У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Інформаційна гігієна воєнного часу.

У Психолога » Війна » Інформаційна гігієна воєнного часу.

Останні тижні принесли шок всьому світу. Всі ми приголомшені фото і відео з Бучі, Бородянки, Гостомеля, Краматорська, страшними кадрами із зруйнованого Харкова, запеклими боями в знищеному вщент Маріуполі… Але це лише початок очищення української землі від російських фашистів, і лише перші докази абсолютно безмежного Зла, яке не зупиняється ні перед чим. Попереду в нас шокуючи кадри з усіх міст і сіл, які будуть звільнені від присутності Мороку. Важко уявити злочини, які не були в скоєні в цих тихих і гарних українських містечках, які ще недавно були символом спокійного і комфортного життя. За лічені дні вони перетворилися у філіал пекла на Землі, і спокійно сприймати інформацію про це просто неможливо – людині з нормальною психікою нереально навіть уявити можливість настільки жорстоких злочинів.


Вся Україна щоранку прокидається з відчуттям страху – чи не сталося чогось непоправного за ніч? Вся Україна напружено гортає стрічки новин в смартфонах, намагаючись хоч трохи зберегти ілюзію контролю над тим, що відбувається, «тримати руку на пульсі», розуміти, що коїться в країні щомиті. Кожного вечора люди стомлено лягають спати, забуваючися тривожними снами, в яких нереально багато страху, болі, розпачу і люті.
Зважаючи на те, що в такому режимі наша психіка функціонує вже більше 40 днів, зрозуміло, що психологічну травму в тій чи іншій мірі мають практично всі українці – навіть ті, що знаходяться далеко від війни і лише ловлять її луну в ЗМІ та інтернеті. Ми фактично отруєні токсичними новинами, надзвичайно важкими для психіки будь-кого, адже смерть і руйнація неприродні для людини, і навала фактів про це нестерпна, надпотужна – ким би ви не були.


Ось чому нам так важливо знати принципи інформаційної гігієни, адже українцям зараз потрібно бути сильними, щоб воювати, щоб забезпечувати тил, щоб виховувати дітей – майбутнє країни і її потенціал – здоровими і не спотвореними війною.

Тому давайте виробимо для себе 15 правил, що допоможуть нам триматися на плаву, не потонути в морі непосильно страшної, руйнівної для психіки інформації, щоб вистояти і зберегти себе для того часу, коли потрібно буде розбудовувати і піднімати країну. Адже якщо ми всі сили спалимо зараз – це вже буде нікому робити.

Зверніться до психолога безкоштовно з приводу війни або поставте питання на форумі.

 

  1. Щоб не стати жертвою «хайпу» - так званої гарячої, але найчастіше частково або повністю фальсифікованої або перебільшеної інформації, неодмінно перевіряйте її джерело. Подивіться, хто опублікував новину – чи є довіра до цієї особи, яка в неї репутація, який світогляд (для цього просто почитайте контент людини і її друзів в соцмережах). Скористуйтеся гугл-пошуком, щоб побачити історію подібних публікацій – хто став першим, яка репутація у цього джерела, чи можна йому довіряти, чи збігаються його матеріли із здоровим глуздом?
  2. Коли йдеться про декілька альтернативних версій подій – старайтеся довіряти в першу чергу офіційним, або добре перевіреним джерелам, що викликають у вас довіру на базі попереднього досвіду.
  3. Віддавайте перевагу думкам експертів, а не просто пересічних громадян, особливо занадто емоційних, схильних до пошуку теорій змови або до маніпуляцій. Проте ніколи не довіряйте їм сліпо, як месіям – слухайте різні думки, вчіться з усіх робити висновки і виробити свою власну позицію. Критичне мислення – найкраща основа для здорової психіки і чистого інформпростору навколо вас.
  4. Критично розглядайте «гарячі сенсації» - проведіть власне розслідування правдивості інформації, якщо вам дозволяє час, якщо ж ні – не поспішайте довіряти і тим більше поширювати цю «сенсацію» - цілком імовірно, що через декілька годин вона буде спростована. Особливо це стосується новин з ремаркою «Терміновий репост», «Поширте всі», з безліччю знаків оклику, великими літерами і червоним шрифтом.
  5. Обов’язково старайтеся отримати цілісну картину – не перепощуйте новину, не дочитавши до кінця, не ознайомившися з висновками статті – маніпулятивні прийоми нерідко побудовані таким чином, щоб в фіналі подати думку, протилежну всім попереднім тезам. Дочитайте, додивіться, і лише тоді приймайте рішення, чи варто цим ділитися.
  6. Якщо вас буквально «переслідує» якась топова новина, яку ви прочитали вже багато разів в різних джерелах – не зациклюйтеся на даній темі, не перечитуйте її у всіх варіаціях – не фіксуйтеся й не зависайте на важких темах, з яких ви не виберетеся без сторонньої допомоги. Це схоже на те, як людина тримається за дріт під напругою, буквально прилипаючи до нього руками, не в змозі відпустити – і тим самим посилюючи руйнівну дію струму на організм через тривалість дії цього згубного чинника.
  7. Якщо ви зустрічаєте сумнівну інформацію – погугліть світові інформаційні джерела, щоб прочитати неупереджені факти з декількох напрямків. Постіть факти, а не оцінки і емоції. Перевіряйте не лише тексти, але й фото, звертаючи увагу на можливі ознаки монтажу якщо, звичайно, ви на цьому розумієтеся.
  8. Натрапили на російську пропаганду - гасіть її доступними вам способами, подаючи скаргу в фейсбуці чи ютубі на матеріал, що містить в собі ворожі та екстремістські висловлювання, завідомо неправдиву інформацію тощо. Цим ви сприяєте очищенню інформпростору від бруду і отримуєте невеличку «сатисфакцію».
  9. Ніколи не втягуйтеся в дискусії в соцмережах – ви не знаєте, хто знаходиться по той бік екрану. Якщо це вороже налаштовані до вас люди, їх метою і є виведення вас з рівноваги, завдання вам емоційної й моральної шкоди. Вони свідомо провокують, дезорієнтують, сіють хаос і панічні настрої, хочуть вразити вас якомога глибше, а ще – витратити ваш дорогоцінний час, який ви могли б прожити з набагато більшою користю. В більшості випадків – це тролі по покликанню або на зарплаті, боти і інші працівники «фейкометних військ» і численних ботоферм.
  10. Якщо ви бачите істеричний стан і такий самий по настрою контент на сторінці близької вам людини – постарайтеся її заспокоїти, допоможіть впоратися з панікою – тим самим ви сприяєте очищенню інформпростору навколо себе.
  11. Якщо ви активно ділитеся в мережах не лише гарячими публікаціями, але й своєю думкою, старайтеся «не нагнітати», не впадати в паранойю в пошуках зради в усьому, не робити істеричних постів, в яких домінує настрій «зрада» і «все пропало». Цим самим ви погіршуєте і свій власний психологічний стан, і посилюєте моральні страждання своїх близьких і друзів, що почитають нервувати і впадати у відчай.
  12. Краще зосередьтеся на розміщенню не емоційного контенту, а інформаційного – такого, який допоможе людям навколо вас триматися, дасть важливу прикладну інформацію, допоможе підтримати фінансово чи практично? Куди звернутися, що робити, де отримати допомогу, тощо. Від цього буде однозначно більше користі, ніж від розпачливих постів, перенасичених важкими почуттями.
  13. Хочете зробити публікацію – краще всього відкладіть її на таймер, або візьміть за правило публікувати щось не відразу, а хоча б годинкою пізніше, після того, як дасте собі час розважливо все обміркувати. Якщо ви й через годину–дві-три готові запостити новину або свої думки з якогось приводу – робіть це, тому що це вже виважений крок.
  14. Оцініть свою публікацію чи контент, який збираєтеся репостити, з точки зору його практичної цінності: чи принесе він користь? Яку? Кому?
  15. І найголовніше: вороги очікують від нас, що ми будемо панікувати, станемо розгубленими, дезорієнтованими, розділеними. Тому оцінюйте будь-яку інформацію саме з цієї точки зору: якщо вона сприяє виникненню саме таких настроїв – не читайте і не поширюйте її, не робіть того, до чого підштовхує нас ворог. Тримайте голову холодною, а серце гарячим, і хай сила й правда будуть на вашому боці. Все буде Україна!

З повагою, психолог Наталія Царенко.

У Психолога » Війна » Інформаційна гігієна воєнного часу.
психолог

Оцінка публікації
сподобалося: 1 з 1 оцінювачів
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія voyna Спринт чи марафон! Як дозволити собі відпочинок.

Мчиш на всіх парах? Це, звісно, добре, як що ти - локомотив. Позаду майже рік великої війни. Скільки ще попереду – невідомо. 🏃‍♀Це не спринт, а марафон. Забіг на довгу дистанцію потребує налаштування.

психологія voyna Нова нормальність. Вимушена еміграція.

Давайте поговоримо про вимушену еміграцію.Які сенси закладено у це явище?Вимушена еміграція — це ненормативна криза, в якій старі опори та смисли вже не діють, а нові ще не встигли сформуватися. Особливо якщо це супроводжується нестачею ресурсу...

Усі публікації розділу Війна ᐉ

 
Обговорення "Інформаційна гігієна воєнного часу."

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr