Чому передбачення справджуються?
Чи зверталися ви до ворожок? Я — нi. Але, спілкуючись у кабінеті з людьми, які мали такий досвід, помітила цікаву закономірність і хочу поділитися нею з вами.
Чому люди звертаються до ворожок?
Тривога, невизначеність, необхідність зробити вибір. У такі моменти хочеться знайти опору, хоча б натяк на майбутнє. І це природно. Кожна людина стикається з подібними станами протягом життя, тому попит на передбачення не зникне ще довго.
Але чому ж вони збуваються? Містика чи раціональне пояснення?
Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.
Множинний детермінізм та хаос
Раніше існувала теорія демона Лапласа: якби хтось міг знати всі початкові умови, він зміг би передбачити майбутнє з абсолютною точністю. Але сучасна наука відкидає таку ідею — світ надто складний, і на нього впливає занадто багато змінних. Майбутнє, швидше, нагадує погоду: ми знаємо, що навесні сніг розтане, але передбачити точну дату складно.
Так само і з передбаченнями: вони формулюються так, щоб потрапити в "горизонт можливих подій".
Психоаналіз: ефект післядії
Психоаналіз дозволяє подивитися на це явище глибше. Ще 100 років тому Фрейд помітив, що сенс події в минулому часто приходить із майбутнього. Події несвідомо пов'язуються між собою. Є дві точки – минуле і майбутнє – і саме майбутнє надає минулому сенсу. Це явище називається ефект післядії.
Белый квадрат Януковича Вчера работала в области волонтером с беженцами Восточных регионов. В группе было 10 человек из Крыма и Донбасса...
Мифы отношений Сегодня услышал этот известный, просто дикий миф - "Как относишься к маме, так будешь и к жене относиться"...
запитати психолога онлайнНаприклад, одна моя аналізантка, назвемо її Марія, пройшла через вимушену еміграцію. Вже в іншій країні вона сказала: "Я так любила слухати ABBA, і ось я тут. Мабуть, це доля."
Але чи справді це була доля? Або просто улюблена музика раптом набула нового сенсу в момент кризи?
У таких ситуаціях важливо не шукати простих відповідей ("це доля"), а зберігати відкритість до різних сенсів. Саме це і дає психоаналіз.
Як це працює у передбаченнях?
Інша аналізантка, Наталія, згадувала слова ворожки: "Автівка йому не подружка". Тоді це нічого не значило. Але після того, як чоловік трагічно загинув в аварії, ці слова наче набули пророцького змісту.
Але що вони означали насправді в минулому? Можливо, що у нього могли бути проблеми з машиною? Він не любив би водити? Його просили би часто кудись підвозити? У кожному з цих варіантів передбачення могло б здаватися вірним.
Наша психіка влаштована так, що вона постійно шукає зв’язки між подіями. І майбутнє може "підтягувати" минулий досвід, щоб підтвердити певну думку.
Що з цим робити?
Цей механізм працює у всіх, незалежно від того, чи звертаєтеся ви до ворожок. Але психоаналіз використовує його інакше — не для закриття питань, а для пошуку нових відповідей.
Ми не можемо змінити минуле, але можемо знайти нові способи його осмислення. І це — справжня можливість змін у житті.
P.S. Готуючи цей текст, я зазирнула на YouTube та переглянула кілька розкладів Таро. В однієї з авторок прозвучала фраза: "Подивимося, як воно програється". Що ж, це було дуже чесно з її боку.
Опубліковано на сайті 15-03-2025