У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Знайомтеся, КОГНІТИВНІ ВИКРИВЛЕННЯ

У Психолога » Особистісне зростання та корисні поради » Знайомтеся, КОГНІТИВНІ ВИКРИВЛЕННЯ

Будучи сильно схвильованими, ми нерідко сприймаємо те, що відбувається, у спотвореному вигляді, надаючи йому гіпертрофованих рис і позбавляючи будь-якого сенсу. Тобто в такі моменти ми починаємо думати, мислити, аналізувати... ну ...не так як потрібно, неефективно, нездорово і навіть нерозумно.

когнітивні викривлення
когнітивні викривлення

З цього приводу є дві новини: хороша і така собі. Почнемо з другої: різновидів цих когнітивних пасток і викривлень, якими ми в буквальному сенсі спотворюємо і псуємо собі життя - хоч греблю гати, тобто багато. Новина хороша: якщо їх знати і усвідомлювати, що так, з однієї сторони, когнітивне спотворення - це пастка, а з іншої, ніщо більше, ніж банальна звичка мислити певним чином. То звичку можна змінити, пастки навчитися оминати і сприйняття реальності та ефективність взаємодії з нею покращиться.

Пропоную вашій увазі перелік таких когнітивних спотворень з прикладами із книги Роберта Ліхі "Не вірте всьому, що відчуваєте".

Читання думок. Ви вважаєте, що знаєте думки інших людей, не маючи достатнього тому підтвердження: "Вона вважає мене нудним".

Пророцтво майбутнього. Ваші прогнози майбутнього грунтовані на мінімумі фактів : "Мене звільнять", "Він мене відкине".

Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.

Катастрофізація. Ви переконані, що події в майбутньому будуть настільки жахливими або катастрофічними, що ви не зможете їх винести: "Буде жахливо, якщо вона мене відкине", "Тривога коли-небудь уб'є мене".

Навішування ярликів. Ви наділяєте себе і інших негативними рисами: "Я нікчемний", "Вона - справжній диявол".

Знецінення позитиву. Ви ігноруєте або вважаєте позитивні вчинки і якості (свої або чужі) несуттєвими: "Завдання було легким, так що цей успіх не в рахунок", "Жене належить поводитися так, тому її прекрасне відношення до мене само собою розуміється".

Негативний фільтр. Ви майже повністю фокусуєте свою увагу на негативі і рідко помічаєте позитив: "Погляньте на усіх цих людей, які мене терпіти не можуть".

Надузагальнення. На підставі єдиного випадку ви бачите все в похмурому світлі: "Зі мною завжди так", "Схоже, невдачі - мій коник".

Дихотомічне мислення. Ви розглядаєте події або людей за принципом "все або нічого". Все або добре, або погано - середини не існує: "Я нікому не потрібний", "Це була марна трата часу".

читайте також:

ПсиТалисман. Воображение Воображение имеет 3 варианта последствий: -️ творческие успехи и достижения, -️ уход в иную реальность, в попытке убежать от себя и решения проблем. -️ способ увеличить свою жизнестойкость, устойчивость, креативность, возможность

На захист фрази «Я тебе почув» Чому фраза, яку рекомендують спеціалісти з ефективної комунікації для спілкування без агресії та непорозумінь, сприймаються як прояв неповаги або «відмахування»? Почути співрозмовника і зупинитися на цьому виходить тільки тоді, коли існує внутрішня

запитати психолога онлайн

Відчуття зобов'язання. Ви інтерпретуєте події з позиції очікувань і вимог, замість того щоб зосередитися на тому, що вже є : "Я повинен впоратися, інакше я нікчемний".

Персоналізація. Ви відносите усю ситуацію на свій рахунок і берете на себе велику частину відповідальності за негативні події, не помічаючи, що деякі з них сталися з вини інших: "Шлюб розпався виключно через мене".

Засудження. Ви вважаєте іншу людину джерелом своїх негативних емоцій, тому відмовляєтеся брати на себе відповідальність за зміну власного життя : "Я самотній по її милості", "В усіх моїх проблемах винні батьки".

Несправедливі порівняння. Ви інтерпретуєте події, виходячи з нереалістичних стандартів - наприклад, зосереджуєте увагу на тих людях, чиї справи йдуть краще за ваших, а потім засуджуєте себе після порівняння з ними: "Вона успішніше мене", "Інші склали іспит краще мене".

Орієнтація на жаль. Ви зосереджені на думці, що могли б добитися більшого у минулому, а не на тому, що ви можете зробити краще прямо зараз : "Я міг би мати кращу роботу, якби захотів", "Мені не слід було цього говорити".

Що, якщо. Ви ставите питання з серії "що, якщо". і ніколи не буваєте задоволені жодною з відповідей: "Так, але раптом я почну тривожитися?", "Що, якщо я не зможу відновитися?".

Емоційне обґрунтування. Ви дозволяєте емоціям керувати вашою інтерпретацією дійсності : "У мене депресія, отже, мій брак - помилка".

Неможливість спростування. Ви відкидаєте будь-які докази або аргументи, здатні суперечити вашим негативним думкам. Наприклад, при виникненні думки "Я негідний любові" ви відкидаєте як що не відносяться до справи будь-які докази того, що подобаєтеся людям. Отже, вашу думку не можна спростувати: "Це несправжня проблема", "Є проблеми і гірше", "Існують і інші причини".

Фіксація на оцінці. Ви оцінюєте себе, інших і події з позиції "чорне або біле", замість того щоб просто описувати, приймати або розуміти те, що відбувається.

Висновки:
• У кожного з нас є когнітивні спотворення та психічні помилки.
• Ці когнітивні спотворення роблять нас схильними до тривоги, смутку, гніву та інших складних емоцій.
• Зверніть увагу на слова, які ви говорите собі і які вас засмутили.
• Подумайте про плюси та мінуси таких думок.
• Нагадуйте собі, що завжди є інший спосіб подивитися на речі.
• Проаналізуйте себе, чи завжди Ви можете всебічно і комплексно подивитися на ситуацію.
• Вивчіть усі аргументи "за" і "проти" ваших думок.

Бажаю нам всім позитивних думок та ясного мислення.
З повагою, психолог, психотерапевт Тетяна Яненко

У Психолога » Особистісне зростання та корисні поради » Знайомтеся, КОГНІТИВНІ ВИКРИВЛЕННЯ
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія lichnostnyi-rost Эмоции: от каменного века до наших дней

Эмоции это быстрые физиологические реакции, перестраивающие организм для действия. Как это происходит? Сигнал от глаз, ушей, носа, мышц и кожи идет в мозг...

психологія lichnostnyi-rost Обсессии 

МЫСЛИ иногда АТАКУЮТ? ОБСЕССИИ - это навязчивые мысли, идеи, опасения, возникающие против воли человека. Важно отметить, что все люди имеют те или иные навязчивые мысли (например в голове крутится какая-то песня ...

Усі публікації розділу Особистісне зростання та корисні поради ᐉ

 
Обговорення "Знайомтеся, КОГНІТИВНІ ВИКРИВЛЕННЯ"

Коментарів 1

Наразі багато людей стають чутливими або емпатами. А тому умовно "спотворене" сприйняття особистої ситуації скоріше за все обумовлюється емпатичним сприйняттям колективних критичних ставлень та засуджень певних категорій людей. Духовний розвиток може призводити до підвищення емпатії, але лише для того, щоб навчитися розпізнавати свої власні відчуття, потреби, і відсікати колективно нав'язувані стереотипи, загальні думки та судження. Тобто, те, що деякі люди або групи людей відчувають як, наприклад, несправедливість або безвихідна ситуація, не завжди являється становищем самої людини - зчитувача.

То ж любими способами необхідно приводити себе до заспокійливого, врівноваженого стану, щоб зберігати ясність мислення та аналізу.

Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr