ЖОРСТОКЕ ВИХОВАННЯ В ДИТИНСТВІ ПОВЯЗАНЕ З РОЗВИТКОМ ТЕМНИХ РИС ОСОБИСТОСТІ В ДОРОСЛОМУ ВІЦІ. ДОСЛІДЖЕННЯ
Ще недавно дехто з батьків бажаючи, щоб їх дитина "не спаскудилася", не стала злочинцем, не принесла в пелені, не обрала хибну стежку, перебуваючи в певненості, що роблять "дело правое", які тільки методи виховання не застосовували, від безжальної критики і криків, несправедливого порівняння, висміювання та пристиження, до фізичних і моральних залякувань та превентивних агресивних та болісних покарань із циклу "щоб навіть не хотілося".

Маючи намір виховати своїх дітей належним чином, правильними людьми, багато хто припускався катастрофічних і фатальних помилок у своїх стратегіях та тактиках виховання й спілкуванні з ними. Тепер ми знаємо, що такі погляди та підходи насправді мали необоротні негативні впливи на самих дітей та їх життя та долю.
Журнал Personality and Individual Differences нещодавно опубліковав результати дослідження щодо кореляції зв'язку між тим, як саме батьки дисциплінують своїх дітей, із розвитком небажаних рис особистості в дорослому віці. Результати показують, що жорстоке поводження з боку батьків, особливо серйозне психологічне та фізичне насильство в дитинстві, пов’язане з вищою ймовірністю прояву темних тетрадних рис — кластеру характеристик, включаючи нарцисизм, макіавеллізм, психопатію та садизм — у дорослому віці.
Темна тетрада: Чотири соціально відразливі риси особистості
Темна тетрада — це психологічна концепція, яка об’єднує чотири різні, але взаємопов’язані риси особистості:
- Нарцисизм: Перебільшене відчуття власної значущості та постійна потреба захоплення.
- Макіавеллізм: Схильність маніпулювати та використовувати інших заради особистої вигоди.
- Психопатія: Відсутність емпатії, імпульсивність і антисоціальна поведінка.
- Садизм: Задоволення, отримане від заподіяння страждань або болю іншим.
Підберіть дитячого психолога онлайн або в містах України.
Хоча ці риси різною мірою присутні в загальній популяції, вони часто пов’язані з негативними міжособистісними наслідками та можуть завдати шкоди як особам, які їх демонструють, так і оточуючим.
Вплив переживань дитинства на дорослу особистість
Численні попередні психологічні дослідження вже висвітлювали зв’язок між несприятливим досвідом дитинства та антисоціальною поведінкою в дорослому віці. І виявлено, що ранній досвід, особливо в сімейному оточенні, формує особистість людини, збільшуючи або зменшуючи ймовірність розвитку темних тетрадних рис.
Деякі теорії припускають, що зростання в суворому або непередбачуваному середовищі сприяє розвитку стратегій подолання, які, будучи потенційно корисними в дитинстві, проявляються пізніше як темні риси особистості.
Значення впливу середовища на розвиток особистості
Хоча генетичні фактори відіграють певну роль у формуванні особистості, вплив навколишнього середовища, зокрема стиль виховання, також має вирішальне значення. У даному дослідженні конкретно з'ясовується, як різні типи батьківської дисципліни — від ненасильницьких методів до сильної агресії — пов’язані з розвитком темних тетрадних рис у дорослому віці.
Інтелект: що гальмує його прогрес? Дослідницький потенціал дитини величезний, все її існування підпорядковане тому, щоб дізнатися, відкрити для себе цей світ, спробувати його «на смак», протестувати експериментами. Але тут світ вносить свої корективи, створюючи перешкоди до активного пізнання в особі батьків.
Вибір чи обставини долі? Досвід роботи психолога з дітьми, позбавленими батьківського піклування. Психологічні особливості дітей-сиріт.
запитати психолога онлайнРезультати дослідження, наслідки та перспективи
Результати дослідження виявили значні позитивні кореляції між усіма типами батьківських методів дисципліни та кожною з рис Темної Тетради. Це означає, що люди, які стикалися з цими методами дисципліни в дитинстві, у дорослому віці мали вищі показники нарцисизму, макіавеллізму, психопатії та садизму.
«Наше дослідження показує, що досвід дитинства, включаючи вплив суворої батьківської дисципліни, може відігравати суттєву роль у формуванні темних рис особистості», — каже Девід Пінеда, доцент і директор відділу судової психології в Університеті Мігеля Ернандеса в Ельче.
Які висновки потрібно зробити нам з вами?
- Нам потрібно переглянути свої погляди та поведінку, ставлення та відношення до себе, в сім'ї та з дітьми зокрема.
- Нам необхідно приділяти час для підвищення своєї психологічної обізнаності, емоційної грамотності та усвідомленності.
- Нам важливо бути фізично і морально здоровими, щоб правильно реагувати та діяти в ситуаціях, що потребують толерантності, терпіння та витримки.
- Розуміння та вміння керувати своїми емоціями, почуттями, думками та поведінкою важливі для всіх рівнів суспільства.
- Відмова від негативних практик батьківства може допомогти запобігти розвитку дезадаптивних рис особистості у вашої дитини.
Сподіваюся, що ця інформація зворушить і змусить замислитися, адже наше соціальне функціонування залежить в певній мірі від кожного з нас.
З повагою, психолог, психотерапевт Тетяна Яненко
Опубліковано на сайті 20-03-2025