МИРИСЬ-МИРИСЬ-МИРИСЯ І БІЛЬШЕ НЕ СВАРИСЯ!
Дитячі сварки - зворотний бік дитячої дружби, і без них не обходиться ні у кого. Інша справа, що є діти, які порівняно легко, швидко, і, головне, самі вирішують свої непорозуміння - а бувають, навпаки, й малюки, які сваряться так, що навіть їхні батьки потім вітатися перестають.
Маленькі діти рочків до 3-4 - істоти егоцентричні, в центрі їх всесвіту панують вони самі, і власні почуття і потреби для них не просто важливіше почуттів і потреб друзів-приятелів - найчастіше це єдино можлива реальність, яку вони здатні бачити. Лише ближче до шкільного віку в них прокидається інтерес до особистості та потреб інших дітей, і вони починають ними активно цікавитися і з ними рахуватися.
Саме ця причина - егоцентризм - і лежить в основі практично всіх дитячих конфліктів: дитина просто не в змозі ще поставити себе на місце іншого і дати йому те, чого він від нього чекає - відчуття «я краще за всіх», «я потрібен», «мене люблять ». У цьому віці діти налаштовані поки ще на те, щоб самому «брати» - вміння «давати» прийде пізніше.
Та й в своїх оцінках інших дітей малюки досить різні все з тієї ж причини: якщо хтось йому заважає - він гідний суворого осуду. Хтось когось випадково штовхнув або першим взяв привабливу іграшку - і понеслося: «дурень», «противна» ... І ось вже сварка в розпалі.
Підберіть дитячого психолога онлайн або в містах України.
Що ж робити дорослим в цій ситуації? Безумовно, не слід приймати на себе функції суворих полісменів, особливо не розібравшись. Куди краще (і повчально!) бути посередником, а не суддею.
Ще гірше - переносити конфлікт на членів сімей, коли в результаті дитячої сварки спочатку пересваряться, намагаючися захистити кожна своє чадо, матусі, потім туди ж підключаються батьки, бабусі... і ось вже готові Монтеккі і Капулетті. Крім того, що це неконструктивно, подумаєте, який «чудовий» приклад ви можете подати своїй малечі...
Отже, пам'ятаємо: дорослий встановлює правила і стежить за їх дотриманням, але навчитися розрулювати свої конфлікти потрібно все ж самим дітям - адже не все життя за них будуть все вирішувати старші ....
Ідеальна модель - це навчити дітей знаходити компроміси - тобто рішення, які влаштовують обидві сторони, що посварилися, і головне при цьому донести, що компроміс - це не поразка і не перемога, це просто третій-п'ятий-десятий варіант вирішення ситуації, новий погляд під незвичним раніше кутом.
Как мы «делаем» из своих детей будущих клиентов для психологов. На написание этой небольшой заметки повлияло событие, которое я сегодня наблюдала, вот и захотелось поделиться, может даже где-то предостеречь. Стою на светофоре, жду, чтобы перейти на другую сторону улицы. Рядом со мной стоят несколько человек, ср
Синдром отчуждения родителей (PAS) или как искалечить детей При синдроме отчуждения родителей ребёнок находится в эпицентре конфликта. В эпицентре конфликта между родителями. Абьюз, или психологическое насилие лишь только сейчас...
запитати психолога онлайн
Наприклад, коли дві подружки посварилися через ляльки, можна:
а) покарати обох, відібравши ляльку («так не діставайся ж ти нікому!») – неконструктивно, але ефективно;
б) дати другу ляльку - нехай всім вистачить (правда, не факт, що допоможе - перша іграшка може виявитися привабливіше хоча б з принципу: «А я хочу саме цююююю!»)
в) переключити увагу і зайняти дівчаток іншою грою - в м'яч, в магазин і т.д.
г) пояснити, що з лялькою можна грати не тільки поодинці, але і разом: наприклад, пошити їй наряди і потім приміряти по черзі, або зробити їй прикраси з пластиліну.
Подумайте самі, які з варіантів ближче до компромісних, які досягнуть мети найімовірніше.
Крім навчання компромісам, необхідно і формування вміння управляти своїми емоціями.
Якщо дитина з дитинства звикне, що цілком допустимо «давати собі волю» - істерити, психувати, розпускати руки, кричати і тупотіти - швидше за все, цю модель вона пронесе по життю до старості. Як думаєте, звідки беруться істеричні дорослі? ;))
А ось якщо основам саморегуляції ви, як завбачливі батьки, навчите ще в дитинстві - майбутні ваші родичі і друзі вашої дитини скажуть вам щире «дякую». Правила тут прості: «Порахуй до 10, перш ніж відреагувати», «Не говори іншому того, чого не хотів би почути сам» - ці начебто набили оскому прийоми ми самі «прекрасно знаємо», але чомусь забуваємо познайомити ними дітей. Однак в 5-7 років їх куди легше освоїти, ніж в 27 ....
Отже, як бачимо, ниточки до успішної дитячої дружби нерідко в наших, дорослих руках. Тому давайте будемо уважні до себе і до дітей - і постараємося, щоб руки ці були добрими і вмілими. Успіхів!
З повагою, дитячий і сімейний психолог Наталія Царенко. При потребі ви завжди можете отримати приватну консультацію!
Опубликовано 2021-05-05 в 20:03:05
Опубліковано на сайті 05-05-2021