Соціальна тривожність або соціальна фобія: причини, прояви та лікування

На перший погляд здається, що виявити у себе прояви соціальної фобії дуже просто, проте на власному досвіді я впевнилася у тому, що це не зовсім так. Адже людина із соціальною тривогою не обов’язково постійно сидить вдома знижуючи соціальні контакти до мінімуму — вона може мати друзів, спілкуватися із колегами, а іноді навіть ходити на вечірки. Проте, при цьому перманентно відчуваючи паралізуючу тривогу, яка не дає отримувати задоволення від цих соціальних ситуацій та повноцінно йти за своїми цінностями.

party

Для деяких людей стресовим є будь-який соціальний контакт, для інших проблемними стають конкретні ситуації — публічні виступи, спілкування з незнайомцями, ситуації, коли потрібно знаходитися у центрі уваги або їсти у публічних місцях.

Соціальна тривога проявляється на різних рівнях

  • ▪️ на фізичному: сильне потовиділення, почервоніння обличчя, розлади шлунку, проблеми із диханням, запаморочення, тахікардія;
  • ▪️ на когнітивному рівні: нав’язливі думки, вигадування найжахливіших сценаріїв, до яких призведе соціальний контакт, цикли занепокоєння, що призводять до зниження самооцінки
  • ▪️ та на поведінковому рівні: уникання складних ситуацій (навіть, якщо вони корисні у довгостроковій перспективі). Уникання це не обов’язково «залишитися вдома», уникання при соціальній тривозі може проявлятися, наприклад так — «я ходжу на вечірки, але обов’язково п’ю там алкоголь, бо інакше мені складно» або «я спілкуюся з колегами, але тільки якщо вони проявляють ініціативу» або «я сходив на вечірку, але весь вечір простояв у тихому куточку, уникаючи спілкування з новими людьми»

Науковці виділяють багато ймовірних причин соціальної тривожності. Причиною виникнення такого розладу можуть бути як фізіологічними (гіперактивність мигдалевидного тіла), так соціальними — наприклад внаслідок травмуючого досвіду у родині або школі. Проте досліджень, які можуть точно вказати на те, що провокує соціальну фобію немає.

Проте є і хороші новини — соціальна тривожність успішно коригується. Найбільше досліджень є про ефективність індивідуальної та групової когнітивно-поведінкової терапії при лікуванні соціальної тривоги, тому саме КПТ рекомендоване, як одне з «втручань першого вибору» при соціальній тривозі. Також є дослідження про ефективність фармакотерапії (проте пам’ятаємо, що назначати будь-які препарати може тільки лікар-психіатр). 

У Психолога » Страхи, тревоги » Соціальна тривожність або соціальна фобія: причини, прояви та лікування
психолог

Оценка публикации
  нравится публикация?  

Бесплатная рассылка интересностей!

 
статья по психологии strahi Страх перед неопределенностью

Неожиданности и неопределенность подстерегают нас на каждом углу. 10 советов как справиться со стрессом неопределенности. Чаще всего неожиданности вызывают у нас стресс, тревогу и страх.

статья по психологии strahi Панические атаки: есть ли надежда на освобождение?

Каждый человек, время от времени, сталкивается с приступами тревоги, испытывая учащенное сердцебиение, волнение, головокружение и затрудненное дыхание. Некоторые же страдают от панических атак: когда чрезвычайно сильный приступ тревоги обрушивается

Все публикации раздела Страхи, тревоги >>

 
Комментарии к "Соціальна тривожність або соціальна фобія: причини, прояви та лікування"

ещё нет комментариев...


Чтобы прокомментировать, авторизируйтесь или пройдите регистрацию!
qr