У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Як вибрати психотерапевта (або психолога)

Будь-кому з нас в складний момент життя потрібна допомога того, хто розуміє, що відбувається з психікою людини та як позбутися негативних емоцій та думок. У буденність входить звернення до психолога, психотерапевта, але ... свої послуги пропонує досить багато фахівців і очно, й онлайн. Як вдало зробити свій вибір?

як вибрати психолога психотерапевта

Як вибрати того, хто допоможе вийти з важкої ситуації, призведе до позитивних змін в житті, бажаного результату?

Хто мені потрібен: психолог, психотерапевт чи психіатр?

Розуміння різниці між психологами, психіатрами та психотерапевтами допоможе вам визначити, до кого звернутися за допомогою. 

Психолог — це фахівець, який вивчав психологію і займається діагностикою психологічних проблем, проведенням психологічних тестувань та консультуванням. Психологи працюють з різними методами терапії, але не можуть призначати медикаментозне лікування.

Психотерапевт — за світовими стандартами - це загальний термін, який може описувати будь-кого, хто надає психотерапевтичні послуги, включаючи психологів, психіатрів, соціальних працівників або педагогів, якщо вони закінчили навчання якомусь методу психотерапії. Серед методів терапії можна назвати, приміром, такі як когнітивно-поведінкова терапія, гештальт-терапія, психоаналіз та інші.

Психіатрце лікар, який спеціалізується на діагностиці, лікуванні та профілактиці психічних розладів. Психіатри можуть призначати медикаментозне лікування, вести психотерапію та пропонувати інші види медичного втручання. 

вибір між психологом та психотерапевтом

Як визначити, до кого звернутися?

  • Якщо ваші проблеми пов'язані з ситуативними життєвими обставинами: особистими, сімейними кризами, стресом, особистісним зростанням, вам може допомогти психолог. Якщо вам складно зробити вибір, ви на роздоріжжі - психолог також стане в нагоді.
  • Для глибокої роботи над психотравмами, емоційними станами та поведінковими моделями психотерапевт надасть вам кваліфіковану підтримку. Деякі проблеми докорінно і остаточно вирішити без терапії може бути неможливо. Приміром, якщо якась ситуація постійно повторюється у вас в житті, то певно причина є в вас, і без зміни вашого світосприйняття, самооцінки, відношення до інших тощо зарадити неприємному розвитку подій не вдасться.
  • Якщо ви вважаєте, що у вас може бути психічний розлад, який вимагає медичного лікування, відчуваєте дивні симптоми, або ваш стан дуже гострий, ви на межі, краще звернутися до психіатра, який пропише підтримуючі препарати. Психічні розлади, такі як клінічна депресія, шизофренія чи біполярний розлад - тут психіатр буде найкращим варіантом.

Запит клієнта та спеціалізація психотерапевта

Невдоволення життям, пригнічений настрій, дратівливість або тривожний стан, натягнуті відносини з рідними, конфлікти з колегами - все це є приводом звернутися до психолога (психотерапевта).

Кожен психотерапевт має спеціалізацію (професійну сферу інтересів) та володіє певними методами терапії.

Чим чіткіше клієнт сформулював запит на необхідну йому допомогу, тим простіше визначитися у виборі фахівця, підшукуючи того, який працює з даною тематикою. Запит треба сформулювати чесно і відкрито, без оцінки дій і думок, без звинувачення інших і виправдання себя.

Де шукати психотерапевта

Психотерапевтичні послуги пропонують державні клініки, комерційні психологічні та медичні центри та приватні фахівці. Є інтернет-спільноти та портали психологів і психотерапевтів, такі як «У Психолога». Потрапити в базу даних такого порталу непросто. Кожен фахівець повинен відповідати мінімальним критеріям відбору. Скористатися послугами можна як очно, так і онлайн. 

як обрати психолога

пропонуємо пошукати в нашому каталозі:

сімейний психолог  психолог для пар дитячий психолог  психолог для підлітка

Куди і до кого звернутися за психологічною допомогою можуть порадити й друзі, у яких є досвід взаємодії з психотерапевтом. Ось тільки мало хто зізнається в необхідності психологічної допомоги, намагаючись знайти фахівця потайки від рідних та друзів.

Коли місце пошуку психолога вибране, можна перейти до вивчення спеціалістів.

Перевіряємо кваліфікацію

Професіоналізм психотерапевта можна оцінити за наявністю:

  • диплома про вищу освіту,
  • сертіфікатів про післядиплому спеціалізацію та стажування,
  • свідоцтв про проходження курсів підвищення кваліфікації,
  • членств в професійних ассоціаціях.

В Україні поняття і кваліфікація "психотерапевт" ще досить слабо врегульовано, зокрема, немає заборони на ведення приватної практики в області психотерапії для людей без медичної освіти. Тому психотерапевтами можуть називатися як фахівці, які закінчили медичний ВНЗ, так і ті, хто закінчив гуманітарний ВНЗ, якщо вони додатково пройшли навчання одному з напрямків психотерапії.

Ключова відмінність між "психотерапевтом-медиком" та "психологом-психотерапевтом" полягає в тому, що тільки перший має право рекомендувати до застосування лікарські препарати. Так як випускники гуманітарних ВНЗ не навчаються медицині в достатньому обсязі, вони можуть працювати лише "словом", а точніше, засвоєними психотерапевтичними методами. У разі виявлення важких або гострих станів, психолог може направити клієнта до лікаря: терапевта, невролога, психіатра - для полегшення стану за допомогою препаратів.

Є й специфічна частина в підготовці психотерапевтів: особиста психотерапія і робота під супервізією - спілкування з досвідченим психотерапевтом з позиції клієнта і ведення сеансів психотерапії під його наглядом.

Ознака відповідального ставлення психотерапевта до клієнтів, це коли незважаючи на багаторічний стаж, він проходить особисту терапію і взаємодіє з супервізором. Це допомагає фахівцеві не тільки не втрачати, а й покращувати свої професійні якості. А найголовніше - це допомагає залишати особисті проблеми за порогом робочого кабінету, а вони є, як і у будь-якої людини. Супервізор - колега психотерапевта, який має великий досвід. У складних випадках він може проаналізувати ситуацію клієнта з іншої точки зору і підказати краще рішння.

Про кваліфікацію психотерапевта говорять і відгуки клієнтів.

А ще непрямий показник - наскільки легко потрапити до психотерапевта на прийом. Ознака хорошого фахівця - в нього не так багато вільного часу. Звісно, якщо психотерапевт - початківець, треба розуміти, що клієнтів в нього не так багато, як в колеги з багаторічним стажем.

Отже, до вибраного психотерапевта варто поставити такі питання перед початком:

  • Які документи можуть підтвердити кваліфікацію та професійні навички спеціаліста?
  • За якими методиками психотерапії спеціаліст має сертифікацію або отримує освіту?
  • Якщо ще навчається, то чи здійснюється контроль над його роботою через супервізію?
  • Чи проходив він особисту психотерапію, і коли це було востаннє?

Ознаки сумнівного психотерапевта

  • Засудження та нав’язування особистих переконань;
  • Відчуття стресу під час сеансів терапії;
  • Відсутність уваги та уважності з боку терапевта;
  • Стягнення набагато вищої плати, ніж терапевти з подібним досвітом і освітою;
  • Погано реагує на зворотній зв'язок чи критику;
  • Поспішна або надмірна діагностика;
  • Постійне перенесення зустрічей;
  • Порушення конфіденційності;
  • Розповідати клієнту, що робити;
  • Нав'язування особистих переконань клієнту;
  • Тиск на клієнта для обговорення тем, до яких він не готовий;
  • Розкриття надмірної особистої інформації;
  • Нездатність пояснити своій підхід до терапії, метод, стиль роботи;
  • Відсутність прогресу в досягненні цілей терапії;
  • Неетична поведінка, перетин кордонів, включаючи сексуальну експлуатацію.

Ознаки «вашого» психотерапевта

Чоловік або жінка?

Потрібно уявити, з ким буде простіше говорити про сокровенне. Деякі жінки вважають, що розібратися в стосунках з чоловіком краще здатний чоловік-психотерапевт. Інші ж розраховують, що кращі пояснення дасть жінка. Головне тут - це щоб саме ви змогли довіритися саме цьому психологові. Якщо стать для вас полегшує цю задачу - зважайте на неї, якщо ні - не переймайтеся цим питанням.

сімейний психотерапевт

Зовнішність

Правило «по одежі стрічають» діє й тут. Якщо зовнішній вигляд психотерапевта не викликав симпатії, побудови довірчих відносин чекати марно. Важливо, щоб психотерапевт сподобався як людина. Пробна нетривала за часом консультація-знайомство онлайн, яка буває безкоштовною, безпосереднє спілкування з психотерапевтом дозволяє зрозуміти, наскільки хочеться продовжити роботу з цим фахівцем.

Середовище
Кабінет, в якому веде прийом психотерапевт, також повинен спонукати до довіри. Дуже важливий особистий комфорт клієнта. Пилові шафи з засохлими квітами на підвіконні, завалений паперами стіл так само неприємні, як і стерильний кабінет, що нагадує операційну. При спілкуванні онлайн має значення якість звуку і «картинки» - чи добре видно і чутно психотерапевта.

кабінет психолога

Пунктуальність
Своєчасний початок сесії і визначена заздалегідь тривалість говорять про повагу до клієнта. Якщо психотерапевт спізнюється, закінчує сесію раніше обумовленого часу без згоди клієнта, скасовує зустрічі, то важко вважати його надійним фахівцем. Виникають сумніви, що він здатний послідовно і цілеспрямовано працювати над проблемою, з якою звернувся клієнт.

Уважність до клієнта

Це те, що приємно помічати по відношенню до себе. В ході спілкування психотерапевт уважно слухає, фіксує зміну настрою або складність в оповіданні про дитинство. Його телефон не дзвонить. Поруч з кріслом для клієнта є серветки. На столі приготований чистий стакан із водою, за бажанням - чай ​​або кава. В цілому від сеансу до сеансу психотерапевт спостерігає, чи є прогрес в стані людини, яка звернулася до нього в скрутну годину. Він повністю зосереджений на допомозі клієнту.

Обіцянки

Не треба вірити обіцянкам, що за 10 сеансів психотерапевт назавжди і безповоротно все поліпшить: відносини, добробут, настрій... Психотерапія - справа делікатна. Кожен випадок унікальний. Можна повірити лише в те, що хороший психолог зробить все, що вважає за доцільне і необхідне для поліпшення самопочуття клієнта.

Конфіденційність

Психотерапевт ні з ким не ділиться даними про клієнта і його проблемами. Навіть якщо терапію проходить сімейна пара, інформація, отримана на індивідуальних зустрічах, не стає загальновідомою. Тільки в дуже складних випадках психотерапевт може порадитися зі своїм супервизором, який також пов'язаний клятвою про збереження таємниці консультування.

Залежність

Психотерапевт заохочує спроби клієнта самостійно знайти вихід зі складної ситуації. Він не зловживає своїм впливом. Неприпустимо, якщо психотерапевт дзвонить в пізній час або дозволяє клієнту з будь-якого приводу питати себе про те, як краще вчинити. Якщо психотерапевт намагається налагодити дружні або сексуальні відносини з клієнтом, слід негайно відмовитися від його послуг.

Психотерапевт запитує

Він задає багато питань. Це необхідно, щоб розібратися в ситуації. Відповідаючи на питання, необхідно розкрити, коли помічені перші ознаки, наприклад, підвищеної тривожності, як це проявляється, що змінилося з тих пір. Питання викликають часом роздратування, гнів або сльози. Не варто на цьому етапі сумніватися в правильності вибору і відмовлятися від фахівця.

Хороший психолог дає мінімум інтерпретацій, а іноді не дає їх взагалі. Розповідаючи про своє життя ви можете зіткнутися із тим, що психолог одразу ж на першій консультації розставляє все по полицях. "Ти зробила так, тому що ..., твоя мама до тебе так ставилась, тому що...і т.д." Запам'ятайте! Якщо психолог говорить це на першій же консультації - це дуже поганий знак.

Як зрозуміти, що психолог підходить після 1-ї консультації?

Взаємодія з психотерапевтом буває емоційно важкою, його питання зачіпають інтимні сторони життя. Може виникнути помилкове враження, що психотерапевт працює погано, грубо, тому що змушує страждати. Біль свідчить про те, що процес психотерапії йде. Це всього лише опір - захисний механізм психіки, неусвідомлене прагнення уникнути неприємного і болючого впливу. Можна розуміти, що треба змінити свою поведінку або ставлення, наприклад, до чоловіка або батьків, але нове і невідоме лякає. Старе знайоме й відоме, а значить - безпечне. Безпека - це базова потреба людини.

Сумніви клієнта хороший психотерапевт обов'язково врахує. Він запропонує спільно розібратися, які з його дій викликали негативний ефект. Для нього важливо з'ясувати, в чому причина страхів, які домінантні установки клієнта перешкоджають прийняттю нового.

Психотерапевт надає допомогу клієнтам шляхом терапії або консультування, хоча такий поділ не має чіткої межі. Що ж вибрати?

Консультування чи Терапія

Психологічне консультування та психотерапія є двома різними, але пов'язаними областями психологічної практики.

Основна мета консультування - це надання короткострокової допомоги людям, які стикаються з конкретними проблемами чи стресом. Консультант спрямовує свої зусилля на розкриття та розуміння конкретних проблем і надання порад або стратегій для їх вирішення.

Якщо клієнт знає, що йому не подобається у власному становищі або поведінці, і він хоче це змінити, доцільно звернутися до психолога по консультацію. Він допоможе розібрати, наприклад, причину конфлікту з братом, навчить нових способів комунікацій, поведінки в різних ситуаціях. Консультування спрямоване на розкриття конкретної проблеми і розробку конкретних стратегій її подолання. Консультування направлене на сьогодення і майбутнє, але мало зачіпає минуле. Через це тривалість консультування, як правило, набагато коротша за тривілість психотерапії.

Тим, хто хоче більше зрозуміти себе, причини своєї поведінки і стилю життя, доцільніше погодитися на терапію. Психотерапія, на відміну від консультування, частіше спрямована на глибокі зміни в особистості. Основна мета психотерапії - це не тільки вирішення конкретних проблем, але і поглиблення розуміння власного "я", розвиток внутрішньої свідомості та здатність змінювати патерни поведінки та мислення. Таким чином, вона може сприяти не тільки вирішенню конкретних труднощів, але й досягненню більш глибоких та стійких змін в особистісному розвитку. Терапія часто включає виконання діагностичних тестів. Психотерапевт пропонує проаналізувати свою поведінку, виконати спеціальні вправи, бувають і домашні завдання. Терапія вчить людину задовольняти свої потреби, будувати життя, налагоджувати і підтримувати відносини.

Короткострокова психологічна терапія може тривати 15 - 20 зустрічей, а "середня" психотерапія триває близько 1 - 3 років. Разом з тим, консультування може складати від 3 до 10 зустрічей, в середньому.

Психолог: інструкція користувача

вибір напрямку психотерапії

Основні напрямки психотерапії

Багатьом людям, напевне, найбільш знайомий і зрозумілий гіпноз через розважальні шоу, чи з кінофильмів. Він застосовується, наприклад, при лікуванні людей, які втратили пам'ять. Але при серйозних намірах впоратися з психологічними проблемами не варто розраховувати лише на цей метод.

В психотерапії існує багато різних напрямків та підходів, проте часто говорять про чотири основні течії або напрямки, які вважаються фундаментальними у формуванні теоретичної та практичної бази психотерапії.

Різні підходи психотерапії ефективні в різних ситуаціях, хоча чіткого розділення "проблема-метод" немає. Одну й ту саму задачу можна вирішувати різними способами.

Психоаналітики бачать джерело всіх психологічних проблем особистості в дитячих сексуальних переживаннях. Психоаналіз обіцяє терапевтичний ефект десь в найближчі 2 роки.

Гуманістичні терапевти, зосереджуються на тому, щоб допомогти клієнтам досягати вищого рівня самоприйняття та самореалізації через некондиційну позитивну увагу, емпатію та щирість.

Чи не єдино науково-доказовою вважається когнітивно-поведінкова психотерапія. Вона заснована як на фізіологічних так і на психологічних дослідженнях. КПТ терапевт вчить, як ідентифікувати та змінювати деструктивні або дисфункціональні думки та поведінку з метою впливу на емоційний стан.

Системна сімейна терапія вважає, що поведінка людини найкраще розуміється в контексті міжособистісних відносин. Терапевти працюють з сім'ями або парами, щоб розкрити та змінити нездорові взаємодії та сприяти зціленню відносин.

Вибирайте того психотерапевта, при спілкуванні з яким відчувається, що це «ваша» людина. Якщо немає довіри і відкритості в спілкуванні між клієнтом і психотерапевтом, немає симпатії, жоден найсильніший і найпрогресивніший метод психотерапії не дасть потрібного ефекту.

Критичне ставлення до психотерапевта при першій зустрічі може переконати, що вибір зроблено вірно. Але може і розчарувати, оскільки були завищені очікування. Немає сенсу довго шукати одного-єдиного «свого» психотерапевта. З огляду на перелічені ознаки, можна провести зустрічі з 2-3 фахівцями і зупинити свій вибір на тому, спілкування з яким було найбільш комфортним.

Останнє редагування 01-03-2024 в 00:30 за Києвом

qr