У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Особливості процесу психотерапії та його результатів у період війни

У Психолога » Війна » Особливості процесу психотерапії та його результатів у період війни

На одній із інтервізійних груп я почув від колеги важливу думку. Вона полягала в тому, що після 24-го лютого ми всі регресували (повернулися назад) до певних попередніх станів.

Клієнти, які тривалий час займалися власною психотерапією повернулися у стан "до першої зустрічі з психологом", де ще більшість їхніх запитів були не те, що не пропрацьовані, а навіть не підняті.

Цей "відкат" до минулого - це нормальне явище для людини, яка потрапляє у катастрофічну ситуацію.

Втім існують інші постійні клієнти, з якими мені зараз часто доводиться мати справу. Вони говорять, що нічого не відбувається і не відчувається явного руху до досягнення результатів.

В мирний час після таких слів спеціалісту варто поміркувати над доцільністю використаних ним методів допомоги, наявністю "опору до змін" клієнта, механізмом знецінення психологічної роботи або ж заперечення реальності при об'єктивно існуючих результатах.

Зверніться до психолога безкоштовно з приводу війни або поставте питання на форумі.

Натомість у воєнний час почути від клієнта фрази: "Ми нікуди не рухаємось!", "Я не відчуваю ніякого покращення!" - це висока похвала діяльності психолога (-психотерапевта) в цих складних умовах.

В "Алісі в країні чудес" Керрола був один момент, де було сказано, що земля під ногами постійно рухається, а для того, щоб стояти на місті потрібно дуже швидко бігти. 

У період коли земля з під ніг втікає значно швидше клієнт, який говорить про те, що він не відчуває ніяких змін чи покращення, або ж метафорично "стоїть на місці" насправді біжить із неймовірною швидкістю.

"Стоячи на місці" в цих жахливих умовах клієнт робить титанічну роботу. Недаремно більшість психологів зараз говорять виключно про закриття базових потреб і замовкають про якийсь ріст чи розвиток.

Війна триває, а умови життя суспільства в стані війни все ще жахливі. В таких умовах почути від клієнта: "Нічого не відбувається, я не бачу ніяких змін" - це зустрітися з високою похвалою професійних здібностей спеціаліста.

Дякую колезі за відкриття.

У Психолога » Війна » Особливості процесу психотерапії та його результатів у період війни
психолог

Оцінка публікації
сподобалося: 2 з 2 оцінювачів
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія voyna «Синдром переселенца» Как адаптироваться в нынешних реалиях?

Многие украинцы вынуждены были уехать, оставить свой дом и всё, что связано с довоенной жизнью. Это вынужденная мера, направленная на спасение своей жизни и жизни родных. И каждый, оказавшийся перед тяжёлым выбором, сделал его осознанно, выбрав жизнь

психологія voyna Про літературу та важливість особистісних змін у період війни

Україна давно зустрічається із випробуваннями. Здавалося, що ситуація і так доволі погана, як мінімум економічно, втім відбулися події, які куди гірші, ніж все, що було до цього. В незалежній Україні повномасштабна ВІЙНА...

Усі публікації розділу Війна ᐉ

 
Обговорення "Особливості процесу психотерапії та його результатів у період війни "

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr