Думай повільно-вирішуй швидко. Що означає життя на автоматі науковою мовою?

Всім привіт, дорогі друзі! З вами @rudyi.psy

Сьогодні в короткій формі ми проаналізуємо працю відомого психолога, який за своє життя встиг провести велику кількість досліджень в галузі когнітивної психології, теорії прийняття рішень та поведінкової економіки. 

При цьому всьому Деніал Канеман ставав почесним доктором різних світових університетів, був нагороджений численними нагородами в здавалося б зовсім не сумісних галузях (мистецтво, психологія, економіка), а в 2002 р. отримав нобелівську премію в галузі економіки. 

Книга 2011 р. «Thinking, Fast and Slow» в українському перекладі «Мислення швидке й повільне» «Думай медленно, решай быстро» (рос.) розкриває перед читачем процес прийняття людиною рішень, їх психологічної обумовленості, нераціональній природі вибору, різного роду когнітивних упереджень та поведінкових стереотипів. 

В даному дописі я не зможу розглянути всі ключові аспекти цієї роботи, оскільки вона дуже глибока та насичена, тому як і завжди раджу прочитати її самостійно. Втім я зупинюсь на аспектах, які найбільше закарбувалися в моїй пам’яті і пов’язані безпосередньо із поведінковою психологією та прийняттям рішень.

Канеман описує, що в процесі життя більшість часу людина керується неусвідомленими ірраціональними мотивами вибору, які збереглися в людства ще з доеволюційних часів. Певні дії, які ми застосовуємо та вибір, який ми здійснюємо-це продукти автоматичної неусвідомленої частини психіки, яку дослідник назвав Система 1.

читайте также:

Как сделать правильный выбор? Некоторые подбрасывают кубики или монетку — что выпадет, так и поступлю. Как научиться делать выбор, принимать решения? Приведу несколько практических упражнений.

Что сделать для того, чтобы даже самые смелые желания казались исполнимыми    Наверняка вы знаете о том, что наша психика незаметно для нас контролирует нашу жизнь. Ну, то есть, когда мы чего-то на самом деле не хотим, по различным причинам, то мы и не воплотим это событие в своей жизни, и не признаемся себе в то...

Система 1 не передбачає великих витрат сил та енергії, що призводить до її постійного щоденного використання. Автоматичні дії, судження, оцінки реальності, стереотипи, упередження та навіть поведінкова активність-це все найчастіше продукти нераціональної Системи 1, в процесі активації якої ми фактично перебуваємо в розслабленому стані. Канеман назвав це когнітивною легкістю. 

При цьому логічно, що ми залишаємо за бортом значущі частини реальності, можливості раціонального вибору, адекватну до ситуації поведінку і т.п. Все це супроводжується когнітивною напругою, яка передбачає великі затрати енергії. І саме за це на думку дослідника відповідає раціональна і усвідомлена Система 2. 

Люди не дуже полюбляють використовувати її в силу витрат ресурсів та енергії. Потрібен час та воля, щоб перенести певні аспекти діяльності із Системи 1 до Системи 2, тобто неусвідомлені автоматичні дії, рішення та судження зробити усвідомленими та підданими аналізу і брати активну участь в їхній корекції.

Найважливіше, що я для себе виніс із цієї книги (що може бути цікаве і вам на побутовому рівні)- це те, що легкість прийняття нами тих чи інших рішень зовсім не означає, що вони правильні чи корисні, найчастіше-навпаки. 

Тому варто прикладати зусилля, час та енергію на активацію Системи 2, тобто усвідомленості та аналізу при прийнятті важливих рішень та виконанні певних дій. Хоча в переважній більшості випадків автоматичної Системи 1 цілком достатньо, треба вміти розпізнавати ситуації та обставини, в яких вона повинна відходити на задній план перед раціональністю вибору.

Як пише автор нам часто недостатньо даних для формування висновків. Втім ми обожнюємо формувати ці висновки, оскільки всім хочеться вірити, що ти повністю знаєш світ, в якому живеш. 

Постійно використовуючи Систему 2 ви пришвидчуєте її активацію в певних діях,  ситуаціях та прийнятті рішень. І з часом вам уже не знадобиться так багато зусиль, як потрібно при перших спробах її використання. 

Цей процес автор порівнює з навчанням водійській майстерності, грі в шахи або на фортепіано. Спершу багато важких думок та дій, потім вони стають легкими і швидкими. І на відміну від постійного автоматичного використання Системи 1 дії та рішення прийняті за сприяння Системи 2 будуть значно кориснішими та ефективнішими.

В книзі ви знайдете чимало цікавих досліджень та описів когнітивних упереджень і психологічних ефектів, як наприклад фреймінг (задавання певного контексту впливає на судження, рішення, дії), ідеомоторний ефект (вплив ідей на дії), ефект праймінгу (вплив попередньо сказаного на те, що говориться потім) та багато чого іншого. 

Нагадую, що я послідовник клієнтцентрованого напрямку в психотерапії, який поряд із когнітивною терапією виглядає наче кішка з собакою, втім незважаючи на методи роботи, які вам до душі, завжди варто враховувати дані отриманих досліджень, зокрема і в цій прекрасній науковій сфері, яка збагачує психологію масштабними емпіричними знаннями. 

Робота Деніела Канемана варта вашої уваги. Це чудовий приклад для ознайомлення. Читайте та збагачуйтесь цінною інформацією. Це значно корисніше, аніж перебування в соцмережах, а при вашій активації Системи 2-навіть цікавіше.

Якщо інформація була вам корисною та цікавою-ставте лайки, коментуйте та підписуйтесь. Як і завжди-запис на онлайн-консультацію в приватні повідомлення. Будьте щасливими та цікавими!

У Психолога » Личностный рост и полезные советы » Думай повільно-вирішуй швидко. Що означає життя на автоматі науковою мовою?
психолог

Оценка публикации
  нравится публикация?  

Бесплатная рассылка интересностей!

 
статья по психологии lichnostnyi-rost ПсиТалисман. Воображение

Воображение имеет 3 варианта последствий: -️ творческие успехи и достижения, -️ уход в иную реальность, в попытке убежать от себя и решения проблем. -️ способ увеличить свою жизнестойкость, устойчивость, креативность, возможность

статья по психологии lichnostnyi-rost Сила воли, как развить и укрепить. 3 простых шага. Психология силы воли.

Как проблема с силой воли влияет на лень?  Для начала давайте разберемся, что может лежать в основе лени.  Депрессия. Угнетенное и подавленное психическое состояние человек может переживать как лень. Синдром выученной беспомощности.

Все публикации раздела Личностный рост и полезные советы >>

 
Комментарии к "Думай повільно-вирішуй швидко. Що означає життя на автоматі науковою мовою?"

ещё нет комментариев...


Чтобы прокомментировать, авторизируйтесь или пройдите регистрацию!
qr