У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Self harm або самоушкодження.

У Психолога » Підлітки » Self harm або самоушкодження

В сучасному світі самоушкодження свого тіла не є новиною, чи поодинокими випадками, і не тільки підлітками, молоддю, і дорослими вже людьми.

Самоушкодження - це є порізи різних частин тіла, може бути лезом чи канцелярським ножом, уколи себе гострими предметами- голками також в різних частинах тіла ( і навіть у м’які надчутливі частини, слизові). Побиття себе, ременем, палкою. Ударяннями себе об різні предмети.

навмисне пошкодження свого тіла

Та в психотерапії все одно, робота з самоушкодженням залишається складною та довгою.

Самоушкодження не з’являється раптово. До того, як воно проявилося, передували інші симптоми. Це можуть бути: тривога- тривожні розлади, які супроводжуються неспокійним довгим засинанням. Пробудженням нічним, та неможливістю заснути годинами. Головокружінням. З боку шлунково-кишкового тракту - відсутністю смаку їжі, відсутністю апетиту, нудотою, блюванням. Обмеженням себе у їжі , та блюванням, щоб виблювати їжу ( прояви РХП). На протилежність, може бути переїдання, не контрольоване споживання їжі. Може з’являтися часте миття рук (як прояв ОКР). Думки про самогубство. Розкручуванням фантазіях, як відбувається самогубство, його процес. Запорами чи проносом. Шкірними висипами, чи зудом тіла. Відчуттям болями в серці. Напругою тілесною. Головними болями.  Інші.

Підберіть психолога для підлітка онлайн або в містах України.

З боку почуття, почуттєвої частини: особа переживає перманентно тривогу, апатію, страх, агресію, відразу на оточуючих ( це є проекція, насправді - на себе), зникає мотивація до життя, все, що робить здається не потрібним, робить тільки тому, що потрібно. Тіло починає виконувати тільки функцію, почуттєва сфера ігнорується. Індивідуально:  починають приживатися думки та переживання себе, що нічого з мене в житті не вийде, я гірша за інших, розуму менше ніж у інших. Захоплюють фантазії , що друзів не буде, хоча їх і на цих етапах життя немає. Особа усамітнена та сумна. Перспектива життя малюється як така, де цілі недосяжні ( в інституті не вивчуся, не получиться, роботу не знайду, сім’ю не побудую, інше). Психічна система сформовується, і вже сформувалася, як «втеча». Перестає боротися з труднощами символічно та буквально.  В психотерапііі є три види реакціі на стрес: - втеча (символічна, буквальна; напад; заклякання).

В системі самоушкодження працюють великі опори та заперечення щодо стосунків у сім’ї. Дитина опиняється в замкнутому колі, де погане навчається сприймати за хороше. Свої переживання стають не цінними, бо хтось авторитетніший навчив сприймати тривожну реальність як добру ( у когось ще гірше, є і такі лозунги), звикай, я звик, до всього можна звикнути. І не тільки навчив сприймати, а дав настанову, посил, як треба жити - терпіти.

Тіло перестало почувати, виконує тільки функція. Їсти, спати, ходити до школи, працювати, одягатися.

Системи людини працюють по-різному. Хтось розуміє проблему і звертається на допомогу. І тоді є перепрацювання та покращення стану, вихід на стабільні ремісії. Хтось звертається на допомогу тільки тому, що заставили, хтось із дорослих, а сам (а), не хоче виходити з цього межового стану, великою мірою тому, що не розуміє та не усвідомлює величину проблеми, через заковтнутість симптомом.

Хтось хоче ходити лікуватися,  і кошти на це є, але значимі дорослі постійно дорікають , що дають кошти на терапію, ну скільки можна, усе вже ж добре, не бажаючи побачити реальності. І дитина під цим тиском вибирає різати себе, адже дорослий є авторитетніший, дорослий є симптом.

В любих психічних системах існують техніки роботи, як заохочувати людину до роботи, показувати їй, що з нею відбувається та до якого результату, перспективи ми рухаємося.

читайте також:

Что будет, если я поведу подростка к психологу Хотел бы поделиться с родителями и коллегами своими соображениями о том, как организован процесс консультирования с подростком. Интересный и сложный аспект работы подросткового психолога – несовпадение в одном лице заказчика и клиента.

Підлітковий суїцид За даними статистики суїцид є однією з головних причин смерті у підлітковому віці у світовому масштабі. На кожне повідомлення про скоєний суїцид у підлітків припадає 100 повідомлень про суїцидальні спроби. Думка про те, щоб звести рахунки з життям

запитати психолога онлайн

Пам’ятайте: самоушкодження це є порушення кордонів свого тіла, раніше кордони психологічні вже порушувалися, що і спонукало на порізи себе. Симптом формувався на роки раніше, ніж показав  себе.

Батьки вже помічають наслідки - це буквальні порізи і потім поспішають лікувати. Ще і швидкого результату бажаючи, тиснувши на терапевта, великою мірою, такий же тиск відбувається і вдома з дитиною. На симптоми, які передумовою були: головокружіння, безсоння, тривога, блювота, не усвідомлюється і великою мірою, через незнання, що це початок чогось більшого, і що є важливим, може бути вже хронічними.

Важливо, що людина залишається замкнутою у своїх переживаннях. Замкнута в своєму тілі.

Любі читачі,  найбільший дар - це є здоров’я психічне та фізичне, здоров’я вам усим!

P.S. невропатологи діагностують такі симптоми як ВСД, насправді це ВСД - це є тривожним розладом. Та фахівець, який має коректно призначити лікування - це є психіатр. І не тому, що людина психічно хвора, а тому, що лікування цієі симптоматики є фахом психіатра.

Тетяна Пелех, психотерапевт.

У Психолога » Підлітки » Self harm або самоушкодження
психолог

Оцінка публікації
сподобалося: 1 з 1 оцінювачів
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія psihologiya-podrostki На що звертати увагу батькам підлітків

За статистикою кожен десятий підліток страждає від депресії. Думки про самогубство виникають у всіх людей у ті чи інші  моменти життя.

психологія psihologiya-podrostki Підлітковий суїцид

За даними статистики суїцид є однією з головних причин смерті у підлітковому віці у світовому масштабі. На кожне повідомлення про скоєний суїцид у підлітків припадає 100 повідомлень про суїцидальні спроби. Думка про те, щоб звести рахунки з життям

Усі публікації розділу Підлітки ᐉ

 
Обговорення "Self harm або самоушкодження"

Коментарів 1

Селфхарм - самопошкодження, яке немає на меті самогубства. До селфхарму належать порізи, опіки, удари, подряпини, щіпання, виривання волосся, биття об тверді поверхні, обмеження себе в їжі, вживання наркотиків та алкоголю.

Найчастіше вважається, що селфхарм - це підліткова проблема, але вікових обмежень немає (дошкільнята можуть битися головою, видирати волосся або дряпати собі руки). Жінки та дівчата шкодять собі частіше (обирають класичну форму – порізи), чоловіки і хлопці рідше (частіше обирають биття об тверді поверхні). Також селфхарм часто зустрічається у людей похилого віку.

Бувають моменти, коли люди не відчувають зв'язок зі своїм тілом, таким чином самопошкодження у їх уявленні - це спосіб відчути себе реальним, справжнім. Якщо ви помітили подібне, потрібно підтримати людину, бути поруч і не осуджувати її. Причин селфхарму може бути безліч, але вчасне звернення до спеціаліста гарантує якість життя потім.

Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr