У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Лінуйтесь з розумом!

лінощі Лінощі - знайомий кожному стан. Діти і дорослі, чоловіки і жінки, домогосподарки і бізнес леді, робочий і політик, творча людина і людина технічної спрямованості - всі стикаються з тим, коли мають щось робити, а робити не хочеться. Як то кажуть, всі ми люди.

Чим вимірюється лінь? Чи можна на неї впливати?  Ставитись до неї як до вади, з якою треба боротися, чи спокійно сприймати і не звертати особливої уваги?  

Питання дитячих лінощів я б розглянула в окремій статті, оскільки це не тільки комплекс індивідуальних особливостей дитини, а ще й стиль батьківського виховання.

Чи не кожний з нас час від часу “страждав” від проявів лінощів? Відчуття розчарування в самому собі, низька самооцінка - “хтось може, а я ні”, втрата репутації - “коли невчасно зроблена робота підводить багатьох людей”, зіпсовані стосунки, почуття провини - “коли час минув, а виправити і зробити знову вже не можна”, відчуття смутку - “коли тільки з роками розумієш ціну легковажності і власної ліні”. Цей перелік можна доповнити відповідно з власним досвідом.

Отже, питання лінощів, як ми бачимо, викликає різні негативні емоції і здатне потрошку отруювати нам життя.  Тому нелегко і, водночас, важливо відповісти собі на питання: “Чи задовольняє мене статус “професійного” прокрастинатора? Та чи можу я особисто з цим впоратись?”.

Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.

Структура особистості - складна система. Можливі відповіді на питання причин проявів ліні потребують ретельного самостійного або психотерапевтичного аналізу. Та воно того варте, бо усвідомлення причин завжди призводить до позитивних змін у питаннях якості і ефективності вашої життєдіяльності. 

Ідемо далі, якщо ви готові “дивитись у очі ворогу” і маєте намір припинити відкладати на останній момент неприємні заняття (підготовка до екзамену, звіт, реферат або диплом, домашні або ділові питання). Натомість принести у жертву справи, які приносять тільки задоволення або швидкий результат. 

Розглянемо 5 основних причин проявів лінощів.

  1. По-перше, треба враховувати, що люди ми різні. Родина, в якій ми народились та наш життєвий досвід, формують в нас неповторні особисті комбінації проявів. Свідомо і несвідомо виховані в нас переконання та світогляд, ідеали та покликання, іноді суперечать справам, які треба виконувати.  Тому конфлікт інтересів може бути одним із головних, що призводить до лінощів. Як показує мій практичний досвід, дорослій людині дуже важко змінювати свої погляди на життя. Система цінностей виступає “фундаментом” особистості і будь-яке втручання і посягання на неї, несе загрозу. Головна реакція буде захищати себе і свої цінності. 

    Можливо, ви скажете, що треба будь-за що відстоювати свої переконання. Та існує багато прикладів, коли деякі особисті переконання деструктивно впливають на саму ж людину. Вони так вбудувались у несвідоме, що втрачаючи їх, з’являється відчуття, що людина втрачає саму себе. 

    Погодьтесь, життя навколо нас постійно змінюється. Наші переконання та ідеали також можуть і повинні змінюватись протягом життя. Цінності у різні періоди життя відрізняються: згадайте свої цінності за часів студентства і через декілька років. Для того, щоб усвідомити свої переконання, скоріш за все, вам знадобиться допомога психолога/психотерапевта. А для того, щоб замінити їх на нові цінності, вам знадобиться час і самовиховання.

    читайте також:

    Как с помощью уборки улучшить свою жизнь Всё очень просто: для того, чтобы пришло новое, нужно освободить место от старого.Загляните в свои шкафчики, сделайте там генеральную уборку, и выбросьте то, чем вы не пользуетесь, что сломано, что лежит на случай «а вдруг пригодится».

    Почему не хочется то, что хочется Все замечали иногда, что не хочется идти на любимую работу, на тренировку, в гости к друзьям. Что-то я ленюсь, скажите вы .  Тем не менее, у  психологов нет понятия «лень». Есть другие вещи: - я не понимаю, зачем мне это нужно

    запитати психолога онлайн

    Лінь, яка ґрунтується на відсутності цінності і сенсу, призводить до нестачі мотивації до активних дій. Ставте собі питання “Навіщо це вам?” і шукайте відповідь аж поки не знайдите. По мірі усвідомлення ви або зрозумієте, що вам це не потрібно і тут доречно було б відмовитись від необхідності щось робити, або, навпаки, побачите сенс і приступите до справ.

  2. По-друге, причиною лінощів може бути ваш особистий досвід, а саме знання, вміння, звички, які стали рисами вашого характеру. Вони також можуть виступати бар’єрами і заважати бути успішними. Нестача працелюбства, впертість, відмова долати труднощі, небажання докладати зусилля волі тощо. 

    Відкладаєте будь-що на потім тому, що у вас не вистачає інформації і досвіду? Такі причини долаються новими знаннями і новим досвідом. Читайте, дивіться як це роблять інші люди, йдіть на тренінг або на коуч-консультацію і дійте.   Життя постійно змінюється і це потребує від нас також внутрішніх змін. Вчитися ніколи не пізно. 

  3. По-третє, схильність до ліні може бути особливостями ваших психічних процесів: почуття, уявлення, мислення, сприйняття, емоції, пам’ять. Наприклад, причиною відкладання на потім можуть бути страхи: страх зробити помилку, страх критики, страх бути неідеальним, страх публічного виступу та інше.

    Тривога також може заважати вам бути продуктивним. На відміну від страхів, тривожність завжди означає невизначеність. Можливо, сумнів у власній компетентності та відчуття важливості завдання зупиняє вас. Знижуйте важливість й дайте собі можливість набути нового досвіду. Страшного нічого не станеться, а впевненості точно побільшає.

    Мрійливість також може призводити до лінощів. Вдаючись до фантазій, ви нібито вже маєте ідеальний варіант того, що треба зробити і вас це задовольняє. Ви проживаєте своє життя у голові, замість того, щоб крок за кроком втілювати мрії у реальне життя. Часто такі речі мало усвідомлюються самостійно. В цьому вам допоможе спеціаліст психолог або неприємні життєві ситуації так звані “граблі”.

    Лінощі інколи виконують захисну функцію. Особливо це стосується справ, які вас попросили або примусили зробити. В такому випадку, ви нібито не в голос говорити “я не буду цього робити”. Наявність пасивного опору скоріше говорить про незрілу позицію особистості. Та якщо ви володар такої звички, зважте важливість стосунків з людиною, яка просить. Шукайте компроміс і домовляйтесь, якщо стосунки є цінними. Якщо ні, то візьміть на себе відповідальність за наслідки і відмовтесь від небажаної роботи.

    Гарна новина полягає в тому, що психічні процеси підлягають тренуванню (за умов відсутності органічних вад). Вправи для розвитку уяви, пам’яті, волі можна робити самостійно, можна разом з друзями, можна піти на спеціальні курси. 

  4. По-четверте, причиною лінощів можуть бути біопсихічні властивості. До них відноситься темперамент (холерик, флегматик, сангвінік та меланхолік), статеві та вікові особливості. 

    Наприклад, люди холеричного типу нервової системи дуже нетерплячі, нестримні, але запальні і швидко захоплюються справою. Якщо їм стає нецікаво, вони швидко кидають почату справу. Така циклічність ускладнює переключення уваги і може призводити до того, що людині лінується доводити почате до кінця.

    Сангвінік активний і працездатний тип. Швидко включається в нову роботу і без зайвих зусиль перемикається на іншу. Можна сказати, що носіям такого темпераменту буде легше справлятися зі справами. 

    Флегматик проявляється як спокійний і зважений тип, його впевненість грунтується на знаннях, але він повільно пристосовується до нових обставин і довго вагається. Особливості такого темпераменту також можуть виглядати як лінощі. 

    Меланхолік же від природи вразливий і пасивний тип. Безпідставне хвилювання може зупинити його, а справи відкладуться у довгу скриню. 

    Статеві особливості також впливають на прояви лінощів. Наприклад, чоловіки за своєю природою є більш цілеспрямовані, а жінки - статичні і терплячі. Жінкам природньо займатися кропіткою роботою і багатьма справами одночасно, тоді як чоловіки вирішують стратегічні питання, зосереджуючи увагу на головній меті. 

    Вікові особливості можуть бути причиною лінощів. Наприклад, діти постійно чимось зайняті і знаходяться в русі, що запрограмовано природою, бо саме під час руху виробляється гормон росту самотропін. Відповідно, чим старшою стає людина, тим менша потреба в русі. Дорослі люди зважено використовують свою енергію, тим самим схильні відкладати другорядні справи на потім.

    Тож, біопсихічні властивості є “вбудованими властивостями”, з якими боротися не можливо. Залишається добре знати свої особливості і, за необхідності, зусиллям волі тренувати необхідні навички.

  5. Звернути увагу на особисті  прояву лінощів важливо ще й тому, що це може бути ознакою наслідків стресу чи прихованої депресії. Тоді ваш організм в такий спосіб захищається і заощаджую свою енергію.

    Згадайте події останніх двох-трьох тижнів, можливо у вас були емоційні потрясіння, на які ви не звернули уваги. Накопичена фізична втома (порушений сон, неправильне харчування, стрімкий ритм життя) та емоційне перевантаження можуть спричиняти такі наслідки.

    В такому випадку доречно буде елементарне піклування про себе, яке покращить ваш фізичний і психоемоційний стан. Не виключено, що вам знадобиться медична та психологічна допомога - звертайтесь до необхідних спеціалістів.

Загадкові і неоднозначні лінощі, присутні у житті кожної людини. Так це вада? Чи щось корисне в цьому є?

На це має свою відповідь американський молекулярний біолог-еволюціоніст Джон Медіна, який займається вивченням ген, що беруть участь у розвитку мозку. З його точки зору лінь - це природний механізм регуляції активності, на зразок будильника. Це і складає чергування відпочинку і активності, і посилає нам сигнали. А сама програма будильника закладена в генах.

Тож лінощі - запрограмовані в кожному і служать для оптимального використання життєвої енергії. Кожен живе у власному ритмі “активності-пасивності”. Знаючи свій власний цикл ми можемо впливати на власну продуктивність.  Є час працювати, є час відпочивати.

А, можливо, ви є жертва “ефекту Рінгельмана”? Цей ефект відкрив Макс Рінгельман ще у 1913 році. Він довів, що зі збільшенням кількості членів групи відбувається зменшення середнього індивідуального внеску в групову роботу. Це дослідження демонструє, що члени групи менше мотивовані і докладають менше зусиль при виконанні спільних дій, ніж при виконанні індивідуальних.  За таких умов, ваші лінощі можуть бути ознакою того, що ви перекладаєте відповідальність на інших членів групи, відповідно, ваша ефективність падає.

Для того, щоб не загубитися у пошуку причин проявів ліні, скористайтесь деякими порадами:

  1. Не ставте на собі кліше “ледаря” - лінуються всі.

  2. Розставте пріоритети: спочатку робіть головне, потім - другорядне.

  3. Передивіться періодично свої плани: дещо з того, що ви не зробили, втратило актуальність і треба просто викреслити зі списка необхідних справ.

  4. Легко відкривайтесь новому досвіду. 

  5. Відмовляйтесь від ідеалів. Будьте ефективним реалістом.

  6. Робіть по трошку, але системно. 

  7. Порівнюйте себе тільки з “вчорашнім” собою. Конструктивна критика приведе вас до кращих результатів.

  8. Хваліть себе і не очікуйте похвали від інших. 

  9. Дійте у відповідності до своїх біоритмів.

Лінуйтесь з розумом. Періодично залишайте себе у спокою. Пауза - необхідний процес в досягненні результатів.

психолог

Оцінка публікації
сподобалося: 1 з 1 оцінювачів
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія lichnostnyi-rost Користь та обмеження популярної психології

Словосполучення «популярна психологія» в колі професійних психологів та психотерапевтів часто вживається як лайка. Або із зневажливою інтонацією. Та хай би там як, потенційні клієнти психотерапевтів й психологів продовжують читати статті

психологія lichnostnyi-rost Любовь к себе. Действие второе: поддерживать

– Почему ты считаешь, что у тебя ничего не получится? – спрашиваю я молодую, красивую, умную клиентку. – Потому что я неудачница...

Усі публікації розділу Особистісне зростання та корисні поради ᐉ

 
Обговорення "Лінуйтесь з розумом!"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr