У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Усе про стосунки. Що це насправді?

У Психолога » Початок практики » Усе про стосунки №1. Що це насправді?

Усе про стосунки Якщо тобі завжди було цікаво дізнатися більше про стосунки, стати свідомим їх учасником тобі потрібно це прочитати!

Попереджаю, якщо ти не здатний утримувати увагу протягом 10-15 хв, стаття не для тебе! А для тих небагатьох, які налаштовані на серйозну дорослу розмову у  статті я дуже детально розкажу про те, що таке стосунки. 

Як правило, в окремі періоди життя, зокрема у дитинстві, підлітковий період, молодому та зрілому віці і навіть у старості, ті хто має схожий світогляд притягуються наче магніт, розуміють одне одного на глибшому рівні, поважають особистий простір, та його точку зору. 

Чи ми випадково зустрічаємо в житті людей, які внаслідок стають його учасниками? 

Для того, аби зрозуміти, чому ми зустрічаємо саме таких людей, яких маємо до сьогодні, і перебуваємо у тих чи інших видах стосунків, варто поговорити про дитинство і те, як ми взаємодіємо з однолітками.

Сайт пропонує безкоштовні поради психологів (чат).

Дитинство

Дитина відкриває для себе світ людських стосунків за допомогою сюжетно-рольової гри. «Сім'я», «Дитячий садок», «У лікаря», «Магазин», «Водії», «Перукарня»,  «Будівельники».  За допомогою сюжетно-рольової гри відбувається розвиток різноманітних сфер психічної діяльності. Гра є формою соціалізації дитини, що сприяє ЇЇ орієнтуванні в міжособистісних стосунках. 

Будучи дітьми, у грі ми повторює дії дорослих, за допомогою чого реалізовуємо тенденцію бути і діяти як дорослий. Поступово розширюється коло значущих осіб, в який тепер входять як однолітки так і партнери по грі. 

Згадаймо себе у дитинстві.

Зазвичай, ти грався з тими дітьми, які приймали твої правила, яким подобалися такі ж ігри як і тобі. Швидше за все, союзниками були ті діти, хто дозволив тобі бути головним “поліцейським” а не другорядним “порушником”, якого необхідно було затримати і покарати; головною керуючою “мамою”, а не другорядною “донькою”, яка всесторонньо виконує накази “мами”. 

Своїм наміром та баченням того, якою повинна бути ідеальна гра, ми притягували тих у кого такий погляд з твоїм збігався, і віддаляли тих у кого він відрізнявся. Компанія хлопчиків радо приймала тебе погратися в “перегони”, при умові, якщо у тебе є власна машинка, а дівчатка згодяться погратися з тобою, якщо у тебе є лялька із власною розчіскою.

читайте також:

Религия и психотерапия: возможен ли кентавр? - М.В.Розин И религия, и психотерапия имеют дело с душой человека, помогают ему осмыслить свою жизнь и справиться с трудными ситуациями...

Экзистенциальные аспекты личностного здоровья Истинные потребности, служащие развитию индивида, включают: физиологические, безопасности и защиты, принадлежности и любви, самоуважения, уважения, познания, эстетические, справедливости, самоактуализации.

запитати психолога онлайн

У разі, якщо у тебе немає машинки чи ляльки, ти мусиш дати щось взамін, те, що компенсує відсутність необхідного матеріалу, можливо пригостити їжею усю компанію діток аби заслужити своє почесне членство у ній, або погодитися бути “порушником” чи “донькою”, тому що стосунки - це завжди взаємний обмін цінністю.

Будучи дитиною ти починаєш співвідносити власну позицію з іншою - вчишся координувати свої дії з діями оточуючих, що означає вчиться будувати повноцінні стосунки.

Тож, що таке стосунки?

З погляду психологів, стосунки виникають у процесі соціалізації і характеризується “почуттям прихильності до особи, прив'язаності, спільний інтерес”. 

 Загалом, є далеко не одне визначення “стосунків”, більше того психологія як така, має різні напрями і підходи до вивчення стосунків, де вони визначаються по-різному. Проте, якщо ми поглянемо під поверхню явища і подивимося у його коріння, ми побачимо, що стосунки - це соціальна угода, побудована за принципом “привабливість і взаємний вплив”. Причиною привабливості і взаємного впливу є цінність! 

І хоча для чоловіків і жінок цінність представляє різне уявлення, проте перше, що важливо засвоїти про стосунки, це те, що - всі вони передбачають спільний обмін цінностей. Свідомий чи несвідомий, спонтанний чи із попереднім наміром, збалансований чи ні, постійний чи динамічний. Хтось бере більше, а хтось дає, а хтось порівну. Проте завжди, обов’язковою умовою стосунків ‘ наявність цінності, яка визначається в кожних окремих стосунках індивідуально. Іще раз, Причиною привабливості і взаємного впливу є ЦІННІСТЬ!

Що таке цінність 

Цінність - це ніби магніт що притягує до тебе інших людей, в залежності від того, що у тебе є і що ти пропонуєш.  

Це все, що допомагає тобі виживати у світі загалом, “триматися на плаву” в суспільстві, дає необхідні характеристики, які допомагають тобі у сфері зайнятості на роботі з друзями чи в сім’ї. Цінність дозволяє не бути кинутим напризволяще, тобі, твоїм потенційним чи існуючим друзям, союзникам, колегам, дітям і так далі. Окрім того, це усе, що дає тобі відчути позитивні емоції, тому що ми люди не завжди знаємо що допоможе. Пляшка крепкого спиртного здається залежному високою цінністю, але в реальності, у ній немає жодної цінності взагалі. 

Є два способи поглянути на цінність. 1й - це те що ти маєш, 2 - що ти даєш. Наприклад, мати широке чи статусне впливове оточнення приклад цінності, корисні життєві навички, будь-то фінансова успішність, здатність швидко знаходити рішення в складних життєвих обставинах є прикладом цінності. Риси характеру, такі як амбіційність, компетентність, інтелект хороший приклад особистісної цінності. Тому, такі речі як самоактуалізація, саморозвиток, розширення особистих кордонів і сфери впливу , поглиблення власного досвіду, яким можна поділитися, надихнути, мотивувати або навчити, може дуже допомогти. 

Наступне.

Цінність завжди орієнтована на довготривалу перспективу!  

Ще близько 15 тис. років до н.е орієнтація цінності була спрямована на короткотривалу перспективу, адже коли твоє племя вполювало мамонта, у тебе не має холодильника, щоб покласти туди залишки. Перебуваючи у ситуації тотального хаосу і відсутності цивілізації, тобі необхідно щонайбільше насититися м’ясом, тому що, по-перше, немає гарантії що завтра на тебе теж чекає впольована здобич, а по-друге - що для тебе завтра настане.  

Сьогодні у всьому світі, обмін цінностей орієнтований на довготривалу перспективу. Лишень поглянь на хмарочоси, якими кишать міста. У тебе є можливість жити в картонній коробці, в ямі під відкритим небом, або ж ти можеш придбати квартиру у міцній споруді, де в перспективі житимуть твої діти. Бум, тривала орієнтація. 

Як наша біологія реагує на стосунки

Імунна система людини під час соціального контакту, виявляє хіміко-фізіологічні реакції, відмінні від тих, що притаманні людському організму в його “пасивному режимі”, коли наприклад ми перебуваємо на самоті, або повністю зосереджені на роботі чи об’єкті.

Будь-який соціальний контакт вводить нас у специфічний психічний стан, що супроводжує зміни у функціонуванні цілого ряду гормонів в організмі. Ці гормони, змінюють твоє мислення, самовідчуття, та твою поведінку під час взаємодії у стосунках, а саме:

  1. Вазопресин - гормон “постійності та прив’язаності” до об’єкт
  2. Окситоцин -  гормон, що аналізує та розділяє людей на “свій - чужий
  3. Дофамін - гормон, що відповідає за бажання та прагнення заволодіти об’єктом
  4. Серотонін - гормон тонусу та відчуття задоволенн
  5. Адреналін - збільшує частоту і глибину дихання, покращує працездатність м'язів і підвищує швидкість метаболізму - “Закоханим море по коліно”

 Пропоную тобі, наступного разу, під час соціального контакту, звернути увагу на модуляцію власно голосу - інтонацію, паузи, гучність та ритм звучання, на почервоніння чи блідість шкіри в момент зустрічі і під час спілкування, швидкість та частоту жестикуляцій, зміну пози, ходи, постави, тобто сигнали, які твоє тіло виражає з кожною людиною по-різному, в залежності від ставлення до неї та наміру. 

Такий стан дещо прихований від сторонніх. Ми не надто кричимо суспільству, які емоції відчуваємо, а також, яким чином ми взаємодіємо з іншим і який у нас вид стосунків. 

Проте, сигнали, які дають інформацію про стосунки є достатньо видимі, і їх буквально можна прослідкувати та побачити, якщо ти уважна людина або психолог :). 

У Психолога » Початок практики » Усе про стосунки №1. Що це насправді?
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія nachinayushim-psihologam Размышления о психосоматическом симптоме, о его роли в семейной системе

Происхождение психосоматических симптомов и их функции в семейной системе.

Усі публікації розділу Початок практики ᐉ

 
Обговорення "Усе про стосунки №1. Що це насправді?"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr