У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


ВЗАЄМОДІЯ СОЦІАЛЬНОГО ІНТЕЛЕКТУ ІНДИВІДА І СТРЕСУ В УМОВАХ ПОШИРЕННЯ СОVID – 19.      Макаров В.І.

У Психолога » Початок практики » Взаємодія соціального інтелекту індивіда і стресу в умовах поширення СОVID – 19

ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА В УМОВАХ СИНДРОМУ СОVID-СТРЕСУ

Інтернет-посібник

ВІННИЦЯ  2021

УДК: 159.98:159.944.4COVID-19(0.034.2)

П86

Рекомендовано до друку Вченою радою КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» (протокол No5 від 23 червня 2021 р.)

Рецензенти:

Сайт пропонує безкоштовні поради психологів (чат).

Потапчук Є. М. - доктор психологічних наук, професор

Томчук М. І. - доктор психологічних наук, профессор Шпортун О.М.

П86 Психологічна допомога в умовах синдрому COVID-стресу: За науковою редакцією Шпортун О. М. // Інтернет посібник -

Вінниця: КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти», 2021. – с. 114

       ВЗАЄМОДІЯ СОЦІАЛЬНОГО ІНТЕЛЕКТУ ІНДИВІДА І СТРЕСУ В УМОВАХ ПОШИРЕННЯ СОVID – 19.      Макаров В.І.

       Не міркуватимемо про переваги різних видів щеплень. Можна передбачити, що всі препарати мають певні плюси і можливі мінуси.  Цього, за великим рахунком, поки ніхто не знає. На сьогоднішній день з'ясувалося те, що давно було відоме, а саме - люди дуже різноманітні і, відповідно, дуже часто по-різному реагують на зовнішні стимули, особливо негативні. На рівні почуттів, тобто інтуїтивно Лев Толстой відбив це в «Анні Карениній» знаменитою фразою: «Всі щасливі сім'ї схожі один на одного, кожна нещаслива сім'я нещаслива по-своєму».

читайте також:

Задоволеність життям. Наскiльки вона актуальна? Задоволеність життям є значущою складовою психологічного і психічного здоров'я особистості. Крім того, на індивідуальному рівні проблема задоволеності життям і пошуку щастя є актуаль.

Персефона, володарка Підземного світу: меланхолія та депресія Міфологія й архетипи в психотерапії. Згідно грецької міфології, богиня весни, вічної юності, дівоцтва Персефона була донькою Деметри, богині плодючості та землеробства, та громовержця Зевса, головного бога олімпійського пантеону.

запитати психолога онлайн

        Все це так. Але є загальна реакція на грізну загрозу, від якої дуже  складно сховатися, це стрес. І ось тут можна і треба використати як би загальний чіткий підхід - психологічні способи роботи з потенційними клієнтами. Я пропоную конкретні чиники допомоги таким людям - використання методів нейро-лінгвістичного програмування (НЛП).

         Багато психологів вже давно критикують цей напрям в практичній психології з багатьох причин. По-перше, з позицій класичної психології і психотерапії, багато теоретичних положення НЛП викликають сумніви, а творці цього напряму Річард Бендлер і Джон Гриндер йдуть від наукової дискусії із цього приводу, заявляючи, що нейролінгвістичне програмування - це практична ефективна допомога людям, а не наука. По-друге, сам Річард Бендлер - дуже неоднозначна особа в плані поведінки і не лише в поведінці. По-третє, маса не дуже адекватних людей і авантюристів, які взяли на озброєння принципи НЛП, обіцяючи громадянам досягнення всього. Усе це так, але якщо відкинути супроводжувальну рекламну шелеху. Цей скептичний погляд на НЛП зберігається і по відношенню до результатів роботи із стресами, страхами, не обгрунтованою агресією, а так само з посттравматичним синдромом. Їх мотивація - "залізна". Мовляв, ти працюєш з симптомами, а не з глибинними проблемами, які визначають ці симптоми.

        Можна і так би мовити. Але! Є ситуації, їх досить багато, коли просто немає часу з'ясовувати ці глибинні чинники, а вони існують, і впливають прямо або побічно("тут і зараз") на емоційний стан клієнта. До таких ситуацій відноситься стан, що склався, з коронавірусом в Україні, та і у всьому світі.

         Людство пережило багато страшних епідемій: віспа, чума і багато інших. Це у минулому. Але і зараз існує багато хвороб, від яких помирають люди. Але СOWID - 19 стоїть осібно, він повертає нас в далеке минуле. Після початку пандемії коронавірусної інфекції почали рости проблеми з психічним здоров'ям громадян. Психологічні наслідк пандемії дуже великі, говорять міжнародні фахівці, і ці наслідки вивчатимуться дуже ретельно.

        Але це буде потім. Хто, на сьогодні, найбільш схильний до емоційної дії цієї ситуації, що склалася? У пресі публікуються численні випадки самогубств, пов'язаних із зараженням коронавірусом. Хто ці жертви? Адже не усі люди, що упізнали діагноз, позбавляють себе життя. Це ті, хто не має розвиненого соціального інтелекту в такому ступені, щоб протистояти негативним емоціям, який межує з панікою. Вони не уміють спілкуватися, замикаються в собі. Багато хто з них повідомляв про когнітивні труднощі у виконанні основних повсякденних дій. З цією категорією людей можна працювати із стресами, використовуючи методики НЛП.

          Сенс цієї роботи можна прояснити на прикладі зіставлення тривоги і страху. Традиційно вважається, що тривога - це "...емоційний стан, що виникає в ситуаціях невизначеної небезпеки і проявляється в очікуванні неблагополучного розвитку подій. На відміну від страху як реакції на конкретну загрозу тривога є генералізованним, дифузним або безпредметним страхом" (Психология. Словарь, 1990). Страх - емоція, що виникає в ситуаціях загрози біологічному або соціальному існуванню індивіда і спрямована на джерело дійсної або уявної небезпеки" (Психология. Словарь, 1990). Іншими словами, страх - це конкретна загроза індивідові. Але конкретна небезпека сприймається легше, ніж невизначеність, адже можна зосередитися на її подоланні. Тому багато людей інтуїтивно "переводять" свою тривогу в страх. Так от, легше працювати саме із страхами, оскільки є чіткий запит клієнта, який зрозумілий і психологові. І результати дії, позитивні або негативні, можна чітко відстежити.

          У НЛП є дві базових техніки - "Помах" і "Колапс якорів". Вони носять універсальний характер. Опис їх даний в численній літературі по НЛП. Страхи, пов'язані з можливим зараженим, переводяться в конкретні відчуття цих страхів : стискається горло, серцебиття, холодіють руки або ноги і так далі. Наступний крок – виявлення спускового гачка(тригера), який запускає ці відчуття. Зрозуміло, що будь-який емоційний стан у індивіда відбивається на фізіологічному рівні і - навпаки. І ось з цими фізіологічними станами ми працюємо. Точніше ми починаємо працювати з емоціями, змінюючи психоемоційний стан, назва якому - страх.

           Можна починати роботу, змінюючи тригер для зміни вищезгаданого стану. А можна працювати вже з існуючим станом страху, не з'ясовуючи його безпосередні причини на рівні опущень. Адже на рівні свідомості причини давно відомі: можливість зараження з неясним результатом, включаючи смерть. Використовуючи "Помах", ми можемо змінити тригер, що запускає емоційні проблеми, тобто "постріл" не станеться, а отже, не буде запущена паніка, сильний стрес і так далі Такий підхід буде продуктивним, якщо провідна репрезентативна система у клієнта - візуальна. Декілька наших уточнень з приводу використання "помаху". Якщо ж складно визначити зорові образи, що запускають проблему, то ми працюємо з тим, що вже є - з соматичними відчуттями, що представляють емоційну проблему. Це люди, провідна репрезентативна система яких - кінестетична. Тут використовується "колапс якорів".

          Повторюю ще раз, психологічна допомога йде на рівні роботи безпосередньо з емоціями. Саме зміна негативного емоційного стану дозволяє клієнтові включити більшою мірою свою свідомість, логіку, інтелект. Що дозволяє об'єктивно оцінити свій стан і ситуацію навколо себе. Наш особистий досвід роботи з жителями Луганщини, що опинилися в схожій ситуації дозволяє це затверджувати. (Макаров, 2017).

         Ось короткий опис помаху у класиків НЛП : "В помаху з розміром/яскравістю ключовий образ спочатку великий і яскравий, а потім швидко стає маленьким і тьмяним. У той же самий час бажаний Я-образ спочатку маленький і тьмяний, і швидко стає великим і яскравим. Завдяки такій зміні субмодальності увага людини швидко переноситься з ключового стимулу на бажаний Я-образ за допомогою процесу, що називається зчепленням : з'єднання двох переживань разом. Три головні елементи помаху такі:

  1. Вибір ключового стимулу, від якого починати помах.
  2. Створення бажаного, привабливого і мотивуючого Я-образа.
  3. Використання потужних зрушень субмодальності для з'єднання воєдино двох цих репрезентацій (Андреас, 2004).

           У класичному варіанті застосовується інтеграція негативного образу з образом   Я-ідеального.       Це образ самого себе, що не має сьогоднішніх проблем, від яких треба позбавитися. Але, як показала наша   практика, створення в уяві такого образу з потрібними якостями викликає утруднення у наших клієнтів. Ми  припускаємо, що наші громадяни мають дещо інший менталітет, на відміну від американських жителів, які завжди спиралися на себе, а не на допомогу держави. Наша міра самостійності ментально, до сьогоднішнього часу по енерції обмежена, що і проявляється в труднощах створення свого я-образа.

           Ми вирішили цю проблеми, використовуючи в "помаху" не Я-образ, а будь-хто емоційно позитивно насичений образ. Це може бути, що завгодно: улюблений кіт, образ заходу на морі і так далі. Тут необхідно, щоб ці позитивні, ресурсні образи мали більшу емоційну енергетику, чим негативний тригер. І в цьому випадку відбувалася інтеграція емоцій, і необхідний результат був досягнутий. В окремих випадках ми проводили помах з іншими, негативними образами, і був кінцевий позитивний результат. Тут спрацьовував ефект розриву патнерів. Але, це швидше експеримент. Ця тема вимагає окремої розмови. Звичайно, запропонований варіант роботи не є остаточною панацеєю від цих стресів. У ідеалі потрібний психологічний супровід, але технічно це мало ймовірно.

Література

1. Андреас Стив. Андреас Коннира. (2004) Измените свое мышление – и воспользуйтесь результатами. Новейшие субмодальные вмешательства НЛП. – М., Прайм-Еврознак. 242 с.

2. Макаров В. И. (2017) Оказание психологической помощи переселенцам и участникам АТО средствами нейролингвистического программирования // Гібридна війна на Сході України в міждисциплінарному вимірі: витоки, реалії, перспективи реінтеграції : зб. наук. праць. с. 206-215.

3. Петровский А. В., Ярошевский М. Г. (Ред.) (1990) Психология. Словарь. 2- изд., испр. и доп. – М.: Политиздат,  494 с.

     

У Психолога » Початок практики » Взаємодія соціального інтелекту індивіда і стресу в умовах поширення СОVID – 19
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія nachinayushim-psihologam Психологическая зависимость. Созависимость.

Что такое созависимость. К основным признакам созависимости относятся... Как работать с такими клиентами?

психологія nachinayushim-psihologam Первые клиенты. Как не сбежать (часть вторя)

ПЕРВЫЕ КЛИЕНТЫ. КАК НЕ СБЕЖАТЬ?Часть вторая: встреча В первой части были рассмотрены аспекты: как искать клиента, как презентовать себя, каких клиентов не стоит брать, как найти стоимость собственных сессий, какие предварительные границы сеттинга су...

Усі публікації розділу Початок практики ᐉ

 
Обговорення "Взаємодія соціального інтелекту індивіда і стресу в умовах поширення СОVID – 19"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr