У Психолога
Авторизация
Запомнить на месяц
Регистрация Забыли пароль?


читать по-русски

Тривожність і стосунки

женщина женщина печально смотрит в окноЧасто зустрічається така проблема  коли людина, в якої підвищена тривожність, не може нормально будувати особисті стосунки. В цій статі хотілося б розібратися з яких причин це відбувається та що з цим можно робити. 

Висока тривожність зазвичай формується на  на фоні  якогось негативного досвіду в житті людини. Що це може бути за досвід?

 1. Дитинство в сім'ї в якій один із батьків був залежною від хімічних речовин людиною (алкоголь або наркотичні речовини) в зв'язку з чим була дуже тривожна атмосфера невпевненості і нестабільності,  дитиною не було часу займатися

 2. Якщо в дитинстві у батьків людини були важкі стосунки, було важке розлучення, у зв'язку з чим сформувалося сприйняття особистих відносин як чогось обов'язково неприйнятного і важкого. 

 3. Якщо людина  в дитинстві  або в підлітковому віці була підвержена агресії з боку батьків (побутове насильство) або агресії з боку оточення в школі чи інших місцях ( булінг), що сформувало стереотип, що спілкування з людьми проблемне та краще його уникати.

 4. В разі, коли в більш пізньому віці був досвід важких стосунків з партнером, що призвело до формування тривожності щодо стосунків взагалі.

читайте также:

Мир отношений шизоидного клиента Доброго вам дня, дорогие читатели! Сегодня я хочу поделиться с Вами мыслями по поводу мира отношений шизоидной личности. Мы поговорим о том, как эти глубокие, погружённые в себя...

Обида как сигнал о нарушении контакта Позвольте надеждам, а не обидам определять ваше будущее. Роберт Шуллер   Одной из функций чувства обиды является сигнальная. Смысл этой функции состоит в том, что возникшее чувство обиды сигнализирует нам о нарушении контакта. В своих преды...

спросить психолога онлайн

Можливі і інші варіанти.

Таким чином формується патологічний стереотип реагування і коли людина думає про те, що потрібно створити сім’ю або просто близькі стосунки, то в неї проявляється відчуття тривоги, з’являється уникаюча поведінка. 

Уникаюча поведінка проявляється в наступній формі:

 • вибір явно недоступної для стосунків людини (одружена, не відповідає на почуття, закоханість у знаменитість або іншу людину, яка не підходить за статусом або віком);

 • пасивність при пошуку партнера (коли людина пасивно чекає, що її хтось знайде);

 • завищені вимоги від потенційного партнера (в результаті ніхто не підходить).

Також при цьому спостерігаються наступні упередження:

 • всі жінки або чоловіки погані, недостойні;

 • якщо є гідний партнер, то він несвободний;

 • упередження стосовно себе: я не можу нікому сподобатись, я нікому не потрібен (не потрібна);

 • неможливо побудувати гарні та гармонійні стосунки.

У зв’язку з цим людині дуже важко побудувати якісні стосунки з партнером та навіть просто спілкуватись з людьми, оскільки це викликає тривогу.

Що з цим можна зробити?

У процесі терапії ми проходимо наступні етапи: 

 1. Працюємо з самооцінкою людини, таким чином формуємо адекватне сприйняття себе та оточуючих людей.

 2. Виявляємо та працюємо над психотравматичним досвідом минулого життя, який може заважати почувати себе спокійно та будувати стосунки.

 3. Виявляємо упередження, які заважають будувати стосунки та змінюємо їх на більш адекватні та ефективні.

 4. Формуємо необхідні комунікативні навички.

 5. Методом малих кроків поступово змінюємо поведінку на більш ефективну, поступово долаючи тривожність.

 6. Людина починає активно змінювати своє життя в напрямку досягнення своєї мрії.

Приклад роботи:

Дівчина 25 років, з проблемної сім’ї (в батька алкогольна залежність та схильність до насилля), у зв’язку з чим низька самооцінка, не може побудувати нормальних відносин з чоловіками, не може влаштуватись на більш високооплачувану та гарну роботу, при тому що має вищу освіту та непогані здібності через те, що не вірить в можливість позитивних змін та не приділяє достатньо наполегливості, веде себе невпевнено, не цінує себе.

 

У процесі роботи з самооцінкою вдалось сформувати більш гарне відношення до себе, сформувати навички відстоювати себе, поводити себе більш впевнено в конфліктних ситуаціях, вдалося виявити та змінити її негативні упередження щодо стосунків з чоловіками щодо себе та своїх можливостей.

Покроково сформували комунікативні навички та більш впевнену поведінку: дівчина навчилася більш впевнено спілкуватися з чоловіками, змогла побудувати стосунки, почала жити разом зі своїм хлопцем. Клієнтка змогла сепаруватись від батьків (змогла побудувати більш незалежний тип відносин). Також знайшла роботу за своєю спеціальністю, яка їй більш сподобалася, зарплата збільшилася втричі. Цього результату вдалось досягти за декілька місяців терапії.

 

Таким чином, негативний досвід у житті може заважати будувати стосунки, але, на щастя, при регулярній терапевтичній роботі можливо досягти гарного результату, при якому людина отримує можливість жити більш спокійно, щасливо, створювати гарні стосунки та досягати своїх мрій.

У Психолога » Психология отношений » Тривожність і стосунки
психолог

Оценка публикации
  нравится публикация?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
статья по психологии psihologiya-otnosheniy Как не зависеть в отношениях? Психология отношений.

Как выбрать максимально комфортную дистанцию слияния и свободы в отношениях? Как преодолеть сумасшедший страх слияния, потери себя и своих границ? Первое и самое важное, чему придется научиться, – следить за своим поведением, когда вы попада...

статья по психологии psihologiya-otnosheniy Почему так много одиноких женщин?

Наверное, и среди ваших знакомых есть женщина, у которой, казалось бы, есть все: яркая внешность, успешный бизнес или работа, обустроенная квартира, автомобиль и несколько дипломов о высшем образовании. Все есть, но она одинока. С личной жизнью ...

Все публикации раздела Психология отношений >>

 
Комментарии к "Тривожність і стосунки"

ещё нет комментариев...


Чтобы прокомментировать, авторизируйтесь или пройдите регистрацию!
qr