У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Як вижити в льодовиковий період…

У Психолога » Війна » Як вижити в льодовиковий період…

Готуйте всі можливі запаси і ресурси – вони знадобляться вам не пізніше, ніж восени. Проаналізуйте всі можливі альтернативні способи отримання доходу, бо не факт, що ваші звичні джерела в принципі збережуться цього року.

Вже станом на сьогодні третина (а в районах бойових дій мінімум 75%) економіки зупинилося – через війну закрилися підприємства і бізнеси.

 

Попереду нелегкі часи, адже через неможливість нормально вести сільське господарство, виробляти промислову продукцію, експортувати її, отримувати доходи від працюючих установ і підприємців у вигляді податків і надходжень у бюджет нас чекають надзвичайно серйозні випробування.

Зверніться до психолога безкоштовно з приводу війни або поставте питання на форумі.

Зараз економіка країни подібна авто, що летить у прірву: ще всі цілі, хоч і налякані, але поки що в авто. Але досить скоро ситуація зміниться - і нам будуть потрібні всі наші ресурси для виживання в «льодовиковий період». Світовий банк спрогнозував, що рівень бідності в Україні через війну може зрости до 70%. Цитую: "Бідність і соціальні наслідки війни будуть величезними. Моделювання з використанням останнього макроекономічного прогнозу показує, що частка населення з доходами нижче фактичного прожиткового мінімуму (національна риса бідності) може досягти 70 відсотків у 2022 році порівняно з 18 відсотками у 2021 році. При цьому, незважаючи на пакет підтримки, до 2025 року цей показник все ще буде вищим за 60 відсотків".

 

Я ж зараз розповім про те, що ми можемо зробити для себе самих, щоб допомогти впоратися із ситуацією та пережити нелегкі часи – адже порятунок потопаючих, як відомо, справа рук самих потопаючих.

 

Взагалі кажучи, криза – це не лише жах руйнування, а й очищення від баласту, і поява нових можливостей. І навіть якщо нас усіх лякає своїми масштабами криза війни, що розгортається на наших очах, для суспільства вона виконує в результаті роль очисної клізми, позбавляючи всього хибного і зайвого - і приносячи оздоровлення.

Фішка в тому, що «зайвими» часто стають звичайні люди, які втратили роботу, засоби для існування та орієнтири в житті, і будь-які гарні слова про «кінцеву доцільність» кризи як такої їх просто бісять. Ну, а якщо розумом і сприймаються, то на рівні практики не дають зовсім нічого.

читайте також:

Відносини та війна Клієнти, оточення, підписники говорять про одне і теж. Відносини у парі змінилися, стали іншими, це відчувається шкірою, у словах, у вчинках. Війна – тригеріт, вона змушує думати по-іншому, вона змінює цінності...

Інформаційна гігієна воєнного часу. Останні тижні принесли шок всьому світу. Всі ми приголомшені фото і відео з Бучі, Бородянки, Гостомеля, Краматорська, страшними кадрами із зруйнованого Харкова, запеклими боями в знищеному вщент Маріуполі… Але це лише початок очищення української зем

запитати психолога онлайн

 

То що ж ми можемо зробити, щоб пережити економічну кризу адекватно, і навіть з надбаннями, які можуть стати базою для розвитку в посткризовому періоді? Отже….

 • - Проведіть інвентаризацію. Тотальну. Вам необхідно чітко уявляти, скільки конкретно у вас грошей, скільки боргів та кредитів, на яких умовах, наскільки стабільний – чи нестабільний – ваш теперішній дохід, чи є альтернативні джерела, на що ви можете розраховувати у найближчій перспективі, від чого готові відмовитись в першу чергу, в другу, а від чого – за жодних обставин. Це допоможе побудувати в голові чітку та реалістичну картину: жити з відкритими очима завжди безпечніше.
 • - Шукайте активи. Тобто те, що може вас підтримати в прямому або переносному сенсі. Активи можуть бути матеріальні, в кого вони в принципі лишилися (квартира, яку можна тимчасово здати та з'їхатися з батьками; машина, на якій можна «таксувати»; коштовності, які – «на чорний день»; ну і так далі) та нематеріальні (дружні зв'язки, підтримка близьких людей, любов дитини або навіть прив'язаність собаки чи кота). Все це – ті рятувальні кола, які не дадуть потонути, якщо все складеться дуже погано для вас.
 • - Шукайте резерви та альтернативи. Зараз необхідно швидко переорієнтуватися в ситуації, що різко змінилася, і знайти нову точку докладання своїх сил – причому продуктивного і ефективного.

  Напружте пам'ять і витягніть звідти свої вміння та навички, які у вас є, але забуті за непотрібністю: вміння робити ремонт, водити автомобіль, в'язати гарні светри, писати контрольні та курсові для студентів та школярів, пекти 10 видів пиріжків… Все це може стати в нагоді – або як додаткове джерело доходу, або як засіб економії та збереження існуючого «джерела». Пам'ятайте: за часів економічної кризи потрібні заняття конкретно-прикладні, і людині, яка має реальні практичні навички, прогодувати і себе, і сім'ю набагато легше, ніж тому, хто звик лише до «інтелектуальної праці».

 • - Шукайте помічників та однодумців. Удвох, як відомо, і батька добре бити, а вже командою тим паче. Не бійтеся і не соромтеся звернутися за допомогою – це не принизливо, це життя. Самостійність і гордий політ буревісника - добре, але не завжди можливо, і зрілість людини полягає не в тому, щоб "ніколи не перевалювати свої проблеми на оточуючих", а в умінні адекватно співвіднести свої сили і ці проблеми - щоб не бути похованим під їх непосильним вантажем. Крім того, цілком можливо, що ви будете взаємно корисні тому, кого просите про допомогу, і теж зможете в чомусь його виручити. Взаємодопомога і підтримка дадуть можливість у нелегкі часи вистояти навіть найнезахищенішим, на зразок молодих самотніх матусь, які, скооперувавшись, можуть організувати «домашні ясла» і, по черзі працювати хоча б через день і утримувати себе і малюків.

  Ось коли принесуть дивіденди добрі стосунки з літніми добрими сусідками, однокурсниками, однокласниками та взагалі всіма тими, про кого ми встигли забути у круговерті життя!

 • - Шукайте позитивні моменти. Так, зміна престижної роботи на більш важку та непрестижну, або ж істотна втрата соціального статусу внаслідок різкого скорочення доходів і втрати майна – важкий удар. Але це лише на перший погляд, адже ви зберегли найважливіше - життя. Якщо добре подумати, будь-які зміни - це нові можливості, і хто знає, можливо, ви зможете в недалекому майбутньому увійти до складу керівництва фірми, в якій змушені починати зараз "з низів" - все у ваших руках. Крім того, нова робота – це новий досвід, нові люди, нові зв'язки, розширення кола спілкування. А значить, знову ж таки, нові перспективи – і лише від вас залежить, чи ви їх побачите.

 • - Оцініть ризики. Це важливо. У деяких людей - інша крайність: вони іскрять прожектами, у них завжди є в запасі кільканадцять ідей - проте всі вони не продумані до кінця, і, хоча зовні привабливі, можуть приховувати в собі приховані небезпеки. Завдання людини - грамотно оцінити ризики будь-якого кроку, зважити все за і проти, сформулювавши для себе найбільш значуще (чого ви ніяк не можете допустити) - і найменш важливе (тобто те, з чим можна і змиритися). Наприклад, у вас є машина, і ви плануєте підзаробити як приватник. Спробуйте заздалегідь відшукати підводні камені, можливості та вартість їх нейтралізації: чи впевнено і акуратно ви ведете (тобто чи не буде ремонт битої машини коштувати в 100 разів більше, ніж «натаксоване»), чи готові до появи в салоні неадекватних пасажирів (здатні чи швидко діяти при форс-мажорі типу нападу, чи є у вас навички та засоби захисту); у якому технічному стані ваша машина та як швидко вона вийде з ладу при багаторазовому збільшенні інтенсивності експлуатації. Якщо ж, з іншого боку, вашим дітям нема чого їсти і вам на всі ці «чинники» вже начхати – отже, ви зуміли нарешті збудувати «ієрархію пріоритетів» і морально готові до цієї роботи.

 • Пишіть покрокові плани. Завжди лякає глобальність поставленої мети, але, будучи розбитою на посильні для «перетравлення» шматочки, вона стає реальною та досяжною. Звичайно, страшно залишитися без хати і роботи, перед обличчям невідомості – не знаєш до пуття, куди йти і що робити… Але досить детально розписати план своїх дій хоча б на найближчий день (а краще – на тиждень, на два), як картинка майбутнього стає структурованішою.  А значить - зрозумілою, а значить - реальною і вже не лякає. А корективи ви завжди встигнете внести.

Отже, пам'ятайте: криза, як уже було сказано раніше – поняття неоднозначне, і завжди містить не лише небезпеку, а й альтернативу, не лише перелом, а й шанс.

І якщо він дає нам можливість перейти на інший рівень і спробувати змінити своє життя - смійтеся і пам'ятайте: дорогу здолає той, хто йде! Наіть якщо війна змусила вас переїхати в інше місто – можливо, воно стане для вас рідним, або ж країна, в яку ви змушені були емігрували, відкриє для вас нові горизонти і стане початком абсолютно нового життя, на яке ви ніколи не наважилися б раніше.

У Психолога » Війна » Як вижити в льодовиковий період…
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія voyna Відносини та війна

Клієнти, оточення, підписники говорять про одне і теж. Відносини у парі змінилися, стали іншими, це відчувається шкірою, у словах, у вчинках. Війна – тригеріт, вона змушує думати по-іншому, вона змінює цінності...

психологія voyna Свій - чужий

Або - або! Війна руйнує... у ситуації реальної військової загрози життю включається механізм поділу на «свій-чужий», «поганий-хороший». Це допомагає вижити. Наприклад я мало не збожеволіла, натрапивши в лісі на двох військових на початку війни

Усі публікації розділу Війна ᐉ

 
Обговорення "Як вижити в льодовиковий період…"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr