У Психолога
Авторизация
Запомнить на месяц
Регистрация Забыли пароль?


Вікно толерантності та 2 реакції на гострий стрес

Вікно толерантності

Вікно толерантності показує ступінь активності людини та її можливість справлятися із стресом. 

У вікно толерантності вміщується оптимальне збудження, під час якого почуття та реакції є керованими і не заважають мислити. 

Це як контейнер нашої стабільності та функціонування. І розмір цього контейнеру залежить від того, наскільки багато речей я можу толерувати, тобто витримувати, обробляти, і продовжувати бути у нормі. 

Вікно толерантності

Знаходитися у вікні толерантності означає мати оптимальний рівень активності - не дуже високий і не дуже низкий. Поза вікном відчувається така характеристика як «занадто» - занадто активний або занадто пасивний. 

читайте также:

Перманентный стресс или паническое расстройство: как разобраться? Все, так или иначе, переживали стрессовые события в своей жизни, причинами которого могли быть самые различные факторы: конфликтная ситуация, потеря близкого человека, непривычные обстоятельства и даже просмотр фильма ужасов.

Что делать, если ты устал? Иногда бывает так что ты устал.  Ты хорошо выспался, но просыпаешься уставшим. Речь не о депрессии, а о синдроме хронической усталости. Как распознать в себе или близких хроническую усталость?

спросить психолога онлайн

Широке вікно толерантності означає, що ми можемо функціонувати у різних умовах невизначеності та стресу. Людей, в яких вікно толерантності вузьке, можуть вибивати із нормального функціонування навіть невеликі стреси. 

Якщо відбувається гострий стрес, наше вікно толерантності може звужуватися. І воно скоріш за все звузиться, це нормальна реакція на стрес. 

Можливі 2 реакції за межами вікна толерантності:

 1. Гіперактивність
 2. Гіпоактивність 

Тип реакції від нас не залежить, це відбувається на нейробіологічному рівні, і де ми опинемось - в гіпер або гіпо - активність можна дізнатися вже по факту. В кожної людини буде переважати одна із реакцій. Хоча можливі чергування.

Зовсім не зайвим буде знати своє вікно толерантності, і в яку реакцію заносить при гострому стресі. Це може допомогти швидше повернутися у стан нормального функціонування.

 1. Гіперактивність - проявляється як реакція збудження/гіперзбудження. Симптоми: неможливість заснути, безсоння, прискорене серцебиття, ажитація, прискорення рухів, моторне збудження. По суті гіперактивність - це дві добре знайомі реакції на стрес - «Бий» або «Біжи». Для реалізації такої стратегії, щоб бигти або бежати, має бути енергія. Реакція гіперактивності - це виплеск енергії. 
 2. Гіпоактивніть - проявляється як реакція заторможення, уповільнення. Симптоми: ватні ноги, оніміння, апатія, дисоціація, сильна втома, шок який знерухомлює, запаморочення, навіть до втрати свідомості. Гіпоактивність відповідає реакції на стрес «Завмерти». Людина можу відчути безпорадність, розгубленість та неможливість «бігти» або «дати відсіч». 

Кожна з цих реакцій - Гіпер або Гіпо-активність є нормою під час сильного стресу. Нормально виходити за межі свого вікна толерантності, як реакція на стрес. І особливо це нормально, коли стається щось надзвичайне - війна, вибухи, насилля і тд. 

Як допомогти собі повернутися до свого вікна толерантності? 

По-перше, варто знати свою реакцію та симптоми. Проаналізувати, що відбувається зі мною, коли я у сильному стресі? Як я реагую? Як моє тіло реагує? Я стаю занадто активним, або ж навпаки занадто безактивним? Доречі, ви можете здивуватися. Так буває, що людині, якій по життю властивий невисокий рівень енергії, може під час сильного стресу відчувати саме реакцію гіпер-активності. І навпаки. 


Якщо вам властиві реакції гіпер-активності

Гіпер-реакція може затягнутися і це може бути виснажливо. Людина спочатку бігає як білка у колесі, не може уповільнити, а потім «падає» з цього колеса знесилена. Тому варто навчитися заспокоюватися раніше, ніж «впадете з колеса». Що може допомогти?

 • Усвідомити, що зараз відбувається реакція гіперактивності. Зробити вправи, які допомагають заспокоїтись. 
 • Дихальні вправи, з акцентом на довгий видих (вдих на 4 рахунки, затримка дихання на 2 рахунки, і видих на 6 рахунків) 
 • Вправи на заземлення: сісти на стілець, відчути як сідниці та спина доторкаються до твердої поверхні, відчути як стопи міцно стоять на полу, подихати у такому положенні 
 • Вправи на усвідомлення - 1: що я зараз бачу у кімнаті (або там, де я є), що навпроти мене? Що позаду мене? Які запахи я відчуваю? Які в мене зараз смакові відчуття? Якого кольору предмети, які я бачу перед собою ? (перерахувати) 
 • Вправи на усвідомлення - 2: відповісти собі на питання - що я зараз відчуваю? Які мої фізичні відчуття? про що я зараз думаю? що я хочу зробити? 
 • Прийняти теплий душ або зробити інші дії, якщо вони вас заспокоюють 

 

Якщо вам властиві реакції гіпо-активності

Гіпо-реакція також може затягнутися, та призвести до стану «амеби». Особливо це загрозливо, якщо потрібні активні прямо зараз, а людина «не може поворушитись». 

Що може допомогти?

 • Усвідомити, що зараз відбувається реакція гіпоактивності. Зробити вправи, які допоможуть розворушитися.
 • Активно розтерти та помацати собі руки та ноги 
 • Зробити будь-які інтенсивні рухи: поприсідати, віджатися, побігати - те, що є доступним тут і зараз  
 • Подихати спеціально швидко, з акцентом на вдих
 • Попросити про допомогу, якщо хтось є поруч - щоб із вами поговорили, можливо навіть щоб хтось скерував ваші дії 
 • Прийняти контрастний душ, або зробити інші дії, які стимулюють активність 

Важливо! Реакції гіпер та гіпо-активності необхідні для того, щоб вижити. Тому використовуємо їх, якщо ми безпосередньо у ситуації небезпеки. Але! Якщо ми знаходимось у безпеці, а реакції продовжуються - варто допомогти собі повернутися до свого вікна толерантності. 

У Психолога » Стресс » Вікно толерантності та 2 реакції на гострий стрес
психолог

Оценка публикации
  нравится публикация?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
статья по психологии stress Как справляться с негативом

События последних месяцев в стране сильно изменили нас. Начиная с декабря месяца, страна живет в постоянном напряжении и стрессе.

статья по психологии stress СПРАВЛЯЕМСЯ СО СТРЕССОМ. Стратегия №3 «Улучшение момента»

Улучшение момента- это замена текущих негативных событий более позитивными. Всего есть 6 навыков для реализации этой стратегии. Что можно использовать для отвлечения внимания, утешения, стимуляции уверенности и смелости ...

Все публикации раздела Стресс >>

 
Комментарии к "Вікно толерантності та 2 реакції на гострий стрес "

ещё нет комментариев...


Чтобы прокомментировать, авторизируйтесь или пройдите регистрацию!
qr