

Если вы - психолог и хотите принять участие в интервью, авторизируйтесь!

Найти психолога?

Регіон:
Ціна консультації: максимум грн
Працює з запитом:
Стать:
Років досвіду від:

Працює в методі...

qr