Негласна угода про співзалежність
Досить часто в індивідуальному прийомі та роботі з парами виходимо на співзалежні відносини. Як правило, довго перебуваючи у відносинах, люди страждають, хочуть багато змінити, але в них так нічого і не виходить. У чому тут річ?
Виявляється, між партнерами одного разу було укладено негласну угоду на співзалежність. Укладено, як Ви, напевно, здогадуєтеся, несвідомо.
У чому ж суть цієї угоди? Майбутнє подружжя або партнери, відчуваючи через самотність або відсутність емоційної безпеки сильну тривогу, керуючись ще якимось мотивом (наприклад, матеріальним або бажанням помсти колишньому/ій), стрімко зближуються, не дуже знаючи і усвідомлюючи себе в цей момент.
Точніше – бачать одну сторону, і не бачать іншу. Замість себе вони підставляють пункти ДОГОВОРУ, за якими інший повинен відповідати їхнім вимогам. Тобто поводитися особливим і прийнятним для них чином, щось окреслене робити, а чогось не робити...
Звичайно, у такому випадку свобода і творчість у відносинах відкидаються. Їм там просто нема місця. Життя заганяється у вольєр. А як же інакше?! Адже потрібно дотримуватися схеми і не виходити за позначені межі.
Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.
І тоді про найголовніше - про почуття і справжні бажання - розмовляти не прийнято. А прийнято лише про те, що працює на дотримання КОНТРАКТУ, щоби зберігати уявну безпеку та передбачуваність.
Відносини регулюються переважно зв'язкою ОБРАЗА-ВИНА. Один якоюсь дією порушив договір, інший образився. Що залишається першому? Правильно – відчувати провину, це ж він образив. І так по колу.
Але вихід є. Він у визнанні цієї не ефективної моделі стосунків. У прийнятті того факту, що життя набагато цікавіше метушні у замкненому вольєрі. Щоправда, на волі і ризику більше. І гарантій жодних. Натомість можна розкрити себе як живу істоту, а не схему. Можна відчути всі фарби буття. Можна відчути явище близькості, в якій є місце повазі та турботі без пригнічуючого страху втрати, без присяг, які любові не гарантують.
Якщо самотужки не вдається наважитись на цей ризикований крок, то варто звернутись за підтримкою до психолога.
Додано на сайт 2025-07-04 в 09:45:57