У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Як правильно хвалити дітей?

У Психолога » Батьки й діти » Як правильно хвалити дітей?

Всупереч думці про те, що «стусан народжує крила», набагато більш потужним стимулом для людини розумної в будь-якому віці є все ж похвала - якщо, звичайно, її не зіпсували «силовим» вихованням, і добре слово для неї вже не аргумент (в порівнянні з ременем). Однак про нещасні випадки виховання ми зараз говорити не будемо - зупинимося краще на приємному: на похвалі як двигуні прогресу.

Виявляється, незважаючи на уявну простоту цього питання, хвалити треба вміти, і більш того, треба ще й розуміти, яких помилок не слід допускати при цьому.

 

Отже, помилка №1: хвалити надто часто.

Підберіть дитячого психолога онлайн або в містах України.

Якщо буквально за кожен крок дитя обсипають компліментами, якщо кожен чих супроводжується розчулення коментарями в дусі «ах ти ж моє золотко / лапочка / пташка / рибка!!!» - похвала, скажімо так, девальвується - падає її значимість в очах дитини. Справді, якщо і похід в магазин, і допомога в приготуванні обіду, і прибирання в своїй кімнаті - все це нагороджується такими ж рясними похвалами як і, скажімо так, корисне НЕ роблення чогось: не нашкодив, не обмалював шпалери в коридорі, не на намочив штанці, не мучив кота, не забрав у брата машинку - то хто стане напружуватися? Коли похвалу отримати занадто легко, цінність її істотно знижується.

 

Помилка №2: хвалити надто рідко.

Ця ситуація протилежна до попередньої: є батьки, від яких доброго слова не дочекаєшся, які б подвиги дитина не робила: навчився колготки надягати, сам записався в секцію авіамоделювання, переміг на олімпіаді з математики - все сприймається як належне і не удостоюється спеціальних «знаків схвалення».

Ця категорія мам і тат, як правило, занадто вимоглива до дитини - або ж вони просто емоційно холодні. Можливо, їх і самих так виховували, і вони виросли в переконанні, що дітей не треба «псувати» - а, навпаки, слід «тримати в строгості». Однак, поміркуйте самі, дорогі дорослі, як ви відчували б себе при начальнику, який, що б ви не робили, не підвищував би зарплату, не нараховував премій, не влаштовував би свят, і навіть банальне «спасибі» цідив крізь зуби? Правильно, бажання працювати - ніякого. Так само відчуває себе і дитина в аналогічній ситуації - у неї просто немає стимулу для того, щоб вести себе добре. А батьки ще й примовляють: «А за що його хвалити щось? Все одно ніколи нічого доброго не робить»...

 

читайте також:

Инцест Я думала, что инцест - это редкость в нашем обществе. В моей практике каждая четвертая женщина-клиентка подверглась инцесту либо со стороны отца, либо со стороны дяди, старшего брата или дедушки. Инцестуозной травмой считается так же и прикосновения ...

Хорошая ли я мать? Да, многие могут сказать, что не стоит кричать на ребенка, и я совершенно соглашусь с этим, но бывают ситуации, когда ...

запитати психолога онлайн

Помилка №3: ​​похвала, яка звучить як образа.

Напевно, кожен з нас коли-небудь чув щось на кшталт: «Ось, можеш ж, якщо захочеш, бовдур такий!!» або «Нарешті і ти став схожий на нормальну людину!». І кожен, хто це чув, напевно пам'ятав, як від таких слів... правильно, коробить, а аж ніяк не хочеться зробити щось ще краще. Тут справжній зміст «батьківського послання» полягає не в тому, що дитину хвалять і відзначають його досягнення, а в тому, що все-таки, незважаючи на це, вважають недотепа. Тому, шановні батьки, стежте за тим, що і ЯК ви говорите, і частіше замислюйтесь про те, хотіли б ви почути щось подібне на свою адресу.

 

Помилка №4: похвала-порівняння.

Порівнювати дитину з іншими дітьми - це взагалі заняття непродуктивне, і особливо в такій делікатній справі, як похвала. Якщо дитину хвалять, звеличуючи над іншими дітьми - великий ризик виростити зарозумілого зазнайки. Зазвичай це виглядає так: «Ти у мене така красуня – найгарніша серед всіх твоїх подружок!», «Ти так добре вчишся, такий здібний - куди там до тебе всім твоїм однокласникам!». В результаті отримаємо «пуп землі», який буде залізно впевнений, що він - «крутіше всіх», а з таким світоглядом жити ой як непросто ... ..

Особливо погано, якщо фраза типу «Який ти молодець, не те, що Юрка / Машка!!» вимовляється по відношенню до брата / сестри. Це породжує нездорове суперництво між дітьми і провокує додаткові конфлікти, але ще гірше, якщо між дітьми в сім'ї закріплюються стійкі ролі: один - «молодець», другий - «невдаха». Як правило, на жаль, ця модель залишається на все життя, і хороших відносин між членами цієї родини в майбутньому чекати не доводиться.

 

Помилка №5: незаслужена похвала.

Діти у віці від 4-5 років і старше вже цілком можуть відрізнити заслужену похвалу від незаслуженої. Якщо старша сестра прибрала в кімнаті, а похвалили молодшу і навіть дали цукерку - то малятко вже цілком в змозі розплакатися і відмовитися від солодощі - адже вона її не заробила. Втім, якщо таке повторюється часто - то, на жаль, дитина звикне привласнювати собі чужі заслуги, а це небезпечно тим, що може сформувати відповідну рису характеру.

 

Отже, тепер провели «роботу над помилками» і вже знаємо, як хвалити не треба.

А як же - правильно?

Правильно - так, як підказує вам здоровий глузд, контекст ситуації і ваша щира любов до дитини.

Похвала повинна бути:

  • - адекватної і сумірною ситуації,
  • - заслуженою,
  • - необразливою.
  • Але головне полягає в тому, що, якщо в голосі звучать тепло і доброта, то похвала досягає своєї мети - стимулює дитину стати ще краще ...

 

Але ж ми саме цього і домагалися, чи не так?

У Психолога » Батьки й діти » Як правильно хвалити дітей?
психолог

Оцінка публікації
сподобалося: 1 з 1 оцінювачів
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія roditeli-deti Развод: между травмой и надеждой

Расставание – это не только судьба детей, родители которых разводятся. Расставание определяет ход развития каждого человека...

психологія roditeli-deti Привязанность в жизни ребенка

Привязанность - важнейшая основа развития для любого ребёнка. Ребёнок, у которого много тревоги от разлуки с родителями не способен полноценно развиваться и расти.

Усі публікації розділу Батьки й діти ᐉ

 
Обговорення "Як правильно хвалити дітей?"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr