У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Коли кохання не може знайти собі місце. Кіноаналіз фільму “Їсти, молитися, кохати”

Що змушує людину залишити “ідеальне життя” і вирушити в подорож у пошуках себе? Фільм “Їсти, молитися, кохати” не здобув такої популярності, як однойменний автобіографічний роман Елізабет Гілберт, на якому він заснований. Але його сюжет відгукується багатьом глядачам саме через цю тему. А крізь призму психоаналізу ця стрічка набуває ще глибшого сенсу — вона про внутрішній конфлікт, неможливість кохати, про втрату суб’єктивності і пошуки шляху до себе.

Крах стосунків

Ця історія починається з розлучення головної героїні. Елізабет після восьми років щасливого шлюбу раптово серед ночі зізнається: “Я не хочу бути заміжньою!”. Це стає несподіванкою для чоловіка — він не розуміє, чому дружина не говорила про свої потреби й ускладнення, і чому не хоче спробувати врятувати стосунки. Але Елізабет невблаганна — вона відмовляється зображати родину, якої, на її думку, в них ніколи не було.

Елізабет відрізняється від більшості жінок. Її подруга показує свою “секретну скриньку”, яку з дитинства наповнювала одягом для майбутньої дитини. А в скриньці Елізабет — вирізки з журналів National Geographic із місцями, де вона хотіла б побувати.

Звичайно, її не залишає байдужою чоловіча увага, але всі ці захоплення — нетривалі й поверхневі. Протягом фільму трапляється чимало можливостей для більш гідної історії кохання на все життя: молодий актор із Нью-Йорка, італійський репетитор, за яким вона спостерігає з балкона після затишного вечора, і нарешті — бразилець, від якого вона тікає у відповідальний момент його освідчення: “Тікаєш від мене? Як би не так! Ти тікаєш від усіх дивовижних можливостей свого життя!” Стосунки не складаються, бо вона просто в них не входить. Але водночас вона не відпускає своїх чоловіків — бажаючи залишатися для них бажаним об’єктом.

Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.

Бути коханою або кохати?

Перед Елізабет постає непростий вибір: вона хоче бути коханою, але не хоче кохати у відповідь. У психоаналізі вважається, що бути тим, кого люблять — це позиція сили, ніби тобі нічого не бракує. Натомість той, хто кохає — відчуває нестачу, яку намагається заповнити у стосунках з іншим.

Героїня постійно намагається відповідати на чоловічу увагу — підлаштовуючись, догоджаючи, знаходячи правильний спосіб бути “вартою кохання”. З одним вона намагається бути доброю господинею, з іншим — духовно близькою. Це влучно підмічає її подруга: “Боюся, що ці чакри й медитація — це те саме, але погляд згори.”

Постійно віддавати, жертвувати собою, своїми інтересами — це стратегія Елізабет, аби залишатися коханою: “Якщо я тебе кохаю, все твоє: мої гроші, мій час, моє тіло, мій пес, гроші мого пса. Я візьму на себе всі твої борги, домалюю тобі всі вищі гідності, про які ти й не здогадувався. Я дам тобі все це — і навіть більше, поки не залишуся спустошеною”.

Але справа в тому, що ця її стратегія більше схожа на фантазію, ніж на реальність. Вона уявляє, чого хочуть чоловіки, і впевнено відповідає на цю уяву, не допускаючи думки, що її партнер може зовсім не потребувати цього. Її перший чоловік прямо каже: “Ти навіть уявити собі не можеш, чого я хочу!”

Моментом усвідомлення для Елізабет стає жартівлива репліка чоловіка її подруги: “Ти була схожа на Стівена, а тепер — на Девіда. Розумієш?” Вона нарешті помічає, що змінюючись для інших, втрачає щось цінне для себе. Більше не знає, чого їй прагнути. Це і стає поштовхом до подорожі: Італія, Індія, Балі. Не для того, щоб знайти того, хто її покохає, а щоб нарешті віднайти власне бажання.

читайте також:

Жить или существовать… убеждения и ощущения. Вы обращали внимание на то, как ваши мысли и восприятие событий связаны с вашими ощущениями в теле? Обычно это явно заметно, когда мы узнаем что-то внезапно о важных для нас вещах. Например, радостная новость может нас активировать, повысить

Учитесь радоваться жизни ))) Очень часто слышу, что наш мир полон суеты и материализма. Постоянный темп нашей жизни убивает в нас желание искренне радоваться, любить себя и окружающих.

запитати психолога онлайн

Внутрішній конфлікт

У пошуках відповіді на питання “Хто я і чого хочу?” Елізабет вирушає у тривалу подорож. Але що цікаво — вона потрапляє у ще більш традиційні культури, де головною цінністю залишаються шлюб і родина. Там її твердження “мені не потрібен чоловік” викликає здивування або навіть осуд: “Немає нічого сталішого, ніж сім’я!”, “Що не так з твоєю подругою? Вона лесбійка?”, “Чоловік потрібен усім!”.

Це протистояння проявляє внутрішній конфлікт Елізабет. Бо хоч вона і прагне бути вільною й самостійною — водночас хоче любові. Але як це поєднати?

Цей конфлікт також проривається через тіло. На Балі, після інтимної близькості з Філіппе, у неї починається цистит. Це — несвідома відмова на рівні тіла: “Мені не потрібен чоловік.” Хвороба стає “легальним” способом уникнути стосунків. У психоаналізі подібні прояви називають конверсійними симптомами — коли тіло говорить замість людини.

Повір у любов

Фінал стрічки виглядає ніби щасливим: Елізабет приймає любов Філіппе. Здається, що після всіх пошуків кохання нарешті знайшло своє місце. Однак, знаючи, що ця історія заснована на реальному житті письменниці, ми маємо ще один факт: згодом вона розлучається з бразильцем і починає стосунки з жінкою. Так, щасливий фінал виявляється лише тимчасовим рішенням.

“Повір у любов” — таку настанову дає їй друг в Індії. Але що означає вірити в любов? Це завжди про зустріч зі своєю нестачею. Саме вона відкриває шлях до кохання: коли нам чогось бракує, ми звертаємось до іншого. А це означає — довіряти, ризикувати, бути вразливою. Натомість Елізабет знову намагається бути сильною, цілісною, самодостатньою.woman meditation travel

психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
Обговорення "Коли кохання не може знайти собі місце. Кіноаналіз фільму “Їсти, молитися, кохати”"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr