"Я- ПОТВОРА" або ДИСМОРФОФОБІЯ
Чи траплялось вам застрягати на своєму відображенні у дзеркалі, будучи незадоволеним? Скажете "Так, з ким не буває" і будете праві.
А як щодо декількох годин розглядання своїх недоліків?
▪︎
Що ж, знайомтеся, це Аня. Кожен ії день схожий на попередній.
Знайдіть психолога в Україні або онлайн, ознайомтеся з цінами на послуги психологів, читайте та отримуйте безкоштовні поради психологів.
🔎Аня, прицільно, як під лупою, а іноді і з нею, вдивляється в кожну частину свого тіла...
У її голові щоразу проноситься «Дідько, який величезний ніс .... а ці прищі .... чому мені так не пощастило з губами??? Я огидна...»
Почуття сорому і пригнічення поглинає її з ніг до голови, їй хочеться закритися і не виходити з дому, адже всі побачать її "потворність". Втім, інколи вона так і робить. Але сьогодні не вийде зікочити.
💄...«Ні, ну може я зможу це сховати?» -Аня кілька годин проводить створюючи собі "нове обличчя" за допомогою макіяжу, одягає мішкувате вбрання, щоб приховати всі похибки тіла, капюшон і ризикує вийти у справах. Запізнюється. Тривога та напруга її не відпускають.
"Чи нормально я виглядаю?". Аня судомно перевіряється у дзеркальці, екрані телефону, виглядає відображення у вітрині.
Перехожий кинув на Аню погляд, миттєва думка «Він подивився гидливо». Її огортає соромом.
Как похудеть бережно к себе? Как похудеть без диет? «Постоянно заедаю эмоции. Сбрасываю вес, когда начинаю унижать и гнобить себя. Как помочь себе гармонично и бережно худеть?» Здесь важно разобраться, какую эмоцию вы заедете.
О лишнем весе, магии и проективной идентификации Ещё давно, не будучи психологом и ничего не зная о проективной идентификации, я замечала такие вещи у других людей. Например, те незамужние женщины с детьми, которые считали, что мужчине не нужна женщина с ребёнком, действительно либо не могли нико
запитати психолога онлайнЗ білбордів на Аню дивляться ідеальні люди. Вони ніби шепочуть "Тобі ніколи не стати такою ж". Настрій відстій, вона мчить додому.
🪞Повернувшись додому, Аня знову біля дзеркала. Вона змила макіяж і застигла, розглядаючи шкіру. Як у трансі, зникли 20 хвилин і з'явилися рани по всьому обличчю… Аня засмутилася ще більше. Через дві години переглянула всі сайти косметології та пластичної хірургії... Тільки переконалася "Кепські справи".
🫂Друзі часто звуть Аню на прогулянку, але стабільно отримують відповідь «Не цього разу..». Вони не розуміють, чому Аня їх відштовхує. Ті, хто удостоївся правди, стверджують як один – «Все виглядає нормально, ти симпатична дівчина». На секунду Аня відчуває полегшення, але невдовзі приходить до висновку, що це лише «жалюгідна втіха».
Аня не може "просто викинути це з голови" і просто "перестати себе накручувати».
Аня страждає на Дисморфофобію.
▪︎
Тілесний дисморфічний розлад сьогодні відносять до групи обсесивно-компульсивних розладів.
💥DSM-5 виділяє 4 головні критерії:
- 🔍А. Занепокоєння одним чи кількома суб'єктивно сприйнятими вадами чи недоліками зовнішнього вигляду, які є непомітними чи незначними для інших.
- 🔍Б. У певний момент, у ході розладу, людина здійснювала повторювану поведінку (довго вдивлялася в дзеркало, надмірно доглядала за собою, розколупувала шкіру) або розумові дії (порівнювала свою зовнішність із зовнішністю інших) у відповідь на свої переживання, пов'язані із зовнішнім виглядом.
- 🔍В. Занепокоєння призводить до значного дистресу чи погіршення у соціальній, професійній чи інших важливих сферах функціонування.
- 🔍Г. Занепокоєння зовнішнім виглядом не можна краще пояснити переживаннями щодо ваги, коли симптоми відповідають критеріям розладів харчової поведінки.
- 🤷🏻Людина з дисморфофобією постійно переживає через свій «дефект», що забирає багато часу і чому вкрай важко протистояти.
😩Людина вважає себе “некрасивою” і “неприємною”. Критика до свого стану часто дуже низька, вона переконана в тому, що їхні думки і те, як вони бачать себе в дзеркалі-істина.
Розлад є его-синтонним.
Насправді ж, цей розлад працює як «криве дзеркало» - людина бачить спотворену картину себе.
Через величезну напругу люд з цим розладом намагаються нейтралізувати «проблему»: спостерігають за «дефектом», пробують приховувати його, порівнюють себе, доводять себе великою кількістю спорту до виснаження і часто шукають схвалення і запевнень зовні-що з ним усе гаразд.
🧖🏻Також вони можуть робити «самопроцедури» щодо покращення зовнішності або звертаються до фахівців у б'юті-сфері.
Як правило, результатом людина незадоволена, адже «криве дзеркало» нікуди не зникає і їм все ще здається, що вони жахливі.
Надалі це може призводити до погіршення симптоматики дисморфофобії, а також розвитку залежності від косметичних чи хірургічних процедур.
°
Розлад може протікати разом із:
- 🧩Депресією (40-60%), є ризик суїцидальної поведінки
- 🧩Тривожними розладами (часто соціофобія)
- 🧩Зловживання психоактивними речовинами
- 🧩Перфекціонізмом
- 🧩Розладами харчової поведінки
- 🧩Особистісні розлади
°
🧠Факторами схильності до цього розладу можуть бути спадкова обтяженість, низька самооцінка, досвід глузувань, негативних коментарів; занадто велике значення зовнішності у сім'ї, медіа, культурі; особливість фокусування на деталях, а чи не загалом.
🎭Однією з найскладніших етапів для людини з дисморфофобей-у свідомлення того, що це саме розлад та їх обманює власний мозок.
🎯Якщо ви впізнаєте себе, не бійтеся звернутися за допомогою.
І бережіть себе❤️🩹
Опубліковано на сайті 07-11-2024