Чим працює психотерапевт?

Ця публікація - продовження попередньої, і вона частково дає відповідь на питання, що ж може дати клієнту живий психолог на відміну від робота чи суперрозумного штучного інтелекту, який насправді може знати все про вас, ваші вподобання, бажання, досконало знати психологію, психотерапію. А частково  на інше питання - чим працює психотерапевт, крім технік. Що не можна виміряти, порахувати, що виводить його роботу на зовсім інший якісний рівень.

І щоб відповістина це питання, я хочу скористатися вправою із книги психотерапевта Олександра Бадхена "Лірична філософія психотерапії":

Отож, зазирніть у своє дитинство і спробуйте згадати ситуацію, в якій достатньо сильно у вас з'явилося відчуття, що з вами щось не так. У вас було чогось недостатньо чи навпаки забагато. Чи ви не можете наважитися зробити щось дуже важливе для вас чи не могли перестати робити те, що не можна було робити.

Якщо згадали, спробуйте відчути якомога глибше цю ситуацію. Дайте собі трішки часу. Згадайте відчуття, тілесні прояви і спробуйте назвати ту вашу проблему.

А тепер уявіть, що сталося б, якби ви зважилися поговорити про ці переживання з іншою людиною. Просто уявіть, як це відбувається ... Скоріше за все, про те, що ви згадали, дуже непросто з кимось говорити, страшно, ніяково, можливо, воно здається навіть небезпечним для розказування і відкриття вашої таємниці, вашої проблеми.

Тепер, задайте собі наступні питання: що мені треба було б від іншої людини, щоб я міг зважитися на цю розмову прямо зараз? Що було б необхідно отримати від іншої людини, щоб така розмова була можливий? Що інша людина повинна була б робити, щоб наша розмова виявився справжнім дослідженням того, що насправді зі мною відбувається, а не черговим моїм відходом від власного досвіду, від справжніх переживань?

читайте также:

Действительно ли нужно много времени для психологической помощи. Как быстро помочь другому и себе. Есть мнение, что если человек в течении нескольких лет жил в сложных условиях и у него были психологические трудности, то это может означать...

Чи потрібні наркології АА? Впевнена, кожному відоме почуття дивування щодо того чому раніше ми не використовували те, чим користуємось зараз, чому раніше ми ще не були готові до вибору...

Запам'ятайте чи випишіть відповіді на це питання.

Ось далеко не повний перелік якостей, які отримав Олександр Бадхен від учасників, які відповідали на це питання: ця людина повинна бути собою, бути відкритим, спокійним, який вміє слухати, добрим, терплячим, живим; він повинен бути різним, щоб з ним можна було бути різним; він повинен бути зацікавленим, розуміючим, люблячим, щирим, що викликає довіру, стабільним, доступним, що володіє життєвим досвідом, надійним, уважним, які приймають, здатним вислухати не перебиваючи, не коментуючи і не інтерпретуючи, мати привабливу зовнішність; він повинен бути співпереживати, наполегливим, чуйним, що не дає порад, не втішає, не переконує, не грає словами і не лякає; має почуття гумору, розумна, що підтримує, має бажанням допомогти, вникнути, уважний до деталей, стійкий, теплий, мудрим, сильним, який вміє зберігати таємницю, якийпитає, що хвилює мене. І тд.

І ще один цікавий момент - коли він давав цю вправу психологам і психотерапевтам, не було випадку, щоб хто-небудь згадав про те, що ця людина повинна володіти якимись спеціальними прийомами або бути експертом в якихось підходах, ніхто не говорив, що ця людина повинна володіти, наприклад, навичками активного слухання або кризової інтервенції, повинен бути сертифікованим фахівцем, членом професійної асоціації або мати ліцензію і т.д., і т.п. Всі сходилися в тому, що якості, якими має бути наділена ця людина, - не якісь «спеціальні», а чисто людські.

Всі ці відповіді є також відповідями на моє питання в попередньому пості про те, чим може перевершити людина робота, що для машини не зможе бути доступним

Я б пішов ще глибше, і запитав би себе і вас, а наскільки ми справді живі? Чи не "роботи" ми? Або, наскільки механістично живемо своє життя? І, можливо, відповідь на це питання можна дати через наявність у житті кожного з нас цих чисто людських якостей. Бо якщо їх немає, чи їх мало, то можливо, ми не живемо своє життя, а є лише функціями, спеціалістами у вирішенні різних проблем, замість того, щоб бути Людиною?

У Психолога » Профессиональным психологам » Чим працює психотерапевт?
психолог

Оценка публикации
  нравится публикация?  

Бесплатная рассылка интересностей!

 
статья по психологии professionalam Запрос клиента «хочу быть здоровым», или как психологу работать с психосоматикой

Не часто, но все же на прием к психологу, психотерапевту попадают люди с очень четким запросом: «Я болею уже много лет, никто не может вылечить (установить диагноз). Я устал, семья страдает…»: «Хочу вернуть здоровье»

статья по психологии professionalam Размышление психолога о свободе и вине

Тема свободы имеет амбивалентное отношение. С одной стороны свободу воли нам дана Творцом и за нее мы готовы бороться. С другой стороны - получив свободу, лучше по скорее от нее избавиться. Иначе мир упадет в анархию, хаос, где мораль будет раздавлен...

Все публикации раздела Профессиональным психологам >>

 
Комментарии к "Чим працює психотерапевт?"

ещё нет комментариев...


Чтобы прокомментировать, авторизируйтесь или пройдите регистрацию!
qr