Що таке гостра реакція на стрес і як вона проявляється?
Якщо ви зіткнулися з загрозою смерті, сильного пошкодження внаслідок нападу чи сексуального насильства, то сильний страх – нормальна реакція організму на ненормальну життєву ситуацію.
Гостра стресова реакція організму проявляється в «приголомшеному» стані, коли звужується увага та свідомість людини, вона перестає сприймати навколишню ситуацію як реальність. Начебто бачить кіно все це відбувається не з нею, а на екрані.
Психологи називають такий стан дисоціацією та відносять до захисних механізмів психіки.
Інша людина навпаки виявляє сильне занепокоєння і починає безладно метатися, відчуваючи сильне емоційне збудження на тлі тривоги та страху.
Цей стан називається ажитацією.
Прояв гострої реакції (Acute stress reaction) на стресову подію може бути різноманітною:
Від пригніченості, заціпеніння і тривоги до гніву та агресії.
Одна людина може відчувати розпач і впадати у ступор, інша навпаки виявляє підвищену активність.
Гострота реакції на стрес залежить від значущості події для людини і в нормі слабшає через кілька днів після виходу з травмуючої та загрозливої ситуації.
Якщо ж початкова гостра реакція на стрес не слабшає через кілька днів після ситуації, що травмує, то у людини може розвинутися гострий стресовий розлад (Acute stress disorder).
Які ознаки вказують на ГСР?
- Симптоми вторгнення.
У свідомість людини події з минулого ніби вторгаються в сьогодення і ситуація, що травмує, переживається, начебто відбувається прямо зараз. - Дисоціація.
Людина сприймає те, що відбувається ніби з боку, відокремлюючись від ситуації, ніби це відбувається не з нею. - Симптоми уникнення.
Людина уникає будь-яких згадок про події, що травмують, викликають у неї сильний страх.
Окрім іншого. людина може відчувати сильну фізіологічну та емоційну напругу на тлі поганого настрою.
Якщо всі ці симптоми, пов'язані з гострим стресом, не вщухають протягом місяця і викликають значні труднощі в житті людини, то варто звернутися до фахівця.
Дуже схоже на розвиток посттравматичного стресового розлади (ПТСР).
ПТСР пов'язано зі страхом згадувати подію, що травмує. Впоратися з ним допоможе психотерапія (наприклад, когнітивно-поведінкова).
Дата публікації 2022-09-08 в 16:44:43
Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.
Опубліковано на сайті 08-09-2022