Як вибрати психотерапевта (або психолога)
Будь-кому з нас в складний момент життя потрібна допомога того, хто розуміє, що відбувається з психікою людини та як позбутися негативних емоцій та думок. У буденність входить звернення до психотерапевта або психолога, але ... свої послуги пропонує досить багато фахівців і очно, й онлайн. У той самий час новинні випуски рясніють повідомленнями про лжепсіхологів, яких в ролі експертів запрошували багато ток-шоу різних телевізійних каналів, але вони виявилися самозванцями.
Як вибрати того, хто допоможе вийти з важкої ситуації, призведе до позитивних змін в житті, бажаного результату?
- Запит клієнта визначає вибір психотерапевта
- Перевіряємо кваліфікацію
- Ознаки «вашого» психотерапевта
- Консультування
- Терапія
- Напрямки псіхотерапіі
- Скільки коштує консультація
Запит клієнта визначає вибір психотерапевта
Невдоволення життям, пригнічений настрій, дратівливість або тривожний стан, натягнуті відносини з рідними, конфлікти з колегами - привід звернутися до псіхотерапевта.
Кожен психотерапевт має спеціалізацію (професійну сферу інтересів) та володіє певними методами терапії.
Чим чіткіше клієнт сформулював запит на необхідну йому допомогу, тим простіше визначитися у виборі фахівця. Запит треба сформулювати чесно і відкрито, без оцінки дій і думок, без звинувачення інших і виправдання себя.
Чим може допомогти психотерапевт? Область його компетенції - лікування неврозів, порушень поведінки, психосоматичних розладів, вирішення життєво важливих проблем психічно здорових людей.
Де шукати псіхотерапевта
Психотерапевтичні послуги пропонують державні клініки, комерційні психологічні та медичні центри та приватні фахівці. Є інтернет-спільноти та портали психологів і психотерапевтів, такі як «У Психолога». Потрапити в базу даних такого порталу непросто. Кожен фахівець повинен відповідати мінімальним критеріям відбору. Скористатися послугами можна як очно, так і онлайн.
пропонуємо пошукати в нашому каталозі:
сімейний психолог психолог для пар дитячий психолог психолог для підлітка
Куди і до кого звернутися за психологічною допомогою можуть порадити й друзі, у яких є досвід взаємодії з психотерапевтом. Ось тільки мало хто зізнається в необхідності психологічної допомоги, намагаючись знайти фахівця потай від рідних та друзів. Коли місце пошуку психолога вибране, можна перейти до вивчення профілів спеціалістов.
Перевіряємо кваліфікацію
Професіоналізм психотерапевта можна оцінити за наявністю: диплома про вищу освіту, сертіфікатів про післядиплому спеціалізацію та стажування, свідоцтв про проходження курсів підвищення кваліфікації, членство в професійних ассоціаціях.
В Україні поняття і кваліфікація "психотерапевт" ще досить слабо врегульовано, зокрема, немає заборони на ведення приватної практики в області психотерапії для людей без медичної освіти. Тому психотерапевтами можуть називатися як фахівці, які закінчили медичний ВНЗ, так і ті, хто закінчив гуманітарний ВНЗ, якщо вони додатково пройшли навчання одному з напрямків психотерапії.
Дозволимо лише зазначити, що ключова відмінність між "психотерапевтом-медиком" та "психологом-психотерапевтом" полягає в тому, що тільки перший має право рекомендувати до застосування лікарські препарати. Так як випускники гуманітарних ВНЗ не навчаються медицині в достатньому обсязі, вони можуть працювати лише "словом", а точніше, засвоєними психотерапевтичними методами. У разі виявлення важких або гострих станів, психолог може направити клієнта до лікаря: терапевта, невролога, психіатра - для полегшення стану за допомогою препаратів.
Початківець-психотерапевт освоює певний обсяг теоретичних знань, проходить достатню кількість годин практики.
Є специфічна частина в підготовці психотерапевтів: особиста психотерапія і робота під супервізією - спілкування з досвідченим психотерапевтом з позиції клієнта і ведення сеансів психотерапії під його наглядом.
В бесіді з обраним фахівцем інформацію про його кваліфікації можна уточнити.
Якщо він відкрито і спокійно відповідає на питання про компетентність, здатний розвіяти сумніви клієнта, йому варто довіряти. Якщо юлить, ображається на недовіру, виникає привід задуматися про його профессіоналізме.Прізнак відповідального ставлення психотерапевта до клієнтів - незважаючи на багаторічний стаж, він проходить особисту терапію і взаємодіє з супервизором. Це допомагає фахівцеві не тільки не втрачати, а й покращувати свої професійні якості. Головне - допомагає залишати особисті проблеми за порогом робочого кабінету, а вони є, як і у будь-якої людини. Супервизор - колега психотерапевта, який має великий досвід, більш широким набором професійних «інструментів». У складних випадках він може проаналізувати ситуацію клієнта з іншої точки зору і підказати краще решеніе.О кваліфікації психотерапевта говорять і відгуки клієнтів. Непрямий показник - легко чи записатися до психотерапевта на прийом. Ознака хорошого фахівця - все годинник зайняті на місяць вперед.
Ознаки «вашого» психотерапевта
Чоловік або жінка
Потрібно уявити, з ким буде простіше говорити про сокровенне. Деякі жінки вважають, що розібратися в стосунках з чоловіком краще здатний чоловік-психотерапевт. Інші розраховують, що кращі пояснення дасть жінка. Волею-неволею доведеться довіритися психотерапевтові, інакше з проблемою не впоратися.
Зовнішність
Правило «по одежі стрічають» діє й тут. Якщо зовнішній вигляд психотерапевта не викликав симпатії, домагатися довірчих відносин доведеться довго. Без них допомогти клієнтові складно. Важливо, щоб психотерапевт сподобався як людина. Пробна нетривала за часом консультація онлайн, яка буває безкоштовною, безпосереднє спілкування з психотерапевтом дозволяє зрозуміти, наскільки хочеться продовжити роботу з цим фахівцем.
Середовище
Кабінет, в якому веде прийом психотерапевт, також повинен спонукати до довіри. Дуже важливий особистий комфорт клієнта. Пилові шафи з засохлими квітами на підвіконні, завалений паперами стіл так само неприємний, як і стерильний кабінет, що нагадує операційну. Прі спілкуванні онлайн має значення якість звуку і «картинки» - чи добре видно і чутно психотерапевта.
Пунктуальність
Стара істина «Точність - ввічливість королів» працює безвідмовно. Своєчасний початок сесії і визначена заздалегідь тривалість говорять про повагу до клієнта. Якщо психотерапевт спізнюється, закінчує сесію раніше обумовленого часу без згоди клієнта, скасовує зустрічі, важко вважати його надійним фахівцем. Виникають сумніви, що він здатний послідовно і цілеспрямовано працювати над проблемою, з якою звернувся клієнт. Хороший психотерапевт нагадає про наступну зустріч.
Уважність до клієнта
Це те, що приємно помічати по відношенню до себе. В ході спілкування психотерапевт уважно слухає, фіксує зміну настрою або складність в оповіданні про дитинство. Його телефон не дзвонить. Поруч з кріслом для клієнта є серветки. На столі приготований чистий стакан з водою, за бажанням - чай або кава. В цілому від сеансу до сеансу психотерапевт спостерігає, чи є прогрес в стані людини, яка звернулася до нього в скрутну годину. Він повністю зосереджений на допомозі клієнту.
Обіцянки
Не треба вірити обіцянкам, що за 10 сеансів психотерапевт назавжди і безповоротно все поліпшить & ndash; відносини, добробут, настрій. Психотерапія & ndash; справа делікатна. Кожен випадок, як і звернувся чоловік, унікальний. Можна повірити в те, що психотерапевт зробить все, що вважає за доцільне і необхідне для поліпшення самопочуття клієнта.
Конфіденційність
Психотерапевт ні з ким не ділиться даними про клієнта і його проблеми. Навіть якщо терапію проходить сімейна пара, інформація, отримана на індивідуальних зустрічах, не стає загальною. Тільки в дуже складних випадках психотерапевт може порадитися зі своїм супервизором, який також пов'язаний клятвою про збереження лікарської таємниці.
Залежність
Психотерапевт заохочує спроби клієнта самостійно знайти вихід зі складної ситуації. Він не зловживає своїм впливом. Неприпустимо, якщо психотерапевт дзвонить в пізній час або дозволяє клієнту з будь-якого приводу питати себе про те, як краще вчинити. Якщо психотерапевт намагається налагодити дружні або сексуальні відносини з клієнтом, слід негайно відмовитися від його послуг.
Критичне ставлення до психотерапевта при першій зустрічі може переконати, що вибір зроблено вірно. Але може і розчарувати, оскільки були завищені очікування. Немає сенсу довго шукати одного-єдиного «свого» психотерапевта. З огляду на перелічені ознаки, можна провести зустрічі з 2-3 фахівцями і зупинити свій вибір на тому, спілкування з яким було найбільш комфортним.
Психотерапевт запитує
Він задає багато питань. Це необхідно, щоб розібратися в ситуації. Відповідаючи на питання, необхідно розкрити, коли помічені перші ознаки, наприклад, підвищеної тривожності, як це проявляється, що змінилося з тих пір. Питання викликають часом роздратування, гнів або сльози. Не варто на цьому етапі сумніватися в правильності вибору і відмовлятися від фахівця.
Хороший психолог дає мінімум інтерпретацій, а іноді не дає їх взагалі. Розповідаючи про своє життя ви можете зіткнутися із тим, що психолог одразу ж на першій консультації розставляє все по полицях. "Ти зробила так, тому що ..., твоя мама до тебе так ставилась, тому що...і т.д." Запам'ятайте! Якщо психолог говорить це на першій же консультації - це дуже поганий знак.
Як зрозуміти, що психолог підходить після 1-ї консультації?
Взаємодія з психотерапевтом буває емоційно важкою, його питання зачіпають інтимні сторони життя. Може виникнути помилкове враження, що психотерапевт працює погано, грубо, тому що змушує страждати. Біль свідчить про те, що процес психотерапії йде. Це всього лише опір - захисний механізм психіки, неусвідомлене прагнення уникнути неприємного і болючого впливу. Можна розуміти, що треба змінити свою поведінку або ставлення, наприклад, до чоловіка або батьків, але нове і невідоме лякає. Старе знайоме й відоме, а значить - безпечне. Безпека - це базова потреба людини.
Сумніви клієнта хороший психотерапевт обов'язково врахує. Він запропонує спільно розібратися, які з його дій викликали негативний ефект. Для нього важливо з'ясувати, в чому причина страхів, які домінантні установки клієнта перешкоджають прийняттю нового.
Психотерапевт надає допомогу клієнтам шляхом терапії або консультування, хоча такий поділ не має чіткої межі. Що ж вибрати?
Консультування
Якщо клієнт знає, що йому не подобається у власному стані або поведінці, і він хоче це змінити, доцільно звернутися до психолога-консультанта. Він допоможе розібрати, наприклад, причину конфлікту з братом, навчить нових способів комунікацій, поведінки в різних ситуаціях. Консультування направлене на сьогодення і майбутнє, але мало зачіпає минуле.
Терапія
Тим, хто хоче більше зрозуміти себе, причини своєї поведінки і стилю життя, доцільніше погодитися на терапію. Терапія включає виконання діагностичних тестів. Психотерапевт пропонує проаналізувати свою поведінку, виконати спеціальні вправи, бувають і домашні завдання. Терапія вчить людину задовольняти свої потреби, будувати життя, налагоджувати і підтримувати відносини.
Короткострокова психологічна терапія може тривати 15 - 20 зустрічей, а "середня" психотерапія триває близько 1 - 3 років. Разом з тим, консультування може складати від 3 до 10 зустрічей, в середньому.
Психолог: інструкція користувача
Психотерапевт і його метод
Допоміг або не допоміг психотерапевт, може оцінити тільки його клієнт. Така оцінка дуже суб'єктивна. Вона складається під впливом безлічі факторів. До них можна віднести життєвий досвід клієнта, його темперамент і уклад життя. Безсумнівно, впливає оточення. Має значення, наскільки активно він виконує завдання психотерапевта між зустрічами.
Основні напрямки психотерапії
Психотерапевти в залежності від застосовуваних методів умовно виділяють чотири великих напрямки:
В сертифікаті можуть бути вказане одне або декілька з цих напрямків, на яких спеціалізується психотерапевт.
Різні підходи психотерапії ефективні в різних ситуаціях. Чотири великих напрямки психотерапії включають кілька підходів. Гіпноз багатьом зараз знайомий як розважальне шоу з зірками, чи з кінофильмів. Він застосовується, наприклад, при лікуванні людей, які втратили пам'ять. Але при серйозних намірах впоратися з психологічними проблемами не варто розраховувати лише на цей метод.
Психоаналітики бачать джерело всіх психологічних проблем особистості в дитячих сексуальних переживаннях. Психоаналіз обіцяє терапевтичного ефекту в найближчі 2 роки.
В гуманістичної психотерапії головний лікувальний фактор - співчуття і підтримка, співпереживання.
Єдиною науковою вважається когнітивно-поведінкова психотерапія. Вона заснована на фізіологічних і психологічних дослідженнях. Є достовірні експериментальні дані про її ефективність.
Вибирайте того психотерапевта, при спілкуванні з яким відчувається, що це «ваша» людина. Якщо немає довіри і відкритості в спілкуванні між клієнтом і психотерапевтом, немає симпатії, жоден найсильніший і найпрогресивніший метод психотерапії не дасть потрібного ефекту.
Останнє редагування 2022-08-20