У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Як читати і розуміти книги по психології

У Психолога » Початок практики » Як читати і розуміти книги по психології

Книга

Отож, почнемо з Перлза, засновника гештальт-терапії. Якось прочитав в анотації до однієї з його книг про те, як її потрібно читати. Ось власне і цитата: "почніть вивчати її (книгу), і пережовуйте кожну частину до тих пір, допоки не "схопите" її. Це значить, що недостатньо ухопити її лише розумом, потрібно, щоб ви засвоїли її всім організмом."

І я задумався, а як переварювати книги? Ну як задумався, насправді я зразу зрозумів, що роблю це не достатньо добре.

Я давно помічав за собою, що от прочитав книгу. І поки читаєш, все зрозуміло, ясно. З'являються інсайти і все досить круто. На етапі читання все прекрасно.

А от після - починаються складнощі:

Сайт пропонує безкоштовні поради психологів (чат).

От наприклад, прочитав я сьогодні вранціі розділ книги Перлза, а після обіду у мене - клієнти. І я помічав, що на консультаціях трохи все починає плутатися. Нова інформація з моїм розумінням роботи - в процесі роботи ідеї починають плутатися, я почуваюся розгублено. Тут схоже, виникає дилема, задача - як зв'язати прочитане з знаннями отриманими у моїх вчителів, з моїм власним стилем роботи.

Це про читання психологічної літератури, а якщо говорити про інші книги - для розвитку і т.д., то питання може звучати "а чи "беру" я собі щось із цієї книги, чи буду я використовувати отримані знання у своєму житті?".

Я ще поки мовчу про критичне мислення - бо було б непогано десь і посперечатися з автором, його ідеями. Ковтати то добре, але можна і вдавитися чи потім отримати незваріння шлунку😏

Коротше, я задумався про те, як читати професійну літературу. Як читати, розуміти, асимілювати. Адже, це часто дуже непроста задача, як виявляється.

І пошуки мої привели до однієї системи. Називається вона SQ3R: survey (оцінити), question (задати питання), read (прочитати), recall (запам'ятати) и review (підвести підсумки).

Отож я її випробував, точніше випробовую. Книга, яка на той момент мене дуже зацікавила, не є гештальт-терапевтичною, але психологічною - "Мудрість психопатів" Кевіна Даттона. Додав сюди ще декілька фішок з книги "Навчитися вчитися" Барбари Оклі, і в мене вийшла наступна історія:

читайте також:

Взаємодія соціального інтелекту індивіда і стресу в умовах поширення СОVID – 19 Психологічна допомога в умовах синдрому СОVID-стресу. Інтернет-посібник. Пропоную використання методів нейро-лінгвістичного програмування (НЛП).  Макаров В.І.

Хороший психотерапевт знает… Реально работающий, это тот, кто может себе позволить не быть у себя «пациентом номер один», и работать с заявкой пациента...

запитати психолога онлайн

1. Оцінити.

Отож, на першому етапі я просто прогортаю книгу: звертаю увагу на розділи, підзаголовки, цитати, малюнки, графіки, таблиці. Я не вчитуюся в текст. Основна задача - побачити об'єм книги, її структуру, заголовки вже дають можливість уловити суть книги. На цьому етапі насправді вже багато чого стає зрозумілим.

2. Задати питання.

Наступний, який виявився для мене скучноватим, але все таки важливим, бо добре вмикає мозок - це для кожного розділу, підрозділу задати питання. Приклад, перший розділ книги називаються "Мятеж скорпіона". Питання - "Хто такий скорпіон", "Проти кого/чого він робить Мятеж?"

3. Прочитати.

Зате дуже цікавим, мабуть найбільш цікавим був наступний етап - швидко прочитати книгу. Нічого не записувати, не зупинятися, не аналізувати, не розбирати цікаві моменти, нічого не підкреслювати. Для мене це було важко спочатку, бо я дуже люблю побачити якусь цікаву ідею, а потім обдумувати її інколи по декілька днів. Розмістити, продумати, відчути. Але проблемою такого способу було те, що коли повертався до книги, то вже трохи підзабував контекст, і навіть було так, що книгу не дочитував. Було часто, мушу зізнатися..

Тут же я сумлінно виконував завдання. Я просто читав. Спасало те, що я знав, що не наступному етапі прочитаю всі цікаві моменти ще раз. Признаюся, один раз таки не втримався і виділив шматок тексту, який дуже сподобався. Ну, я ж людина, а не робот😄.

Так ось, на цьому етапі відбувся дуже цікавий момент, мабуть найважливіший для мене. На швидкості читання я почав схоплювати якісь дуже об'ємні речі, які при вдумливому і довгому читанні просто не бачив, не помічав. Бо між розділами було багато часу, а ще багато об'ємної інформації, яку треба було переварювати, коли я заглиблювався в роздуми, аналіз, навіть рефлексії. Я бачив не глибину, а .... Як же це пояснити...

Це як ніби ти йдеш у лісі, уважно стежиш за природою, розчинами, тваринами, але раптом губишся серед всього, бо згубив нитку - завдяки і куди ти йшов. Тобто, на цьому етапі, вдавалося йти по тій дорозі, якою автор вирішив мене, читача провести. Це мені дуже сподобалося.

4. Запам'ятати.
Наступний етап - для мене трохи важкий, якщо чесно. Але і звичний - це уважно прочитати все. Уже з примітками, аналізом, роздумами. Але ці роздуми не заходили занадто далеко, бо ж я вже орієнтувався в загальній лінії книги. Хоча чому ні, тут думаю модна і "далеко заходити". Можливо, мені важко було бо вже менше новизни, та іноді починаєш занадто заглиблюватися, і відволікаєшся, але можливо з практикою це зміниться. Сподобалася швидкість та інсайти попереднього етапу. Бо то ж я ніби новим способом навчився гуляти по лісу.

А цей етап - це така вже собі робота. Додам, на цьому етапі одна із задач, яка сподобалася - виділяти ключову думку розділу. О, ледь не забув - саме тут я відповідав на ті питання, які задавав на другому етапі. Також на всіх етапах - я намагався в деяких випадках сперечатися з автором, не погоджуватися з його думкою (привіт критичне мислення).

5. Підвести підсумки

Наступний етап я ще не виконував. А він полягає в тому, щоб поділитися своїми думками з іншими, проговорити, і таким чином структурувати свої думки. Частково я це робив в процесі читання, ділячись в сторіс інсайтами та своїми роздумами. Це правда дуже допомагає.

Я правда, виписав всі ключові тези у блокнот - і там їх обдумував, додавав свої думки і аналіз, критику.

Сподіваюся, вам буде корисною ця публікація, а поки цікаві ваші думки про такий процес читання. Напишіть про це в коментарях, а також - можливо ваш спосіб роботи з книгою чимось подібний чи зовсім інший.

А на завершення, повернуся до Перлза - він рекомендує пережовувати книгу до тих пір, поки вона не засвоїться всім організмом. Я в цьому форматі тим чи іншим способом пройшовся по книзі практично 5 разів - непогане таке пережовування, погодьтеся, перед тим, як ковтнути! Чи достатньо, щоб засвоїти всім організмом - то вже інше питання.

У Психолога » Початок практики » Як читати і розуміти книги по психології
психолог

Оцінка публікації
сподобалося: 1 з 1 оцінювачів
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія nachinayushim-psihologam Гештальтпсихология и гештальт-терапия: что общего?

Общего между гештальтпсихологией и гештальт-терапией – это само слово гештальт. На этом их общность и заканчивается…

психологія nachinayushim-psihologam О гештальте как науке и искусстве

Гештальт — это искусство в не меньшей мере, чем наука, и каждый может практиковать его в своем собственном стиле

Усі публікації розділу Початок практики ᐉ

 
Обговорення "Як читати і розуміти книги по психології"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr