У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Принцип кисневої маски

У Психолога » Війна » Принцип кисневої маски

Хто хоч раз, подорожуючи літаком, попадав в неприємну ситуацію проходження зони турбулентності або технічні несправності, чув, як стюардеси починали інструктаж: «Спочатку кисневу маску надягаємо на себе, потім – на дитину».

Сенс цієї фрази в тому, що допомогти тим, хто безпомічніший, слабший, молодший, залежний від вас ви зможете лише тоді, коли самі будете «в ресурсі», будете в змозі поділитися не своєю панікою і розпачем, а стабільністю і впевненістю.

 

Проте це неможливо зробити, якщо переповнити себе тривожною, болючою, руйнуючою психіку інформацією – а такими є практично всі новини з моменту початку війни. Не читати їх неможливо і непотрібно – інформаційна ізоляція така ж фатальна й деструктивна, як і перевантаження новинами. Істина, як завжди, десь посередині, тобто нам доведеться опанувати навичку бути в курсі подій – і при цьому не збожеволіти від відео і світлин, на яких реальне пекло: зруйновані міста, заплакані діти, розстріляні невинні люди…

Зверніться до психолога безкоштовно з приводу війни або поставте питання на форумі.

Але якщо переповнитися цим, психіка не витримає. І тоді ми і наші діти, наші старенькі родичі стають жертвами цієї інформаційної інтоксикації: ми не здатні їм допомогти, впадаємо в істерику і стаємо безпомічними, стаємо легкою здобиччю війни.

 

Щоб не потрапити в ситуацію перевантаження важкими новинами і емоціями, варто дотримуватися буквально чотирьох простих правил – як не дивно, вони здатні суттєво виправити ситуацію на краще.

  1. Не читайте новини годинами. Має працювати правило 10 хвилин: медики знають, що це – мінімальний час, необхідний для відновлення організму після навантаження. Читайте новини не довше цього терміну і робіть паузи не менше ніж на цей час, які заповнюйте абсолютно мирною активністю: читайте хороші, свої улюблені книжки, слухайте музику (мелодійну, інструментальну – але не «важку»), малюйте, приготуйте щось поїсти. Звичайно, це можливо лише тоді, якщо ви в відносній безпеці, але навіть якщо ні – відволікатися життєво важливо: поговорити з дитинкою, проспівати їй пісеньку, помолитися – кому що допомагає.
  2. Якщо є можливість – займіть себе такою діяльністю, яка буде корисна іншим. Жінкам і дівчатам можна йти волонтерити, чоловіки зможуть захистити свою країну також в теробороні або на фронті – навіть якщо не прямо зараз, війна розвивається хвилями, ви ще будете потрібні своїй країні, коли необхідні будуть свіжі сили. Почуватися потрібною людиною – неймовірно важливо в такі часи, це тримає на плаву, оскільки надає вашому життю сенсу. Але ваша користь може бути навіть невеличкою, ніхто не вимагає ввід вас подвигів, які ви просто «не потягнете»: мурашка теж робить маленький вклад, але разом мурашник – сила! Допоможіть тим, хто поруч, посидіть з дітками сусідів, плетіть светри чи шкарпетки для військових, переберіть свій і дитячий одяг, постільну білизну, консервацію – щось ви точно зможете пожертвувати біженцям чи армії. Робіть кожен день маленькі, але хороші справи – і ви відчуєте хоч і невеличке, але полегшення.
  3. Якщо є така можливість – відновлюйте фрагменти з «мирного», довоєнного життя. Робіть те, що ви любили раніше, а можливо, на щось не вистачало часу? В ситуації, коли у вас тимчасово немає роботи і немає можливості виявляли якусь суспільно корисну активність (наприклад, маєте маленьких діток або стареньких людей під своєю опікою і не можете їх залишити, щоб іти волонтерити) – займіть розум тим, що стане вашим скарбом в будь-якому випадку, що неможливо буде у вас відняти. Вчіть іноземну мову (в будь-якому випадку знадобиться), опановуйте якість навички в IT-сфері – що завгодно, що посилить вас і збільшить ваш потенціал.
  4. Якщо маєте діток – обов’язково читайте, малюйте, займайтеся з ними, не полишайте шкільних занять – після надто довгої перерви, та ще й на фоні стресу їм буде важко повертатися до навчання, тож ви не тільки будете відволікатися, але й підтримаєте їх інтелектуальну активність. Людина – не лише організм, але ще й мозок – то ж важливо зберегти не тільки тіло, але й інтелект. Навчання, як часточка мирного життя, внесе стабільність в стан дитини, не дозволить зруйнувати остаточно її світ. Старайтеся при можливості дотримуватися всіх колишніх ритуалів: якщо ви в безпеці, в евакуації – гуляйте, намагайтеся вставати й лягати спати вчасно, дотримуйтеся режиму дня - це дуже важливо, щоб не допустити дестабілізації психіки.
  5. Спілкуйтеся із врівноваженими, поміркованими людьми, від яких ідуть хвилі спокою, а не паніки. Оточення багато що вирішує, і якщо навколо вас переважають люди, що впадають в істерику, дуже важко не заразитися цим. Дотримуйтеся «гігієни спілкування» - зараз нерви у всіх оголені, легко спалахують конфлікти, легко актуалізуються сварки, образи… То ж дотримуйтеся хоча б такого принципу: хай це не піде далі мене, і навіть якщо інші на в змозі стриматися – я не буду поширювати далі цю згубну емоційну хвилю. Колись війна закінчиться – і країні будуть потрібні люди, які зможуть її відновлювати. Хай вони будуть максимально морально здорові – і нехай це будете саме ви!

 

З повагою, психолог Царенко Наталія.

У Психолога » Війна » Принцип кисневої маски
психолог

Оцінка публікації
сподобалося: 1 з 1 оцінювачів
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія voyna КОНФЛІКТ ЯК МИСТЕЦТВО ДОМОВЛЯТИСЯ

Сирени. Ракети. Вибухи. Війна. Градус стресу зашкалює, напруга зростає, дратівливість сягає своєї найвищої позначки ... Поки існують люди, існуватимуть протиріччя інтересів. Тому вміти конфліктувати – це мистецтво, якому варто вчитися.

психологія voyna Це фіаско, братан, або Чому гігантські кошти, що виділялися на прорашистів в Україні, згоріли марно.

Днями з’явилася інформація про грандіозний скандал в рф з приводу розтрачених грошей на формування проросійських настроїв в Україні. Цифри, які озвучуються, неосяжні – близько 5 млрд. доларів. Чому ж при такому бюджеті рф так погано уявляє реальну картину світогляду українців, їх морального і військового поте

Усі публікації розділу Війна ᐉ

 
Обговорення "Принцип кисневої маски"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr