Віктимологія, віктимність. Два підходи в розумінні психології жертви.
» Насильство, аб'юз, кримінал » Віктимологія, віктимність. Два підходи в розумінні психології жертви.
"Чому син не заблокував двері і не покликав провідника?"
"Чому ви не здійснили самооборону?"
"Якби ви зачинили на замок двері, то цього не трапилося"
"Чому вночі ви спали з дитиною у відкритому купе?"
Це приклади питань, поставлених у коментарях до історії про побиття молодої жінки у поїзді. Чому (крім бажання зберегти уявлення про "справедливий" світ) люди продовжують звинувачувати жертву, і що нам може відповісти психологічна наука?
Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.
Отже, існує міждисциплінарна сфера, яка займається вивченням процесу становлення жертвою злочину – віктимологія. І. Малкіна-Пих, говорячи про віктимологію, розглядає її як у вузькому, так і в широкому сенсі, а саме як соціально-психологічну галузь знання, що вивчає різні категорії людей – жертв несприятливих умов соціалізації.
Підхід “звинувачення жертви”
Цей підхід використовує визначення, яку я пропоную вважати одним із підходів до розуміння психології жертви, а саме: “віктимність – набуті людиною фізичні, психічні та соціальні риси та ознаки, які можуть зробити її схильною до перетворення на жертву (злочини, нещасного випадку, детруктивного культу і т.д.)." Наведене нею формулювання: “Злочинця та потерпілого він розглядає як суб'єктів взаємодоповнюючого партнерства. У ряді випадків жертва формує, виховує злочинця та завершує його становлення; вона мовчазно погоджується стати жертвою; кооперується зі злочинцем і провокує його (Шнайдер, 1994)” дуже яскраво ілюструє цей підхід, який ми також можемо часто помічати і у представників професій, що допомагають.
Підхід “захисту жертви”
У сучасній західній психології та кримінології також представлений інший підхід щодо того, що має вивчати віктимологія. Згідно з ним, увага приділяється вивченню психологічних наслідків віктимізації, відносинам між жертвою та нападником, взаємодії жертви з системами кримінального судочинства, а також її зв'язкам з іншими соціальними групами та інститутами (медіа, бізнес, соціальні рухи).
Основні напрями пояснення віктимності у межах цього підходу:
- Інвайроментальна теорія (теорія навколишнього середовища): розглядає, як локація і контекст нападу стали причиною зіткнення жертви і злочинця; Що стосується використання терміна “жертва”, то і йому запропоновано альтернативу: так, наприклад, у випадках, коли людина проходить через процес відновлення, або при обговоренні наслідків сексуальних злочинів можна використовувати термін "survivor" (вцілілий; який вижив; який пережив).
- Кількісна оцінка віктимності: розрахунок ризику стати жертвою для певних вікових/статевих/професійних груп;
- Фундаментальна помилка атрибуції: переоцінка особистісних факторів спостережуваної поведінки та недооцінка ситуативних.
Що стосується використання терміна "жертва", то і йому запропонована альтернатива: так, наприклад, у випадках, коли людина проходить через процес відновлення, або при обговоренні наслідків сексуальних злочинів можна використовувати термін "survivor" (уцілілий; людина, яка вижила).
Азбука для батьків. Крадіжки. Якщо не брати до уваги особливе соціальне середовище, то можна говорити, що крадіжка є відносно рідке явище для маленьких дітей, і не створює проблеми...
Границы виктимности (поведение жертвы) Не будь жертвой!!! Текст прост и понятен, но к сожалению, он не работает. Почему жертва позволяет не только нарушить свои границы, но и часто бессознательно транслирует возможность нападения на нее.
запитати психолога онлайнОднак використання того чи іншого терміну залишається у межах особистих переваг.
Дата публікації 2022-12-14 в 21:05:33
Опубліковано на сайті 14-12-2022