Стереотипне мислення
“Б’є - значить любить”, “Немає -хочу-, є -треба-”, “Хлопчики не плачуть”, “Сльози - це слабкість” - все це стереотипи, які кожен з нас точно чув у своєму житті.
“Стереотип - це усталений шаблон мислення, забобон, який як правило, не має безпосереднього відношення до реальності.” - wikipedia
За своє життя ми споживаємо багато різної інформації. Нас формують установки наших батьків і рідних, їх переконання, слова про нас і світ. Якщо ми маємо достатньо самосвідомості та критичного мислення, то з часом щось з цього архіву переконань ми відкидаємо та беремо щось нове з зовнішнього світу, або формуємо власні.
Проте наш мозок загалом не дуже любить зміни, і деякі стереотипи, закладені нам в голову в дитинстві від найбільш авторитетних людей (батьків), залишаються з нами на все життя. Деякі стереотипи на перший погляд невинні, проте з часом ми знаходимо себе в якості зручної для інших людини, глибоко нещасної всередині себе.
Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.
Коли ми починаємо помічати те, що нами користуються, то перша думка - чому ВОНИ такі жорстокіпоганізлікорисливі люди, чому ВОНИ мною користуються. Я ж такий хороший. Проте насправді тут стоїть питання не про НИХ, адже вони просто ведуть себе так, як вважають за потрібне, але ми їм це дозволяємо. Тож ми не можемо змінити інших. Але гарна новина - ми можемо змінии себе!
Те, що ми можемо зробити - це проаналізувати наші думки на наявність стереотипного мислення. Для цього добре допомагає психотерапія, проте і самостійно можна порефлексувати, щоб виділити частину того, що заважає.
Це може сидіти глибоко в нас і тому не завжди легко виокремити такі установки. Тож пропоную періодично, принаймні раз на день запитувати в себе:
- А де ось цю сказану/подуману мною фразу я почув/почула?
- Як я до неї відношусь?
- Як вона може на мене впливати?
- Чи вона мені заважає сприймати себе в позитивному ключі?
- Чи справді я хочу так думати?
- Це підходить під мою систему переконань?
Таким чином ви можете виокремити стереотипні думки, спідставити їх із своїм баченням світу та прийняти для себе рішення - залишати чи викорінювати їх.
Пам’ятайте, що гнучкість мислення - одна з найкорисніших рис для збереження здорового мозку.
Опубліковано на сайті 30-09-2024