У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Самооцінка та самоцінність

У Психолога » Самооцінка та впевненість в собі » Самооцінка та самоцінність

Самооцінка та самоцінність – два поняття, пов’язаних одне з одним, але вони мають різний зміст.

Самоцінність це фундамент, на якому будується здорова особистість. Кожна людина цінна сама по собі апріорі, бо вона є унікальною, має особливі здібності, таланти, темперамент, характер, енергетику, фігуру та риси обличчя. Усвідомлення своєї унікальності та неповторності можуть суттєво покращити якість життя, підняти самооцінку та покращити ставлення до себе.

Люди з високою самоцінністю зазвичай почуваються цінними і важливими, вони впевнені у своїх силах і здібностях, а також мають позитивне ставлення до себе та свого життя. Люди з низькою самоцінністю можуть почуватися недооціненими, невпевненими та безпорадними, зазвичай вони зневажають свої досягнення та незадоволені зовнішністю.

Самооцінка - це здатність оцінювати свої сильні та слабкі сторони, свої досягнення та помилки, а також загальну цінність своєї особистості.

Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.

Самооцінка буває адекватною, завищеною та заниженою.


Адекватна самооцінка дозволяє людині почуватися впевнено та ефективно у різних сферах життя, водночас людина хоче вдосконалюватись та адекватно сприймає свої досягнення. Людина чітко знає, що вона гідна любові, поваги, розвивається, ставить собі цілі і сягає їх, вміє віддавати і приймати, бути в балансі, усвідомлює свої недоліки і переваги, як у зовнішності, так і у цілому.

Занижена самооцінка може призводити до почуття невпевненості, нерішучості, страху провалу, депресії та тривоги. Занижена СА відбирає нашу енергію, не дає розвиватися. Людині важко презентувати себе, часто є проблеми зі спілкуванням, із протилежною статтю, хворобливе переживання будь-яких невдач. Такій людині притаманні самозвинувачення, установки “я у всьому винна”, “я не гідна”, “не вмію приймати”, установка – “кохання потрібно заслужити”.

Завищена самооцінка часто приводить до проблем у спілкуванні та в стосунках. Така людина живе ілюзіями, дивиться на всіх зверху вниз, вважає, що їй усі повинні, не сприймає критику, не здатна віддавати, має мало друзів але може досягти успіхів в кар’єрі чи бізнесі.

Самооцінка формується в результаті досвіду, взаємодії з навколишнім світом та іншими людьми, а також у результаті внутрішнього діалогу із самим собою. Це означає, що самооцінка може змінюватись в залежності від ситуацій та життєвих обставин. Курс терапії також може суттєво покращити самооцінку та повернути почуття власної цінності.

Що впливає на нашу самооцінку:

 • Батьківські установки,
 • Думка оточуючих,
 • Порівняння себе з іншими,
 • Незадоволеність зовнішністю,
 • Незавершені справи,
 • Відсутність цілей та чіткого плану дій,
 • Погане самопочуття та стан здоров'я.
читайте також:

Как полюбить себя? Почему вы себя не любите? Вопросы любви к себе напрямую связаны с самооценкой человека. Как научиться любить себя заново? Для начала нужно найти внутри подсознания причину, повлиявшую на ослабление симпатии к своему внутреннему «Я»

Я - погана . Як формується почуття поганості самої себе? Тут же можна говорити про почуття меншовартості, низької самооцінки самої себе, що розповсюджується по свій площині життя людини.

запитати психолога онлайн

Як правило, формування високої самооцінки починається з раннього дитинства, коли діти отримують позитивні оцінки та похвали від своїх батьків та оточуючих. Однак, висока самооцінка не означає, що людина не може зазнавати невдач або помилятися. Важливо вміти приймати себе та свої недосконалості, а також знаходити способи вчитися на своїх помилках.

Зазвичай, люди порівнюють себе з іншими та відчувають дискомфорт від того, що не досягли якихось висот чи регалій. Багато дівчат та жінок порівнюють себе із моделями та постійно прагнуть змінити свої риси обличчя чи фігуру, приводячи себе до умовного ідеалу, хоч насправді часто втрачають свою унікальність та оригінальність.

 • Психологи радять порівнювати свої власні досягнення сьогодні з минулими.
  Це дійсно гарний метод підняти свою самооцінку. Що ще може допомогти?
 • Ведення щоденника успіху,
 • Прийняття власних емоцій та почуттів,
 • Дозвіл собі робити помилки та пробачати за якісь поступки,
 • Цінувати та хвалити себе за досягнення,
 • Говорити собі – я ок! молодець! я хороша (хороший), я це зробила(зробив).
 • Вести здоровий спосіб життя.
 • Мати цілі та прямувати до них.

Інколи достатньо перестати зависати в соцсітях, спостерігаючи за яскравим життям зірок та блогерів, а дійсно зосередитися на своєму власному житті та досягненнях, роблячи маленькі кроки до своєї мети кожний день. Важливо завершувати свої справи, відмовлятися від цілей, які вас обтяжують, не є для вас цінними. Незавершені справи відбирають багато енергії та створюють почуття неуспішності, невпевненості в собі.

Самооцінка та самоцінність є важливими аспектами психологічного здоров'я людини і можуть впливати на її поведінку, відносини з іншими людьми та загальну якість життя. Критерії самооцінки встановлює сама людина. І ці критерії можуть змінюватись.

Якщо відчуваєте низьку самооцінку, вам важко прийняти свою цінність, ви залежні від думки інших чи постійно чекаєте на визнання, прийняття, запрошую на консультації. Разом розберемо вашу ситуацію та прийдемо до покращення якості життя.

 

У Психолога » Самооцінка та впевненість в собі » Самооцінка та самоцінність
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія samootsenka-uverennost-sebe Как проявляется низкая самооценка?

Продолжая тему низкой самооценки, хотелось бы выделить тот факт, что люди , которым свойственно это состояние, склонны фокусировать свое внимание на том, что может подтвердить их плохое отношение к себе:  Приписывают неудачи себе, а успех слу...

психологія samootsenka-uverennost-sebe Остаться собой и научиться говорить «нет»

Слово «нет» иногда становится тяжелым и неподъемным. Когда мы не можем отказать и делаем что-либо не по своей воле, это приводит к раздражению...

Усі публікації розділу Самооцінка та впевненість в собі ᐉ

 
Обговорення "Самооцінка та самоцінність"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr