У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


читать по-русски

Діти майбутнього: яким навичкам слід навчати дитину вже сьогодні?

У Психолога » Батьки й діти » Діти майбутнього: яким навичкам слід навчати дитину вже сьогодні?

Діти майбутнього: яким навичкам слід навчати дитину вже сьогодні?

Відразу кілька джерел цього року заявили про необхідність переглянути наші уявлення про те, чого і як слід навчати дитину. Наприклад, згідно з звітом World Economic Forum, найбільш затребуваними в майбутньому виявляться не знання в будь-якій галузі, а особливі навички, яким неможливо навчити за допомогою лекцій:

  • - критичне мислення;
  • - емоційний інтелект;
  • – здатність працювати у команді;
  • - Вирішення комплексних завдань і т.д. [1]

У свою чергу, серед десяти нововведень у педагогіці, виділених Відкритим університетом Великобританії, виділено поняття «метанавчання» як процес отримання знань, при якому саме навчання піддається рефлексії. Тобто учні все частіше замислюються над тим, як вони навчаються, навіщо, що можна робити, щоб навчатися краще [2].

Одночасно з цим розглядається поняття «метапізнання» як знання про свої особливості у процесі пізнання та управління цим процесом. Інакше кажучи, це здатність людини аналізувати свої розумові процеси. Ключовим тут є розуміння не особливостей когнітивних процесів «загалом», а особливостей своїх когнітивних процесів. Як я краще запам'ятовую – якщо бачу інформацію чи чую? А чи легко мені довго утримувати увагу? Як мені треба структурувати завдання, щоб ефективніше його вирішити? [3]

Чому це важливо?

Підберіть дитячого психолога онлайн або в містах України.

Дуже часто школа, а далі та університет здійснюють за нас функції метакогнітивної стратегії – організацій інструментів для вирішення завдань, а саме кроки планування, моніторингу та оцінки. Таким чином, діти, а потім і дорослі, навчаються на «автопілоті», не вміючи ні оптимізувати свою мисленнєву діяльність, ні підвищити її ефективність. Дуже часто нас запитують, ЩО ми знаємо, і майже ніколи – НАВІЩО ми щось знаємо.
У сучасному світі все рідше потрібна здатність запам'ятовувати велику кількість фактів, але зростає кількість професій, які потребують вміння гнучко, швидко та ефективно вирішувати завдання та вчитися новому. Згідно з однією популярною оцінкою, приблизно у 65% сьогоднішніх учнів початкової школи будуть посади, яких ще не існує. Ми не можемо передбачити, які знання знадобляться нашим дітям, але можемо дати їм інструмент, який може допомогти їм стати затребуваними в будь-якому варіанті майбутнього.

Чи можна цьому навчити?

Звісно так. Найкраще, якщо у дитини є перед собою зразок такого мислення – дорослий, який – на першому етапі – може міркувати вголос про те, яке стоїть перед нею завдання, як з нею впоратися, навіщо її вирішувати і що це дасть саме їй – які навички. вона допоможе розвинути. І тут дорослий виступає моделлю, яку дитина інтеріоризує.

На наступному етапі дитина разом з дорослим розмірковує про завдання перед собою, навчаючись ставити собі питання та відповідаючи на них. Думання вголос і пояснення для себе допомагає простежити ланцюжок роздумів, побачити труднощі і виправити помилки, що з'являються в ньому.

Роль дорослого тут можна описати за допомогою метафори навчання їзді велосипедом: важливо вчасно відчути, коли ваша підтримка вже не потрібна і відпустити дитину «їхати» самому.

З часом міркування над завданням вголос змінюються міркуваннями про себе, процес «згортається» і стає метакогнітивним навичкою.

читайте також:

Мультфильмы. Вред или польза? Родители, педагоги, психологи задаются вопросом: Какое влияние оказывает мультфильм на ребенка? Какие мультики смотреть лучше?

Батьки i дiти. Гiперактивнi дiти СДУГ включає порушення уваги (дефіцит уваги) , ознаки імпульсивності і гіперактивності. Коли саме можна діагностувати у дитини цей синдром?

запитати психолога онлайн

Посилання:
1. Писаревський М. Освіта у Фінляндії: школи без стін, навчання без оцінок https://innovationhouse.org.ua/statti/obrazovanye-v-fynlyandyy-shkoly-bez-sten-ucheba-bez-otsenok/
2. 10 педагогічних принципів, які вплинуть на освіту в найближчі роки http://www.edutainme.ru/post/innovation-teaching-2014/
3. Фалікман М. Розуміти, як ми мислимо, щоб вчитися більш ефективно.

У Психолога » Батьки й діти » Діти майбутнього: яким навичкам слід навчати дитину вже сьогодні?
психолог

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

Безкоштовна розсилка цікавинок!

 
психологія roditeli-deti Як правильно домовлятися з дитиною

    Пропоную вам декілька варіантів, які допоможуть вам домовлятися з дитиною, тренуватимуть її самосвідомість, відповідальність за свої вчинки та навчатимуть комунікації, вмінню шукати компроміси та поступатися.

психологія roditeli-deti Причини батькіської токсичності

Вчора в фейсбук-групі прозвучало анонімне запитання про батьківську токсичність, причини та способи подолання.Моя відповідь, як психолога: Будь-хто з батьків може бути токсичним через необдуманість або стати таким через вигорання. Батьківське вигорання

Усі публікації розділу Батьки й діти ᐉ

 
Обговорення "Діти майбутнього: яким навичкам слід навчати дитину вже сьогодні?"

поки немає коментарів...


Щоб прокоментувати, авторизируйтеся або зареєструйтеся!
qr