Чи є ресурс у критиці?
Сталий час критика була елементом виховання. Вона справді виховувала у радянського та пострадянського індивідума низьку самооцінку,відсутність ініціативи,залежність від суспільної думки та, в резуль таті, – втрату особистісних орієнтирів. Токсична критика гальмує та травмує,знищує можливості зростання, свідченням чого є проведений ще у 1939 році Жахітливий експеримент «Monster study». В сучасних експериментах доводять, що діти, які потерпають від постійної критики батьків не можуть дивитися в обличчя співрозмовнику,так як бояться зустрітися з вираженням будь-яких емоцій, позитивних в тому числі. В таких випадках критика підтягує за собою цілий букет з почуття провини, страху та власної некомпетентності, зазвичай формує «внутрішнього критика»,який з роками укріплює свої позиції.
Якщо ви, наразі, відчули наявність критика у внутрішньому світі, то пропоную вправу на знайомство з ним. Найдіть собі затишне місце, в якому спокійно і безпечно. Сядьте зручно, зосередьтеся на своєму диханні, відчуттях у тілі. Віднайдіть той момент, в я кому відчуєте голос свого Внутрішнього критика.
• Про що він вам розповідає? Які вказівки та характеристики він вам надає? Яким тоном він говорить? Можливо, впізнаєте чиїм голосом. Що він хоче від вас? Та Що ви почуваєте до нього? Запишіть.
• Дайте йому ім’я, що відображає його сущність. Добавте декілька епітетів, щоб влучніше описати його властивості (Безжальний Прокурор, або ж Критик, що ламає Крила, тощо)
• Тепер самі станьте цим Критиком та роз’ясніть свої функції для розвитку вашої цілісної особистості, виявіть позитивний сенс вашої присутності та можливість зменшити негативний вплив Критика, що причиняє біль.
Така вправа дозволить прийняти в собі неусвідомлювану частину сутності,тим самим зняти напруження та внутріособистісні протиріччя.
В той же час правильна - конструктивна критика може стати опорою та місцем зростання. Така критика має позитивно заряджений меседж про зацікавленість до справи, про щиру готовність допомогти та збагатити ідею новим баченням. Головною задачею правильної критики має стати розширення можливостей при прийнятті рішень, підбору ефективних варіантів у вирішенні проблеми. Ресурсна критика супроводжується «Я – повідомленнями»: «Мені здається, що краще…» та відсутністю узагальнюючих слів «ти завжди так…; всі думають, що ти..». Такий підхід нейтралізує супротив та створює простір задля легкої взаємодії.
Щоб убезпечити себе від впливу токсичних зауважень та віднаходити користь від конструктивних порад, слід добре знати свої межі, уразливі місця та істинні цілі. Вміти розділяти відповідальність, просити допомоги та бути друзями із внутрішнім критиком – найдієвіша життєва стратегія, яка забезпечить налагоджене та позитивно розфарбоване прийняття рішень, критики та похвали.
Опубликовано 2020-10-06 в 12:18
Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.
Опубліковано на сайті 02-10-2020