Перший сеанс у психоаналітика: що хвилює майбутніх аналізантів?
Кінематограф часто використовує образ психоаналітика, створюючи художні історії. Однак за цими здебільшого вигаданими сюжетами складно скласти реальне уявлення про цей процес і зорієнтуватися.
Документальний фільм "La première séance" (2010) Gérard Miller – виняток. Його автор – практикуючий психоаналітик, а героями стали як звичайні люди, так і публічні особистості Франції, які пройшли власний аналіз.
Цей фільм і допоможе мені дати відповіді на ключові питання для тих, хто збирається на свій перший сеанс.
Знайдіть свого психолога онлайн.
Чому психоаналіз?
Gérard Miller бере інтерв’ю у респондентів за лаштунками, у холі, глядацькому залі та інших частинах театру. Свій вибір він пояснює: “Наше життя подібне до театру, де те, що демонструється і чується, не є істиною. Ніби сцена, на якій ми проживаємо своє життя – дорослішаємо, кохаємо, працюємо, жартуємо та страждаємо – має приховані куліси”.
Метафора театру добре передає суть і допомагає зрозуміти роль психоаналізу: саме він допомагає зазирнути за куліси нашого життя й зрозуміти, як воно насправді влаштоване. На цьому ґрунтувалися Фройд і Лакан. І якщо ця ідея вам відгукується, можливо, саме психоаналіз стане для вас тим методом, який допоможе знайти відповіді.
Чому люди приходять у психоаналіз?
Психоаналітики кажуть, що майже у кожного є симптоми – щось, що наполегливо дається взнаки, бентежить і не дає спокою. Такі утворення можуть суттєво ускладнювати життя, але багато людей навчаються з ними жити. Тому рідко хто звертається до психоаналітика "заплановано", лише через ці страждання.
Найчастіше аналізанти шукають допомоги, коли стається щось несподіване, що руйнує їхній звичний спосіб життя, змушує подивитися на світ по-новому та почати шукати відповіді.
Carla Bruni, співачка, описує цей момент так “У молодості я просто жила активним життям, не маючи жодного відношення до психоаналізу до 28 років. Але потім сталося щось подібне до перелому… Коли помер мій батько, я ніби пірнула у психоаналіз, поринула повністю.”
Как работают расстановки и с чем. Расстановки, часть 1. Родовая система включает в себя наших прямых предков (и не только). Папу и маму, их родителей - бабушек, дедушек, потом их родителей и т.д. - все 7 поколений. Иногда рисуют «птицу рода», говорят о «древе рода» или генеалогическом дереве.
Найти своего терапевта. Миссия выполнима, или Техника безопасности В шутке о том, что найти своего психотерапевта так же сложно, как выйти удачно замуж, есть доля шутки. Идеальных терапевтов, на 100% подходящих именно вам – не существует. При этом найти «достаточно хорошего» терапевта – задача вполне реальная.
запитати психолога онлайн
Як обрати аналітика?
Ми звикли довіряти об’єктивним критеріям: освіті, досвіду, рекомендаціям чи навіть відгукам в інтернеті. Але що насправді робить психоаналіз дієвим?
Є один важливий елемент, який не потрапив в перелік, але без нього всі зусилля будуть марними.
Jacques Weber, актор, згадує момент коли зрозумів, що знайшов свого психоаналітика:
"Коли я увійшов, мені здалося, що ця людина дійсно має бажання зрозуміти, чому я прийшов. Це було схоже на прослуховування для акторів – момент, коли ти відчуваєш, що у правильному місці."
Ця особлива впевненість називається готовністю до перенесення. Коли аналізант ще нічого не знаєте про психоаналітика, але вже переносить на нього щось дуже важливе та потаємне для себе. Це може статися раптово й не завжди усвідомлюватися, але в якийсь момент є чітке усвідомлення: ось та людина, яка потрібна.
Але іноді перша зустріч просто не складається. Так буває. У такому разі варто не зупинятися, а продовжувати пошуки.
Скільки коштує психоаналіз?
Фінансові питання завжди обговорюються, тому що в психоаналізі гроші - це не тільки предмет обміну, а ще объект, який має лібідінальне навантаження. Ні для кого не секрет, що люди відносяться до грошей по-особливому.
Але якщо повертатися до ціни, з одного боку вона має бути розумною, з урахуванням тривалості роботи та того, що люди можуть звернутися у кризовій ситуації. З іншого боку, плата за аналіз має мати ефект залучення у процес. Patrice Leconte, режисер, порівнює психоаналіз із грою в покер: “Якщо ставки не справжні, втрачається інтерес”. Це дуже точне спостереження.
Що очікувати наприкінці?
Одне з поширених упереджень – це думка, що психоаналіз радикально змінює життя та особистість. Насправді ж його успіх вимірюється не кардинальними трансформаціями, а здатністю людини діяти відповідно до своїх бажань. Gilles Aspinas, викладач, каже: “Я залишився тією самою людиною, з тими ж інтересами. Різниця лише в тому, що я зміг діяти. Я продовжив навчання, зайнявся політикою, бо зрозумів, чого хочу, і зміг втілити це в життя”. Це і є те, що Фройд вважав успішним аналізом.
Опубліковано на сайті 26-03-2025