Психолог: інструкція користувача

✨ Психологія – не магія, тож нічого таємного в роботі психолога-практика немає. Інша річ, що клієнтові не обов’язково самому бути обізнаним у тонкощах надання психологічної допомоги, щоб отримати якісну психологічну послугу. Разом з тим, знати: що і як саме працює, а також як вибрати для себе фахівця – має значення.

🧐 Отже спробуємо розібратися, що варто зробити в процесі пошуку психолога для себе та як підготуватися до зустрічі з фахівцем, щоб отримати адекватну психологічну послугу?

Оскільки це питання я зустрічаю неодноразово, то підготував текст і відео на цю тему. А якщо будуть питання та відгуки - чекаю. Ну і якщо Вам сподобалося, то "👍" 

Розберемо відповідь по пунктах:

 1. В яких ситуаціях люди найчастіше звертаються до психолога? Типово – у випадку тривалого дискомфорту (найчастіше – емоційного характеру, але також бувають і фізичні проблеми, які не вирішуються в медицині). Якщо виникають складнощі у стосунках з близькими людьми та в їх житті (діти, чоловік або дружина, брат чи сестра). Також, коли необхідна психологічна послуга (діагностика, консультація, підготовка психологічного висновку) за рішенням певних інстанцій, примусово та для додаткового висвітлення окремих сторін ситуації. Рідше – для розвитку власних ресурсів, проведення дозвілля, щоб задовольнити близьких тощо. Опираючись на ці приклади, можна зрозуміти для чого потрібен психолог – для діагностики, консультації чи психологічної терапії.

 2. Що робить психолог?

  читайте также:

  Выбор между психологом и психотерапевтом   В этой заметке постараюсь осветить понятия психолог и психотерапевт, что такое психологическое консультирование и психотерапия, их особенности, а также как они работают.   Психолог - человек с психологическим образованием, который

  Какая разница между психиатром, психотерапевтом и психологом «И тебя вылечат и меня вылечат!» фраза из некогда любимого и популярного фильма уже многие годы ассоциируется с психическими нарушениями. Но вот «что» вылечат и «кто» вылечит – эти вопросы для многих остаются открытыми. Давайте попробуем в этом разо

  Консультує (індивідуально, сім'ї та групи); надає психологічну допомогу та емоційну підтримку; проводить психологічну діагностику (зокрема, професійні психологічні тести); інформує щодо своєї роботи - здійснює психологічну просвіту; здійснює психологічну корекцію; надає психологічну допомогу; описує та систематизує свою роботу.

 3. Як визначити: а чи до психолога мені взагалі?

  Якщо відповідь таки: «Так!», то на цьому етапі стає зрозуміло, чому потрібна робота саме з психологом. Найчастіше мова йде про емоційні складнощі (страхи, гнів, емоційне пригнічення та ін.), проблеми у взаєминах з близькими (у подружній парі, між батьками та дітьми, з колегами тощо), залежна поведінка, психосоматичні проблеми та неврози, труднощі у сексуальній сфері, пошук ресурсів та подолання наслідків стресу, психічні травми та проживання втрати… Тобто, маємо висновок, що проблема або незадоволена потреба знаходиться саме у сфері психології. При цьому іноді також потрібна допомога інших фахівців (лікарів, юристів, соціальних працівників, педагогів тощо). Але буває, що відповідь: «Ні». В такому разі вибираємо те, що насправді потрібно. Наприклад, медичну психіатричну допомогу. Або юридичні послуги. Або навчання в чистому вигляді. Отже – визначилися, зорієнтувалися в собі та своїх потребах. Іноді для цього необхідно спробувати – якщо складно зрозуміти, що саме зараз є на часі. Як каже одна психологічна народна мудрість – спочатку орієнтація, а тоді маніпуляція. Далі переходимо до наступного кроку.

 4. Як вибрати фахівця?

  Тут мова йде про орієнтування в зовнішньому середовищі. Якщо скористатися метафорою подорожі, то це схоже на переліт літаком. В такому разі ми починаємо з вибору «напрямку польоту» та моніторингу «перевізників» і «рейсів». Тут мають значення: самопрезентація фахівця (порт-фоліо, сайт, публікації, сторінка в соціальних мережах), інформація про його професійні можливості та обмеження (з якими темами (не)працює), умови та вартість, форма (методи, техніки, підходи) роботи, відгуки та рекомендації колег та клієнтів (пацієнтів). Також має значення чи конкретний фахівець викликає інтерес у потенційного клієнта, але це далеко не ключовий фактор. Вже на цьому етапі може бути актуальним питання, наскільки комфортним і безпечним буде той чи інший вибір. Як показує практика, увага до цього питання і ретельність у виборі фахівця також позитивно впливають на результат терапії.

  Результат цього етапу – співбесіда з декількома фахівцями, вибір одного, попереднє уточнення правил та умов роботи, можливостей фахівця братися за певну тему з життя клієнта та запис на зустріч. Все це, як правило, відбувається по телефону або онлайн.

 5. Як починається робота з психологом?

  Якщо в метафорі мандрівки літаком, то ми вже тут маємо таке: напрямок руху, білет на рейс, посадка на борт. Тобто, наприклад я, як клієнт, визначився з питанням, яке наразі найбільше турбує (цікавить), вибрав фахівця і домовився про зустріч. В межах цієї метафори тут і реєстрація, і скринінг (а якщо треба, то й детальний огляд), і правила, і організація безпеки, і нарешті – посадка на борт і злет. В кабінеті психолога – те саме: зустріч та знайомство, інформація про правила роботи, перші запитання клієнта і психолога одне до одного і початок розповіді клієнта (чи клієнтки) про те, що привело його (чи її) до психолога. За цей час (від однієї до трьох зустрічей) загалом реалістично зорієнтуватися чи клієнтові підходить робота з конкретним фахівцем, а психологові зрозуміти та чітко описати клієнтові межі своєї професійної компетентності, правила та рамки роботи.

  УВАГА! Психолог не зобов’язаний:

  Бути на зв’язку 24/7; відповідати очікуванням клієнта; не мати жодних власних життєвих труднощів (бути Богом); відповідати за життя, стан та дії іншої людини; відповідати вимогам заснованим на фразі: “Ти ж психолог” :-) .

 6. Як відбувається і скільки триває «політ»?

  Є певні орієнтири. Наприклад, короткострокова психологічна терапія може тривати 15 - 20 зустрічей, а "середня" психотерапія триває близько 1 - 3 років. Разом з тим, консультування може складати від 3 до 10 зустрічей, в середньому. Затягування часу "польоту" створює ризик, що не стане пального. В даному випадку мова йде про часові, фінансові та емоційні ресурси, в першу чергу, клієнта. Різкі маневри та фігури пілотажу, не відповідні до типу літака і готовності пасажирів – ризик для здоров'я і загроза руйнування. Також важлива навігація – відповідність реального маршруту до обраного напрямку і кінцевої точки. Власне, тут може стати зрозуміло, що початковий запит та проблема можуть прикривати собою інші питання та напрямки. Тому звірятися з курсом, умовами «за бортом», запасом палива і таке інше потрібно час від часу протягом усього нашого "польоту".

 7. Як це завершується?

  Психологічна терапія має свої часові рамки. Інакше кажучи, це не на завжди. 

  Приземлення чи посадка у нашій метафорі – завершення психологічної роботи. На цьому етапі підводяться підсумки (що вдалося, а що ні), обговорюються враження, емоційний стан, ставлення до зробленого. На все це, в хорошому випадку, йде 1 – 2 зустрічі.

  Проте бувають і «екстрені посадки» (паузи чи завершення раніше обумовленого терміну), «стрибки з парашутом» (для себе я так можу назвати випадки, коли клієнт без попередження та пояснень перериває роботу), «зміна напрямку польоту»… На щастя, серйозні складнощі та катастрофи у цій сфері трапляються рідше (мабуть не частіше, ніж у авіації). Та найчастіше на одного «пілота» припадає один «пасажир», якщо ми говоримо про індивідуальну психологічну терапію.

 Як підсумок, хочу тут згадати слова Ніфонта Долгополова про зміст роботи психолога (на жаль, не претендую на точність – відтворюю приблизно): “Робота психолога не стільки в тому, щоб дати клієнтові віру, надію, любов чи щоб забезпечити постійну підтримку, але у тім, щоб допомогти людині знайти все це в її житті.”

У Психолога » Работа с психологом, психотерапевтом » Психолог: інструкція користувача
психолог

Оценка публикации
  нравится публикация?  

Бесплатная рассылка интересностей!

 
статья по психологии psiholog-psihoterapevt Кто такие психолог, психотерапевт и психиатр, и как определить, подходит ли Вам выбранный психолог?

В своей многолетней практике неоднократно слышала от клиентов самые разные представления о профессии психолога, о том, как ему стоит выполнять свою работу. В то же время, встречались клиенты, не имеющие четкого представления о работе с психологом. Т

статья по психологии psiholog-psihoterapevt Между клиентом и психологом

В чем заключается психологическая помощь? Из чего состоит работа психолога и от чего происходят перемены в жизни клиента.

Все публикации раздела Работа с психологом, психотерапевтом >>

 
Комментарии к "Психолог: інструкція користувача"

ещё нет комментариев...


Чтобы прокомментировать, авторизируйтесь или пройдите регистрацию!
qr