У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Тривожність та допомога психолога

Кожна людина час від часу хвилюється або нервує. Тривога – це нормальна реакція людини на стресові ситуації. Але для людей з тривожними розладами ці страхи та занепокоєння є постійним супутником і з часом можуть навіть погіршуватися.

стривожена жінка на прийомі психолога

За даними Національного інституту психічного здоров’я (NIMH) США, тривожні розлади є поширеним психічним захворюванням у Сполучених Штатах, яке щороку вражає 40 мільйонів дорослих, або 19,1% населення. Цей розлад може серйозно погіршити здатність людини функціонувати на роботі, у школі та в соціальних ситуаціях. Тривога також може заважати стосункам людини з членами родини та друзями.

На щастя, існують ефективні методи лікування тривоги, що використовуються психологами як вживу так і онлайн.

У деяких випадках медичні препарати відіграють важливу роль у лікуванні тривожних розладів. Проте дослідження показують, що поведінкове лікування, окремо або в поєднанні з ліками, є найефективнішою стратегією для більшості людей із тривожним розладом.


Кілька основних типів тривожних розладів можна лікувати за допомогою терапевтичних підходів, зокрема:

  1. Панічний розлад – це стан, що характеризується частими раптовими нападами паніки.
  2. Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) включає нав’язливі ідеї та компульсії, які створюють страждання та заважають повсякденному життю.
  3. Фобії - це ірраціональні страхи перед ситуацією або об'єктом.
  4. Генералізований тривожний розлад (ГТР) характеризується постійним занепокоєнням і тривогою з приводу різноманітних проблем за відсутності конкретної загрози.
  5. Соціальний тривожний розлад (СТР) включає в себе ірраціональний страх перед спостереженням, засудженням або збентеженням, що викликає сильну тривогу в соціальних ситуаціях.
  6. Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) включає симптоми тривоги після травматичного досвіду.

Хоча існує багато типів тривожних розладів, дослідження показують, що більшість з них обумовлені схожими основними процесами. Люди з тривожними розладами, як правило, легко переповнюються своїми емоціями, і вони, як правило, особливо негативно реагують на ці неприємні відчуття та ситуації.

Часто люди намагаються впоратися з цими негативними реакціями, уникаючи ситуацій або переживань, які викликають у них тривогу. На жаль, уникання може призвести до зворотного ефекту і фактично посилити тривогу.

Звернення до психолога з приводу тривожних розладів

Психотерапія — на відміну від ліків проти тривоги — лікує не лише симптоми. Процес саморефлексії терапії допомагає людям із тривожними розладами зрозуміти, ідентифікувати та трансформувати свою тривогу. Психологи навчаються діагностиці тривожних розладів і навчають клієнтів більш здоровим і ефективним способам справлятися з ними. 

Деякі з типів терапії, які найчастіше використовуються для лікування тривоги, включають:

  • Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)
  • Експозиційна терапія
  • Психодинамічна терапія
  • Міжособистісна терапія
  • Діалектична поведінкова терапія (DBT)

Форма психотерапії, відома як когнітивно-поведінкова терапія (КПТ), є дуже ефективна при лікуванні тривожних розладів. За допомогою КПТ психологи допомагають людям навчитися помічати та керувати факторами, які викликають їх тривожний стан.

Завдяки когнітивному компоненту терапії клієнти психолога вчаться розуміти, як їхні думки впливають на симптоми тривоги. Навчившись змінювати ці моделі мислення, вони можуть зменшити ймовірність та інтенсивність симптомів тривоги.

Завдяки поведінковому компоненту люли вивчають методи зменшення небажаної поведінки, пов’язаної з тривожними розладами. Зокрема, клієнтів заохочують наближатися до дій і ситуацій, які провокують тривогу (наприклад, публічні виступи або перебування в замкнутому просторі), щоб зрозуміти, що наслідки, яких вони бояться (такі як втрата ходу думок або напад паніки), малоймовірні.

Отже, тривожні розлади є поширеним психічним розладом, який може суттєво знизити якість життя людини. Однак доступні ефективні методи лікування, включаючи терапію та інші стратегії подолання. Звернувшись за професійною допомогою та вживаючи заходів для боротьби зі своїми симптомами, люди з тривожними розладами можуть навчитися справлятися зі своєю тривогою та покращити своє загальне самопочуття.

qr