Поговоримо про любов…
За Фрейдом, «любов» характеризує невротичну особистість. Так, залежність людей від своїх партнерів показує, що «неадекватні особи більш залежні від кохання, щоб вижити психологічно».
У любові, за Каслером, провідну роль грає страх втрати джерела задоволення потреб. Закоханість робить людину невільною, залежною і заважає особистісному розвитку. Л. Каслер пише, що вільна людина не відчуває любов.
Любов, по А.Афанасьєву, – стан ейфорії, викликаний ілюзією знайти «щастя» у парі з суб'єктом, досить наділеним тими психічними властивостями, у яких відчувається недолік.
Е. Фромм ж у своїх працях говорить про найвищу цінність: про любов. Любов, на його думку, є ключем до вирішення проблеми існування людини у світі. Саме любов поєднує головні людські потреби – потреба у незалежності та потреба у близькості.
Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.
Р.Мей виділяє 4 типи кохання:
- Секс, бажання, лібідо;
- Ерос, любов як прагнення відтворення та творчості;
- Філія, або дружба, братерська любов;
- Агапе, турбота про благо іншої людини, прототипом якої є Божа любов до людини.
Почуття справжнього кохання в кожної людини є сумішшю (у різних пропорціях) всіх чотирьох типів кохання. Ерос рятує секс від саморуйнування, але не може існувати без приязні (дружби-філії).
Напруга постійного тяжіння і постійної пристрасті була б нестерпною, якби вона ніколи не переривалася. Приязнь (дружба) – це розслаблення у присутності коханої людини, не вимагає від людини якихось певних дій, крім визнання іншого та переживання спільної радості.
Філія (дружба), своєю чергою, передбачає агапе як високу оцінку іншого, як турботу про благополуччя іншого без будь-якої вигоди собі, як безкорисливу любов. Любов і є сенс життя, за автором.
Поговоримо тепер про любов до себе. Взагалі то велике питання, чи вміє любити людина іншу людину, якщо вона зневажає себе? Моя думка – НІ! Як можна дати іншому те, чого немає у тебе?
Тому, перед тим як будувати стосунки з іншим, потрібно відновити природнє почуття любові до себе. Я пропоную психологічну вправу «Любов до себе», яка націлена на виховання доброго ставлення до себе:
Вправа «Любов до себе»:
Ревность. Что это и зачем? Что такое ревность? Почему она появляется? Зачем она нужна? Возможны ли отношения без нее? Зачем человек ревнует? Возможны ли отношения без ревности, контроля и власти над партнером? Упражнение.
Как не испортить первое свидание Для ношения маски и проигрывания ролей используется колоссальное количество вашей энергии. Тогда цель свидания смещается с самого общения на то, чтобы произвести впечатление. В начале отношений обе стороны часто хотят произвести впечатление и «распускают перья».
запитати психолога онлайнПрийняти себе допоможе робота із внутрішньою дитиною.
Тільки різниця в тому, що зазвичай ми знаходимо свої поранені аспекти і зцілюємо дорослими. А тут, навпаки, маленька дитина зцілює всі наступні травми до нашої справжньої версії.
Згадайте себе малюком. Прокручуйте плівку свого життя назад, у дитинство, доки не пригадаєте себе таким, коли ви себе приймали повністю.
Якщо ви цього вже не пам'ятаєте, це не означає, що цього не було. Уявіть, що б ви відчували до себе, як би ви любили себе, будь ви малюком, який ще не знає, що значить бути знедоленим.
Відстежте ці відчуття та запам'ятайте їх. Перенесіть їх на себе сьогодення. Наживіть себе цими відчуттями. Надсилайте промінчики любові і прийняття тим вашим аспектам, які цього потребують.
А як вважаєте Ви? Що для Вас любов? Цінність, сенс, ярмо або хвороба?
Пишіть нижче у коментарях.
Додано на сайт 2023-11-08 в 11:59:14
Опубліковано на сайті 10-11-2023