Як розпочати власну психотерапевтичну практику?
Я поділюся кількома діями, які допомагали мені на початку шляху гештальт-терапевта. Можливо, знадобляться і вам. Відразу зауважу - це не аксіома. Це суто мій особистий досвід. Те, що я сама прожила, випробувала, від чогось отримала результат, а від чогось результат не отримала. Якщо ви хочете отримати цей мій досвід і щось з ним зробити, ось, будь ласка.
1⃣Говорити про себе.
Якщо ви вже сталий фахівець в якій-небудь області, люди з вашого оточення сприймають вас, як знайомого вже їм фахівця. Ви менеджер? На вас дивляться, як на менеджера. Ви вчитель? Як на вчителя. Ви дизайнер? Як на дизайнера і т. д. А хтось із ваших знайомих знає, що ви-психолог, психотерапевт? Адже перше визнання своєї нової ідентичності ми отримуємо в найближчому оточенні людей. Не варто недооцінювати цей факт!
Тому, перша дія - розповідати всім людям, які вас оточують про те, що ви - психолог, психотерапевт. Про це повинні дізнатися всі: батьки, друзі, партнери, родичі, консьєржка в будинку, сусіди, продавець в магазині, лікуючий лікар і т.д. Друкуйте і роздавайте візитки, пишіть в соц. мережах, розповідайте про свою нову професію в колі родичів і друзів. Тим самим ви як-би говорите світу: "Я - той фахівець в області психології, психотерапії, до якого можна і потрібно звертатися у важкі хвилини життя. Мене можна і потрібно рекомендувати і відправляти до мене своїх знайомих".
Сайт пропонує безкоштовні поради психологів (чат).
2⃣Самопрезентація.
Те, що будете говорити про себе, варто підготувати у вигляді самопрезентації. Вона стане в нагоді і вам, і вашим клієнтам, і вашим колегам. Форма подачі самопрезентації може бути у вигляді анкети, резюме, презентації і т.п. Виберіть ту форму, яка вам найбільше сподобається і опишіть отриманий досвід і знання в області психології / психотерапії. Описувати можна, відповідаючи на питання:
- - Який ви терапевт і чим ви можете бути корисні?
- - З якою тематикою ви працюєте? У чому сильні?
- - З якими питаннями не працюєте?
- - З якою віковою категорією людей працюєте?
- - У чому ваші переваги та обмеження?
Не забудьте вказати освіту, програми доп. навчання, програми підвищення кваліфікації і т. п.
Відповісти на ці питання допоможе внутрішній аналіз і дослідження того, що маєте і хочете мати. Згадайте свій досвід особистої терапії, досвід участі в терапевтичних групах, інтенсивах, спеціалізаціях, досвід навчання в групі. Згадайте свою цікавість і інтерес до тем спеціалізацій, які вас приваблюють, або академічних питань в області психології. Можливо ви вже знаєте в якій з областей психології, психотерапії хочете розвиватися. Подумайте про те, яких тем боїтесь і уникаєте, з чим не будете працювати.
Аналіз можна зробити за типом SWOT-аналізу. Матриця SWOT включає:
Самопродвижение психолога: быть или не быть? Начинающие психологи и психотерапевты нередко боятся продвигать себя, сторонятся самопиара. В некоторых случаях, за этим скрывается неуверенность в себе, а иногда...
Логіка обсесивного суб єкта Симптом обсесивного суб'єкта є орієнтованим на нього ж самого, в його універсумі люди виконують лише певні функції , так виглядає вимір його асоціальності. Доктриною внутрішнього фантазму є нав'язливе повторення...
запитати психолога онлайн(1) теми, з якими працювали зі мною.
(2) теми, з якими я бачила, як працюють.
(3) теми, з якими я хочу навчитися працювати.
(4) теми, з якими я не хочу працювати.
3⃣Психологічні портали.
У наш час не потрібно на початку практики конструювати особистий сайт і займатися його просуванням. Існує багато різних психологічних порталів, куди приходять клієнти. Наприклад: УПсихолога. Тут ви можете зареєструватися, вивчити його особливості і зайнятися своїм просуванням саме на цьому майданчику:
- - заходьте в розділ «питання психологам» і відповідайте потенційним клієнтам;
- - пишіть короткі оглядові статті на задану тему;
- - пишіть есе про вашу професію, про ваші погляди на світ, його устрій, закони і закономірності;
- - давайте свою думку на форумі порталу, висвічуйте бачення проблеми або теми, яка вам цікава;
- - ведіть демонстраційні консультації на форумі порталу.
Особистої користі від реєстрації на психологічному порталі маса. Займаючись написанням статей, есе, консультуючи письмово людей, ви будете відточувати майстерність грамотного, ясного і чіткого формулювання своєї думки, будете опановувати письмову мову і вчитися стежити за тим, що, кому і коли краще писати, говорити. Тренуючись писати, вам буде легше в усному мовленні пояснювати чим ви займаєтеся, чому ви саме той психолог, до якого варто звернутися, отримаєте зворотний зв'язок на свою презентацію, побачите реальних людей, які звертаються за допомогою.
4⃣Агрегатори - сервіси підбору психологів / психотерапевтів онлайн.
Зараз цей напрямок надання психологічних послуг активно розвивається. Ви пишите заявку, заповнюєте анкету і відсилаєте адміністрації сервісу. Далі, в залежності від умов сервісу, вам запропонують співбесіду письмово або онлайн. І, якщо вас і сервіс все влаштовує, вас оформляють психологом. За формою весь процес схожий на оформлення договору з роботодавцем.
Робота через агрегатор має свої плюси і мінуси. І все ж для початківців найголовніший плюс - клієнтів запрошує і пропонує сервіс.
5⃣Соц. мережі.
Пишіть на своїй сторінці в будь-якій соц. мережі про себе, свій світогляд, напрямок своєї діяльності. Вас читають різні люди, в тому числі і ваші майбутні клієнти.
6⃣Місце зустрічі.
У вас підготовлена самопрезентація, ви розповідаєте і пишите про себе, запрошуєте людей на консультацію. Минув якийсь час і до вас «постукав» перший клієнт. І тут постає питання: «Де ж його прийняти?» Часто цей момент початківцями психологами не береться до уваги. Для того, щоб не було сюрпризу з місцем, слід про нього подбати заздалегідь. Визначте для себе як вам зручніше працювати: оффлайн, або онлайн. Зберіть інформацію, де і у кого здаються кабінети погодинно. Продумайте в якому месенджері вам буде зручно працювати онлайн.
7⃣Контакти колег.
Після того, як ви визначили теми, з якими не будете працювати, слід підготувати список колег, до кого будете перенаправляти клієнтів, які звернулися до вас з темами ваших обмежень. Чому це важливо? Дивіться, людина яка вам написала, або подзвонила, переглянула десяток-другий психологів і вибрала саме вас. Вона вже виконала велику роботу і, якщо ви скажите: «Вибачте, це не до мене», - ваша відповідь може активувати у людини повторну психологічну травму. А ваша людяність може бути цілющою.
Сформулюйте поважний і доброзичливий текст перенаправлення клієнта до іншого фахівця і порадьте звернутися до колеги, який більш компетентний в проблемах людини, що до вас звернулася, ніж ви.
8⃣Психіатр.
До вас будуть звертатися люди з такими проблемами, які варто обговорити з лікарем-психіатром. Вам потрібно буде направити до нього клієнта на консультацію для більш точної діагностики і вести цього клієнта колегіально. Мати контакти перевірених психіатрів краще заздалегідь.
9⃣Час.
Не поспішайте. Дайте собі час. Дайте час своєму клієнту вибрати вас і прийти до вас. З моєї власної статистики від моменту, як клієнт вирішив, що може йому варто звернутися до психолога, до того моменту, як він прийшов на зустріч може пройти від 3 місяців до 1,5 року. Якщо ви метушитеся і тривожитеся, заповнюючи власними переживаннями простір, то «штовхаєте воду». Дозвольте вашій практиці вирости природним шляхом, як, наприклад, дереву. А поки спостерігаєте, як росте дерево, не забувайте поливати й удобрювати грунт - розповідайте про себе, пишіть в соц. мережах, відповідайте на питання, пишіть короткі статті і т. д.
В процесі можуть підніматися різні почуття: тривога, страх, сором і т.п., - не впадайте у відчай, відразу йдіть на супервізію.
🔟Ресурси, опори і підтримка.
Шукайте свої власні точки опори, які будуть підтримувати вашу терапевтичну ідентичність. Шукайте такі ресурси, які допомагають справлятися зі страхом, соромом і тривогами. Ресурси, які стануть в нагоді під час першої зустрічі і допоможуть впоратися з тривогою. Ресурси, які стануть в нагоді в подальшому при роботі з складними клієнтськими запитами. Щоб самосаботаж не мав ні найменшого шансу, починайте шукати ресурси і опори з самого початку вашого терапевтичного шляху. А то так можна ніколи і не почати практику…
Ресурсами і опорами може бути:
- - особиста супервізія, супервізійна група, особиста терапія, інтервізирська група, інтенсиви;
- - думки, одягнені в слова і подаровані вам тренером, учителем, терапевтом, або супервізором;
- - вправи, які дають вам грунт під ногами;
- - рефлексія на тему «Моя терапевтична практика»;
- - власні статистичні дані, які будуть надихати і ін.
Саме про пошук своїх ресурсів і опор, про усвідомлення завдань першого контакту з клієнтом, стійкості в роботі, способах справлятися з тривогою, структурування своїх знань в області психології та гештальт-терапії, розуміння, що і навіщо ви робите в сесії і про багато іншого я працюю індивідуально і в груповому форматі.
© Олена Мороз,
практикуючий психолог, акредитований гештальт-терапевт, супервізор, ведуча груп.
Дата публікації 2022-09-01 в 09:06:54
Опубліковано на сайті 01-09-2022