Особисті кордони дитини
Фантазій на цю тему що далі, то більше. Щастя, що взагалі почали люди говорити про це, але поки що ситуація як пам'ятаєте з картинкою, де хтось бачив біло-золоту сукню, а хтось чорно-синю, тільки у випадку з межами вона взагалі зрештою не сукня, а капелюх 😄 Складність у формуванні у дитини навички захищати свої кордони, позначати свої кордони і з повагою ставитися до кордонів інших (про все вищеперераховане мріють усі батьки і це найпопулярніший запит перед новим навчальним роком: як зробити так, щоб дитина могла себе захищати та інших не ображала 🤪) полягає в тому, щоб для всього цього потрібно розуміти, що таке межі та з чого вони складаються, а також проживати досвід захисту своїх кордонів та поваги до своїх кордонів у сім'ї.
У цьому місці на семінарах зазвичай болить голова тому, що починають кровоточити старі ранки батьків: багато хто сам будучи дітьми не отримував поваги до своїх кордонів, були навчені кордони знецінювати та ігнорувати і те, що психолог пропонує зараз поважати межі дитини-звучить обурливо. Однак суть від цього не змінюється: якщо ви хочете, щоб ваша дитина могла себе захищати, вона має опанувати це право у рамках сім'ї 🤷🏼♀️
Що ще можна зробити, щоб познайомити дитину з її межами ➡️
✅Знайомити дитину з її цінностями.
Ця тема для багатьох дорослих "темний ліс"☘️, тому, що мало кому говорять в дитинстві: "ти не хочеш ділитися своєю іграшкою, схоже, що тобі важливо, щоб ти сам/сама вирішував/ла як бути зі СВОЇМИ речами ". Зазвичай говорять: "Та дай ти цю іграшку, з жадобами ніхто дружити не буде". Свої кордони можна усвідомлювати та захищати тільки коли ти в контакті з власними цінностями. Дітям, зазвичай, про цінності повідомляють батьки, а згодом підключаються педагоги...
Але, є один нюанс...
Підберіть дитячого психолога онлайн або в містах України.
✅Допомагати "прожити" тему, а не розмірковувати про неї абстрактно.
Це біль у формуванні будь-якої навички дитини: розказувати про те, як важливо захищати власні кордони або бути відповідальним - марно! Особистість дитини формується до 7 років. В цей період у дитини не розвинуте абстрактне мислення, тому, будь-яке довге пояснення буде викликати активний чи пасивний супротив.
Треба створити максимально безпечне середовище, де дитина зможе прожити те, що ви пояснюєте.
НАПРИКЛАД, як мінімум, в ігровій формі, вчити фрази, які допоможуть себе захистити та практикувати їх (Я бачу ти не хочеш так грати, спробуй сказати "я не хочу так грати").
✅Вчити бути в конфлікті
Саме головне, що варто демонструвати, це те, що конфлікт - це не погано, і, що конфлікт, це не кінець відносинам. Як вчити бути в конфлікті? Вчитися конфліктувати з дитиною ☝️Допомагати дитині формулювати і висловлювати її аргументи, судження, слухати дитину та її почуття, висловлювати власні міркування та вчитися шукати компроміс й домовлятися (там де це можливо), а де неможливо, то за вами залишається право вибору (такі ситуації теж можуть бути) вміти відновлювати контакт з дитиною.
Додано на сайт 2023-10-09 в 22:31:26
Опубліковано на сайті 10-10-2023