Дискримінація як наслідок стереотипного мислення

стереотипне мислення Дискримінація як прояв нетерпимості або засудження певної категорії людей за тією чи іншою ознакою містить в собі підгрунтя у особливостях людського сприйняття.

Найяскравіша ознака цього феномену - це здатність психіки до адаптації в інформаційному полі. Якщо говорити простіше  - люди мислять стереотипами для того, щоб психіка не перенапружувалась зайвою інформацією. Так було споконвіків і, звісно, все це обумовлювалося особливостями як філогенетичного розвитку людства так і онтогенетичного розвитку особистості зокрема.

Дискримінація проявляється по відношенню до людей, інформацією про яких ми володіємо у недостатній кількості. Недостача інформації завжди компенсується суб'єктивізмом, домислами, плітками та досвідом попередніх поколінь (дуже часто такий досвід формується у відсутності контактів між нашими предками та певними категоріями людей).

Існує ще одна важлива особливість прояву дискримінації. Не володіючи досвідом контактів з невідомою раніше групою людей психіка намагається вберегти нас від такого контакту, формуючи з незнайомої групи людей образ ворожої. Ми боїмося того, про що знаємо дуже мало, або не знаємо нічого. В основі дискримінації прихований глибинний страх перед невідомим.

Страх часто приховується іншими емоціями, які часто прикриваються злістю. Злість, гнів - це поверхневі пласти, які приховують істинну природу нашої поведінки для того, щоб мати пристойніше обличчя перед соціумом. Так так, саме пристойніше. Куди більш соціально прийнятним явищем вважається ненависть і нетерпимість до якоїсь групи людей, аніж страх перед ними. 

Особливо цікавою для мене виявилась дискримінація на фоні вікових ознак (ейджизм), оскільки в тій чи іншій мірі самостійно зустрічався із її проявами по відношенню до себе, моїх друзів, колег, знайомих та незнайомих мені людей в громадських місцях.

читайте также:

Если замуж невтерпеж Для женщины всегда было естественным желание встретить любимого мужчину и родить детей. Но пути Господни неисповедимы: одни встречают свою судьбу на школьной скамье и с нетерпением ждут окончания школы, чтобы расписаться. Другие годами...

Белый квадрат Януковича Вчера работала в области волонтером с беженцами Восточных регионов. В группе было 10 человек из Крыма и Донбасса...

Явище такої дискримінації наочно демонструє наскільки змінює прогрес, цінності та технології людей, які начебто живуть у спільному просторі, проте перестають розуміти один одного як представники різних груп (так званий "конфлікт поколінь"). (Ейджизм - це тема, яку я описуватиму в одному із майбутніх постів. Слідкуйте за сторінкою))

Давайте зробимо підсумок. Кожен індивід в тій чи іншій мірі контактує із величезним обсягом інформації. Інформація класифікується, збирається в категорії та відображається у суб'єктивному баченні реальності. Це суб'єктивне бачення світу проявляється через світоглядні установки, упередження та в багатьох інших формах. Так як масив інформації, яка нас оточує має необмежений ресурс психіка людини сформувала механізм спрощення такої інформації (зазвичай непотрібної та неактуальної для даного індивіда). Психіка формулює стереотипне мислення в тих чи інших категоріях, які для людини не несуть першочергової необхідності. Ми захищаємо себе від безкінечного потоку думок, формулюючи спрощені системи оцінок навколишньої дійсності. 

Чи потрібно розширювати свою обізнаність в тій чи іншій тематиці, якщо вона не знаходить практичного використання у нашому житті та й навіщо це робити загалом?

Можливо, на декілька століть раніше ця система дійсно мала місце як ефективний механізм захисту нашої психіки від перенапруження, проте тенденції прогресивного світу свідчать про торжество плюралізму як найефективнішого способу взаємоіснування між людьми. Добре це чи ні, але стереотипне мислення розбивається об полікультур'я, миттєвий обмін інформацією людей з усього світу та можливість переживати тисячі нових досвідів, зробивши декілька кліків на комп'ютері чи смартфоні.

Прогрес промовляє до нас словами Дайнеріс Таргарієн із 7-го сезону GOT: "Я даю вам можливість жити в моєму новому світі, або померти у старому." Як і завжди вибір залишається за кожним. Варто пам'ятати, що наслідки такого вибору можуть мати фатальний відтінок.

У Психолога » Стереотипы, предрассудки, мифы » Дискримінація як наслідок стереотипного мислення
психолог

Оценка публикации
  нравится публикация?  

Бесплатная рассылка интересностей!

 
статья по психологии psihologiya-stereotipov Стаття, в якій психолог спочатку сповістить гарну новину, а потім почне розмірковувати чому для вас

У мене для вас гарна новина: див не існує. Усе можемо розходитись! Бо зазвичай ці слова належать розчарованим у житті людям. Особистостям токсичним, не приємним (ну як от-той Скрудж). Одним словом перше, що вам хочеться зробити, так це закрит

статья по психологии psihologiya-stereotipov Магия и психология. Магическое мышление. Виды и типы магического мышления.

На каких убеждениях может строиться магическое мышление? Самый яркий пример – вера в карму. Вера в то, что наши мысли материальны и способны «управлять» миром.

Все публикации раздела Стереотипы, предрассудки, мифы >>

 
Комментарии к "Дискримінація як наслідок стереотипного мислення"

ещё нет комментариев...


Чтобы прокомментировать, авторизируйтесь или пройдите регистрацию!
qr