У Психолога
Авторизація
Запам'ятати на місяць
Реєстрація Забули пароль?


Психотерапія і психотерапевти: основні питання й відповіді.

У Психолога » Робота з психологом, психотерапевтом » Інтерв'ю з психологами » Психотерапія і психотерапевти: основні питання й відповіді. (Відповідей: 2)
Психотерапія і психотерапевти: основні питання й відповіді.
Знайти психолога?

Хто такий психотерапевт і яку освіту він має мати?

психолог
+ психолога в избранные


На мою думку неможливо дати корректну відповідь на це питання.
Сьогодні український простір психологічної допомоги і світовий мають різні обгрунтування та терміни. В нашому просторі психотерапевт - це спеціаліст з медичною освітою. В світовому - це спеціаліст, який працює з психологічними питаннями терапевтичними методами.
За світовим рівнем - я травмотерапевт, бо маю повну післядипломну освіту по роботі з психологічною травмою та пройшла достатню кількість годин інтернатури (практику) в цьому методі. Але за українським стандартом - я психолог, що сертифіцирован для роботи з травмою.
Я навчаюся в екзестанційному аналізі та по закінчені отримаю сертифікат психотерапевта в екзистенційному аналізі, але за світовим стандартом. По стандарту України я буду психолог, що працює в ЕА методі.
На сьогодні у ВР розглядається законопрект по сертифікації спеціалістів нашої галузі. Коли\якщо його приймуть, то матимемо більш наближену до світових стандартів класифікацію спеціалістів.
Для психотерапевта обов'язкова базова фахова освіта (4-5років) + післядипломна освіта в методі (4-6 років) + інтернатура=практика (від 6 мсісяців)

психолог
+ психолога в избранные


Якщо говорити хто такий психотерапевт законодавчо, то тут виникає багато питань і нюансів, які на терапевтичній практиці виглядають зовсім по іншому. Якщо говорити про практичний рівень питання, то психотерапевт - спеціаліст який отримав повну післядипломну освіту у одному із напрямків психоетрапії. Отримав сертифікацію, що підтверджує виконання ним всіх умов(тобто супервізії, роботи, власна практика і т.д.). ТОбто в основному це виглядає як - базова освіта - післядипломна освіта у напрямку.
Проте, в нашій професії якість навчання особливо важливіша, ніж його кількість, як і досвід. Тому це не означає, що людина із сертифіцією психотерапевта буде професійніше, ніж психолог, що в якомусь напрямку працює.

Скільки потрібно сеансів психотерапії та як часто треба ходити?

психолог
+ психолога в избранные


Кількість та частота консультацій залежить від запиту.
Короткострокова терапія, це одне не складне питання, для глибокого стійкого результату може зайняти від 3х місяців до року.
Довготривала терапія, це глибокий та складний проце проробки важких питань, таких як травма; виправлення когнітивних викривлень із закладеним в дитинстві сценарієм; відродження автентичності.. Це від року і більше. Тривалість в різних методах розглядається різна. В деяких я чітко прописані обмеження по тривалості рооти, а в деяких, таких обмежень немає.
При гострій травматизації - це може бути по кілька разів на тиждень, навить кожен день. Або при гострих клінічних захворюваннях таких як covid. По особистому досвіді динаміка одужання у тих, з ким працювала кожен день була набагато вища ніж у тих, з ким працювала через день чи ще рідше. При важкому перебігу клінічних психічних захворювань так само може мати сенс працювати кожен день.
Якщо запит без загострення - раз на тиждень, це необхідна частота для глибокої та стійкої проробки питання\запиту. Якщо зустрічатися рідше, відкат післа роботи з психотерапевтом буде більший, відповідно динаміка дуже низька.
Вважається, що сама терапія - це раз на тиждень. Підтримуюча терапія - раз на два тижні. Тобто значних змін можна не очікувати.

психолог
+ психолога в избранные


Різні напрямки скажуть Вам різні цифри. Проте якщо ми говоримо про якість психотерапевтичної роботи, то однозначних чисел немає. Кількість та частота сесій визначає між клієнтом та терапевтом. (Зазвичай частота це раз в тиждень, або в психоаналіхі 2-3 рази в тиждень). І визначається часто кількість сесій теж досить умовно, адже коли ми говоримо про психічну реальність живої людини, то просто перенести на неї робочий план якого напрямку і йти по ньому- як мінмум не професійно, як максимум жорстоко по відношенню до клієнта. Адже все залежить і від клієнта, від того як він готовий рухатись, яка складність запиту, які супутні труднощі виникають і т.д. Спочатку треба побачити як клієнт рухається, щоб намагтись хоч якось передбачити як швидко від пройде свій шлях.

Як зрозуміти, що ваш психотерапевт вам не підходить?

психолог
+ психолога в избранные


Це зрозуміло на першій-другій консультації. Здебільшого це суто суб'єктивне розуміння.
В психотерапії один з ключових факторів є психологічна сумісність. Не досвід чи метод, а саме відчуття довіри, безпеки, надійності саме в цій людині. Якщо цього не відбулося на першій-другій консультації - це не Ваш фахівець.

психолог
+ психолога в избранные


Орієнтуючись на свої почуття та враження. Це дуже субєктивно і те що одному клієнту не підійшов той чи інший терапевт, зовсім не означає, що терапевт поганий.
У психотерапії є важливим формування спихотерапевтичного альянсу, співпраці, союзу. І коли немає сумісності між терапевтом і клієнтом - робота дуже і дуже ускладнюється.

Проте, інколи буває так, що дуже яскрава і активна негавтина реакція на терапевта продиктована проектуванням чи переносом на нього досвіду кліжнта, і це якраз таки може стати теж дуже ефективним елементом терапії. Тому такі моменти краще висловити терапевту на останній зустрічі,, і навіть з цього можна отримати невелику терапевтичну користь.

Не підходить метод - чи буває таке? Чи варто підбирати психотерапевта за методом терапії?

психолог
+ психолога в избранные


Не маю чіткої думки з цього питання.
З одного боку я точно знаю, що, наприклад, арт-терапія чи позитивна терапія чи гештальт, чи мій улюблений екзистенційний аналіз чи... з важкою травмою не впораються, а можуть тільки нашкодити.
З іншого, завжди є виключення. Бо працює не метод, а особистість, людина.
Тому, на етапі вибору спеціаліста, я б радила дивитися освіту, рекомендації і таке інше.. А от орієнтуватися вже на відчуття на першій-другій консультації.

психолог
+ психолога в избранные


Вважаю, що ні. Підбирати психотерапевта за методом не обов*язково. Важливіше підбирати за запитами із якими він працює і орієнтуватись на його навики та досвід.
Якщо говорити про напрямок, то тут можна керуватись власним інтересом чи враженнями від описів, але загострювати і обмежувати себе вибором тільки із одного методу не варто.

Як зрозуміти, що терапія справді допомагає?

психолог
+ психолога в избранные


Тут може допомогти план терапії в якому саме і прописується чітки цілі та задачі. Наприклад, у клієнта ПА трапляються майже кожен день. Ціль, знизити кількість ПА до 1 на тиждень. Тут є кількісний показник динаміки роботи.
Написання плану терапії в собі має вже терапевтичну дію: клієт максимально конкретизує проблему, починає її чітко бачити, і це вже змінює відношення до проблеми, реакцію та думки про проблему.

психолог
+ психолога в избранные


Залежить від запиту та бажаних цілей клієнта. Може бути таке, що показник буде кількісний , як покращення стану з РХП чи зменшення безсоння, що стало причиною звернення. А може бути так, що конкретного запиту немає і полем аналізу є одразу весь життєвий досвід. Тоді визначити стало краще чи ні буває складно, тому тут клєінт мусить оріжнтуватись на власні глибинні орієнтири і бажання.

Буває так, що клієнт приходить із запитом вирішити багато проблем, але не всі із них можна вирішити вприцнипі, і в результаті зустрічей він просто стає стійкішим до них, байдужіщим і вприцнипі вже не так вони його і хвилюють, не такі вже і важливі стають. Ніби фактично вирішення не було, але на рівні переживань та позиції до життєвих обставин вони відбулися. І клієнту стало якісно краще.

Індивідуальна та групова терапія: що обрати?

психолог
+ психолога в избранные


Це не питання вибору. І та і друга мають свої результати і вони абсолоютно різні.
Группа ніколи не замінить індивідуальну роботу так само як індивідуальні консультації ніколи не дадуть те, що дає група. Тому це не питання "або - або". Це питання першочерговості, яка на сьогодні для мене буде більш актуальною.

психолог
+ психолога в избранные


Залежно від того, що Ви шукаєте. Якщо метою є персональне пропрацювання, вирішення конфліктів, проблематика того чи іншого рівня - то частіше обирають індивідуальну.
Групову частіше обирають як групи розвитку чи підтримки по певній темі, як підтримуюючу терапію.
Проте тут по досвіду збергіається чітке розділення у самих клієнтів. Якщо клієнту хочеться в групову, бо там він бачить для себе тему, терапевта та інші плюси - він йду туди. А у тих хто про групову не думає і питання такого не стоїть.

Чи дає психотерапевт якусь гарантію результату?

психолог
+ психолога в избранные


Не маю відповіді на це питання. Бог є і це не терапевт.
Психотерапія, як і будь яке лікування - це робота в парі. Якщо лікар прописав ліки, а пацієнт їх не п'є, або п'є по своєму графіку - результат від кваліфікації лікаря вже не залежить ніяк.
На результат терапії впливає не тільки фаховість психотерапевта, а ще пластичність психіки клієнта, його рефлексійність, йоо генетика та спадковість, його оточення, його супутні хвороби, його бажання звертатися до психіатра або не бажання іти на фармакотерапію і таке інше.
Приклад із особистого. Працювала з клієнтом з важким депресивним розладом, була фармакоретапія, мали вже доволі стійку позитивну динаміку і радісно махаючи руцями йшли до одужання. Аж раптом 24.02..
Тому, не маю відповіді на це питання, вибачте..

психолог
+ психолога в избранные


Ні. Адже результат залежить не тільки від терапевта. Крім того, повертаючись до питання покращення в терапії, що варто вважати результатом який мав би бути гарантованим? Тут немає місця таким однозначностям.
Психотерапія хоч і схожа на медична лікування, проте працює із, як на мене, значно складнішими та тоншими метаріями, такими як психіка людини. І напряму вплинути, щось викроїти чи додати, щоб воно "працювало як треба" - ніхто не може.
Важлива і робота терапевта, його уважність, чутливість, досвід, прозорливість. Важлива і активність клієнта, його рефлексивність, вміння опрацьовувати інформацію, його досвід, бачення і захисти.
А результат психотерапії - це більше, ніж просто сума цих складників.
Проте, я також твердо переконана, що якщо Ви пройшли невеликий шлях у хорошого терапевта, і не бачите одразу результату - не означає, що його немає. Не означає, що ні терапевт, ні Ви не провели роботу. Просто наслідки "втручання" можуть проявитись пізніше. В тій чи іншій ситуації, в пригадуванні влучних слів психолога чи у більш ширкоому погляді на ситуацію, яку до цьогго бачили вже багато разів, але тепер по іншому.

Безкоштовна розсилка цікавинок!

Оцінка публікації
  подобається публікація?  

28-03-2024

Якщо ви психолог і хочете взяти участь в інтерв'ю, авторизуйтеся!


Регіон:
Ціна консультації: до
Працює:







Працює з запитом:
Стать:
Років досвіду від:

Терапевтичний метод...















Ще думки психологів
мнение психолога Состояние практической психологии и психотерапии в Украине

Необходимо ли практикующему психологу, психотерапевту, иметь высшее психологическое образование? Как вы оцениваете состояние рынка психологических услуг в Украине?

мнение психолога Влюбленность в психотерапевта

Появление романтических, сексуальных чувств к психотерапевту -- норма или повод для беспокойства?

мнение психолога Психологическое консультирование и терапия онлайн

Отличается ли работа с психологом онлайн от очной и чем. Возможна ли психотерапия в удаленном формате.

qr