Про психологічну терапію залежності та "гострі відчуття"
"Гострі" відчуття "притуплюють" можливість цінувати звичайні від загалом хорошого життя. "Гострі" відчуття фіксують на собі увагу.
Саме тому в спільноті АА (Анонімних Алкоголіків) є правило: "Треба пам'ятати не першу випивку, а останню пиятику." Тобто не той досвід, коли під впливом алкоголю було вперше добре, а той коли було востаннє погано. Це ж правило можна застосувати до будь-якої залежності.
Це пов'язано з тим, що наша психіка схильна нехтувати тривалістю, коли все нормально без перепадів та перебільшувати значення сильних відчуттів.
Яскравий досвід спричиняє бажання повтору і посилення (або уникнення і послаблення). Залежно, від того позитивний або негативний.
Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.
Схожим чином працюють очікування при розвитку залежності від азартних ігор. Тут має значення "майже виграш" (ще трохи і джек-пот) та "майже програш" (ледь не втратив геть усе). Сила реакції на це - така як і на справжні виграші-програші. Це сприяє формуванню шкідливої звички. Нервова система "звикає" до таких подразників і тоді гра, алкоголь, наркотики перетворюються з можливості зменшення стресу на джерело проблем.
Крайнощі "фіксуюють" увагу. Тому частина психотерапії - це звертання уваги на, що часто лишається поза нею. А інша частина - робота з тим, що звично. Щоб знайти новий шлях.
Окрім цього, можна виділити складові самодопомоги при подоланні патологічного гемблінгу (проблеми залежності від азартних ігор, але й в разі інших залежностей теж):
- - Розпізнавання та знешкодження тригерів ("Що може спровокувати зрив?" та "Що я можу зробити, коли помічаю загрозу зриву?").
- - Стабілізація (зниження) та подолання тяги ("Коли з'являється / посилюється тяга до азартної гри (ставок, випивки, наркотичної залежності тощо), що я можу зробити, щоб подолати її або знизити до рівня, який можу легко витримати?"; Правило "HALT": уникати тривалого голоду, гніву, самотності та втоми).
- - Мати запасні варіанти дій в разі зриву ("До кого можу звернутися?", "Що маю робити, якщо зрив стався - куди йти, які дії зробити...?").
- - Розпізнавати та долати помилки мислення ("Якщо зараз я думаю, що все погано і в тверезості нема особливого сенсу, то очевидно, що це помилка мислення і перебільшення значення поточного стану").
Підтримка тверезості - це підтримка тверезого мислення.
Опубликовано 2021-08-02 в 13:23:06
Опубліковано на сайті 02-08-2021