Поради воєнного часу: як піклуватися про себе в період кризи
Турбота про себе має вирішальне значення під час та після кризи чи травми.
Дуже важливо вміти надавати собі швидку психологічну допомогу.
Якось Гаррі Трумена (президента США в 1945-1953 рр.) запитали:
- Як вам вдається зберігати душевну рівновагу при надмірних психоемоційних навантаженнях?
Зверніться до психолога безкоштовно з приводу війни або поставте питання на форумі.
- Я створив у голові «антистресовий притулок», куди періодично подумки відправляюся для відпочинку та відновлення душевних сил.
Пропоную зробити те саме.
Техніка «Уявне укриття»
- Усамітніться на кілька хвилин. Закрийте очі, зробіть глибокий вдих і видих. В уяві «облаштуйте» собі маленьку затишну кімнату.
Пофарбуйте її стіни у приємні вам кольори, розмістіть на них улюблені картини. Розставте в приміщенні меблі, які вам подобаються. Наприклад, в моєму «укритті» на мене завжди чекає зручна канапа, м’який килимок під ногами, а поруч стоїть високий торшер з мереживним абажуром.
- Нехай у вашій кімнаті буде велике вікно, через яке вам відкриється прекрасний краєвид. Це може бути пляж, на який накочуються повільні хвилі океану, ліс або гори.
Война и мир или Реальные последствия нереальных страхов Психологические опасности войны и как их избежать. Как влияют на мозг новости, переполненные сценами насилия? Последствия военных стрессов. Признаки посттравматического синдрома.
Як говорити із людьми які особисто пережили тяжкі події під час війни? Люди, які особисто пережили тяжкі події під час війни, були в окупації, стали свідками або жертвами насилля, пережили сильний стрес у зв’язку з вищезгаданими подіями і можуть мати посттравматичний стресовий розлад.
запитати психолога онлайн- Будуйте цю кімнату у вашій уяві максимально ретельно, звертайте увагу на кожну деталь, будь-яку дрібницю. Наповніть її світлом, свіжим повітрям, ароматом квітів або випічки, звуками тихого дощу за вікном, співом птахів чи шумом океану.
- Кожен раз, коли ви починаєте відчувати зростаючу внутрішню напругу, перемістіться на короткий час у своє «місце спокою».
Скажіть собі: «Я мушу трохи відпочити. Я йду до моєї тихої кімнати. Я вже у ній».
- Уявіть як ви сидите у затишному кріслі, абсолютно розслабленим. У цій кімнаті ви в повній безпеці, ніщо вам не загрожує і ніщо не може вас потривожити; тут немає хвилювань, вони лишилися за порогом.
- Тут не потрібно приймати рішень, кудись поспішати, про щось турбуватися. Це місце належить тільки вам і ви завжди можете туди подумки телепортуватися аби перепочити, відновити свої душевні сили.
Потурбуйтеся про себе. Бо хто, як не ви :)
Психолог, психотерапевт Оксана Ткач
Дата публікації 2022-08-07 в 18:32:33
Опубліковано на сайті 07-08-2022